Główny bohater (Narrator Madame) – charakterystyka

Autorka charakterystyki: Adrianna Strużyńska. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.

Główny bohater powieści Antoniego Libery „Madame” to kilkunastoletni chłopak, uczeń szkoły średniej. Całą historię poznajemy z jego perspektywy, obserwując jego ambicje artystyczne i fascynację nauczycielką francuskiego, tytułową Madame.

Charakterystyka Narratora z Madame

Doskonale poznajemy narratora dzięki wglądowi w jego myśli i wspomnienia, mimo że niewiele wiemy o jego tożsamości – nie znamy nawet jego imienia. Bohater urodził się 10 września, co czyniło go zodiakalną panną.

Narrator wyróżniał się na tle innych chłopców dzięki swojej ambicji i chęci przeżywania niezwykłych doświadczeń. Czuł, że lata 60.nudne i był ciekawy czasów II wojny światowej oraz stalinizmu. Jego buntowniczy charakter przejawiał się w fascynacji muzyką jazzową oraz założeniu zespołu Modern Jazz Quartet, którego rozwiązanie było skutkiem wykonania przez niego piosenki „Hit the Road Jack”.

Chłopak potrafił unosić się honorem, jak wtedy, gdy otrzymał od znanego aktora zegarek Ruhla, wyśmiewany w PRL-u. Chociaż jego scenariusz sprawił, że założony przez narratora zespół teatralny wygrał konkurs, chłopak porzucił swoje ambicje. Był młodym idealistą, fascynował się sztuką i często stawiał na teatralne gesty: zniszczył zegarek na torach tramwajowych, a scenariusz wyrzucił.

Narrator zrealizował swoje artystyczne aspiracje, studiując romanistykę i zostając pisarzem. Mimo że zaczął publikować nowele i powieści, jego twórczość przysparzała mu kłopotów. Nękany przez komunistyczną władzę, musiał się ukrywać i rozważał wyjazd za granicę, gdzie spisywał wspomnienia o Madame.

Miłość do Madame, nauczycielki francuskiego, była dla narratora jednym z pierwszych młodzieńczych rozczarowań. Jego obsesja na jej punkcie prowadziła do odwiedzin w jej dawnych miejscach, takich jak uczelnia czy ambasada francuska. Przeżywał wahania emocjonalne i zwątpienie, gdy widział, że Madame odwiedza dyrektora Service Culturel, co skłoniło go do sięgania po alkohol i obawiania się lekcji francuskiego.

Idealistyczne podejście narratora do miłości i sztuki przejawiało się w porównywaniu realnego życia do literackich bohaterów. Jego odwaga w relacji z Madame przejawiała się w próbie pocałunku podczas spaceru, choć został odrzucony.

Pomimo upływu czasu i kariery literackiej, narrator nie zapomniał o Madame. Szukał kontaktu z nią i był poruszony, gdy otrzymał od niej prezent. Nawet w swojej powieści, inspirowanej miłością do Madame, wyraził nadzieję, że jego dzieło dotrze do dawnej nauczycielki.


Przeczytaj także: Madame – bohaterowie

Aktualizacja: 2024-09-21 11:36:26.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.