Wypisz zalety abstynencji oraz skutki pijaństwa na podstawie satyry Pijaństwo Krasickiego

Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

Ignacy Krasicki to autor znanej satyry zatytułowanej „Pijaństwo”, w której to porusza zagadnienie związane z nadużywaniem alkoholu przez niektóre osoby w społeczeństwie. Krasicki jasno widzi wady, jakie wynikają z jego nadmiernego spożycia i prezentuje też zalety, jakimi wyróżnia się według niego trzeźwe życie. Wnioski te zostały spisane przez poetę w roku 1779 i wciąż można powiedzieć, że są aktualne.

 • Zalety abstynencji
 • Skutki pijaństwa
 • Zalety abstynencji

  Zalety abstynencji są według Krasickiego jasne. Trzeźwy człowiek przede wszystkim zachowuje kontrolę nad własnym życiem, nadzoruje jego przebieg i podejmuje trzeźwe, rozsądne decyzje, których nie zmącił alkohol. Abstynencja oznacza także życie w lepszym zdrowiu, bez dolegliwości, jakie powoduje nadmierne spożycie różnych trunków. Trzeźwy naród świadomie może kierować własnym krajem oraz jego polityką. 

  Skutki pijaństwa

  Skutki pijaństwa to przede wszystkim fatalne samopoczucie, jakie pojawia się dzień po, na przykład takie jak ból głowy czy dolegliwości żołądkowe lub ogólna słabość. Pijany człowiek zdecydowanie traci kontrolę nad sobą i swoim zachowaniem. Człowiek uzależniony od alkoholu pije dalej, szukając sobie ku temu okazji i nie zważając na to, że powoduje to u niego złe samopoczucie. Nie panuje nad tym, ile alkoholu właściwie wypija i jak to wpływa na jego zdrowie czy świadomość. Oprócz tego trunki sprzyjają fantazjom, które nigdy nie będą zrealizowane, a to właśnie ze względu na niemoc spowodowaną ich piciem. Alkohol zatem w pełni obnaża słabość charakteru danego człowieka. Krasicki widział to jasno i swoje wnioski przedstawił w formie zjadliwej i trafnej satyry, komentującej społeczne obyczaje związane z piciem alkoholu.


  Przeczytaj także: Niedźwiedź i liszka interpretacja

  Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.