„Alicja w Krainie Czarów” to fascynująca powieść fantasy autorstwa Lewisa Carrolla, która od lat zachwyca czytelników w każdym wieku na całym świecie. Opowiada o przygodach siedmioletniej Alicji, która pewnego dnia wpada do króliczej nory i trafia do tajemniczego świata, zupełnie różnego od znanej jej rzeczywistości.
W Krainie Czarów Alicja spotyka niezwykłych mieszkańców, takich jak Biały Królik, Pan Gąsienica, Marcowy Zając, Suseł, Królowa i Król Kier, Księżna oraz Kot Dziwak z Cheshire. Każda z tych postaci ma swoją własną, fascynującą historię i na swój sposób zaskakuje Alicję, choć często także ją irytuje. Wszyscy zachowują się tu absurdalnie, jakby byli szaleni. Najbardziej jednak wyróżnia się Szalony Kapelusznik, który jest moją ulubioną postacią w tej książce.
Szalony Kapelusznik jest gościem na herbacianym przyjęciu u Marcowego Zająca, gdzie towarzyszy mu Suseł. Ma na głowie wysoki cylinder i prowadzi sklep z kapeluszami. Wraz z Marcowym Zającem i Susłem utknął w nieustannym przyjęciu herbacianym, ponieważ kiedyś obraził Czas, który teraz ignoruje. Zegarek Kapelusznika pokazuje dni zamiast godzin i jest opóźniony o dwie doby, ponieważ Marcowy Zając posmarował go masłem z okruszkami.
Szalony Kapelusznik radzi Alicji, aby ostrzygła włosy, i zadaje jej zagadkę, na którą sam nie zna odpowiedzi – o tym, co łączy kruka z sekretarzykiem. Kiedy Alicja siada z nim do stołu bez zaproszenia, Kapelusznik zarzuca jej brak uprzejmości, mimo że są wolne krzesła. Postać ta wydaje się być szalona i irytująca, rozmowa z nią jest trudna.
Podczas procesu Waleta Kier, oskarżonego przez Królową Kier o kradzież ciastek, Szalony Kapelusznik jest jednym ze świadków. Trzyma w rękach chleb z masłem i herbatę, śmieje się ze świnki morskiej, a w zeznaniach plącze się i myli, co doprowadza Króla Kier do oskarżenia go o głupotę. Kapelusznik ucieka z sądu, zanim zostaje wykonany na nim wyrok ścięcia głowy.
Szalony Kapelusznik jest zatem jedną z najbardziej oryginalnych i fascynujących postaci w „Alicji w Krainie Czarów”, wyróżniającą się nawet wśród innych niezwykłych bohaterów. Możliwe, że jest to nawiązanie do prawdziwych kapeluszników, którzy w przeszłości pracowali z oparami rtęci, co mogło wpłynąć na ich zdrowie i sprawić, że uchodzili za szalonych.
Aktualizacja: 2024-09-03 12:30:21.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.