Główny bohater (Narrator Madame) - charakterystyka

Autorką charakterystyki jest: Adrianna Strużyńska.

Główny bohater powieści Antoniego Libery Madame to kilkunastoletni chłopak, uczeń szkoły średniej. Całą historię poznajemy z jego perspektywy, obserwując jego ambicje artystyczne i fascynację nauczycielką francuskiego, tytułową Madame.

Charakterystyka Narratora z Madame

Doskonale poznajemy osobowość narratora, ponieważ mamy wgląd w jego myśli i wspomnienia. Nie mamy jednak zbyt wielu informacji na jego temat, nie wiemy nawet, jak się nazywa. Informuje nas za to, że urodził się dziesiątego września, co czyniło go zodiakalną panną.

Narrator wyróżniał się na tle innych chłopców w swoim wieku. Był ambitny, chciał przeżyć coś niezwykłego. Często miał wrażenie, że lata 60. są nudną epoką, był ciekawy czasów II wojny światowej czy stalinizmu. Miał odwagę, aby buntować się przeciwko szarej, komunistycznej rzeczywistości. Najpierw zafascynował się muzyką jazzową i założył z kolegami zespół Modern Jazz Quartet. Tutaj jednak znowu na jaw wyszedł buntowniczy charakter narratora: wykonał piosenkę Hit the Road Jack, co poskutkowało dyscyplinarnym rozwiązaniem zespołu.

Chłopak potrafił unosić się honorem, jak wtedy, gdy otrzymał od znanego aktora zegarek Ruhla, wyśmiewany w PRL-u. Chociaż jego scenariusz sprawił, że założony przez narratora zespół teatralny wygrał konkurs, chłopak porzucił swoje ambicje. Był młodym idealistą, fascynował się sztuką i często stawiał na teatralne gesty: położył zegarek na torach tramwajowych, a scenariusz wyrzucił.

W końcu narrator zrealizował jednak swoje artystyczne inspiracje: zaczął studiować romanistykę, został pisarzem. Zaczął publikować nowele i powieści, ale ich treść przysporzyła mu kłopotów. Nękany przez komunistyczną władzę, musiał ukrywać się u znajomego i rozważał wyjazd za granicę. Podczas wyjazdu, wspomagając się szkolnym pamiętnikiem, zaczął spisywać swoje wspomnienia o Madame.

Narrator był idealistą nie tylko w kwestii sztuki i ambicji, ale też miłości. Głównym wątkiem powieści jest jego fascynacją nauczycielką francuskiego, nazywaną Madame. Tajemnicza kobieta stała się dla niego wręcz obsesją: odwiedził jej dawną uczelnię, ambasadę francuską czy znajomego profesora Montenia, aby dowiedzieć się czegoś na jej temat. Narrator przeżywał wahania emocjonalne, między nadzieją a całkowitym zwątpieniem, że będzie w stanie zdobyć uczucie Madame. Miłość do nauczycielki była dla niego jednym z pierwszych, młodzieńczych rozczarowań. Gdy zobaczył, że odwiedza ją w mieszkaniu dyrektor Service Culturel, chłopak bardzo ciężko to przeżył, sięgał po alkohol, bał się iść na lekcję francuskiego. Narrator miał młodzieńcze, idealistyczne podejście do miłości, był oczytany i porównywał realne życie do sztuki, doszukując się podobieństw do bohaterów literackich w swojej relacji z Madame. Chłopakowi nie brakowało odwagi: podczas spaceru z nauczycielką próbował ją pocałować, ale został odrzucony. 

Mimo upływu czasu, studiów i kariery literackiej nie zapomniał o Madame: szukał z nią kontaktu, był poruszony, gdy otrzymał od niej prezent. Nawet pisząc powieść inspirowaną swoją miłością, wyraził nadzieję, że jego dzieło dotrze do dawnej nauczycielki.


Przeczytaj także: Madame - bohaterowie

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.