Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

„Chłopi” to powieść autorstwa polskiego noblisty, Władysława Stanisława Reymonta. Po raz pierwszy wydawana była w latach 1904-1909.Reymont opisał w niej losy wiejskiej społeczności i mechanizmów, jakie nią rządzą na przykładzie losów Jagny. To także ukazanie cyklu życia, które opiera się o naturę i przemijające pory roku, a także o religijny porządek świąt.

 • Chłopi - miejsce akcji
 • Chłopi - czas akcji
 • Chłopi - miejsce akcji

  Miejsce akcji powieści „Chłopi” zostało dokładnie określone przez Reymonta. Wydarzenia mają miejsce we wsi Lipce. Jest ona położona na Mazowszu, co można wyczytać z wielu szczegółów w tekście, takich jak na przykład mazowiecki strój ludowy, jaki nosi Jagna. W tamtych czasach tereny te położone były w zaborze rosyjskim, co także jest widoczne w fabule opowieści. Same Lipce leżały niedaleko Tymowa, czyli miejsca, w którym co roku odbywał się jarmark.

  Wydarzenia mają miejsce na terenie budynków w Lipcach, takich jak chłopskie chaty, karczma, kuźnia czy też kościół. Syn organisty z kolei kształci się w Warszawie. Świat bohaterów jednak głównie zamyka się w obrębie wsi, a wygnanie poza jej granice jest karą ostateczną.

  Chłopi - czas akcji

  Czas akcji powieści „Chłopi” to około dziesięciu miesięcy. Wydarzenia rozpoczynają się jesienią, we wrześniu, zaś ostatnie opisane chwile dzieją się już latem w lipcu, obejmują zatem wszystkie cztery pory roku. To na ich opiera się też cykliczny rytm życia mieszkańców wsi. Reymont nie podaje jednak dokładnego roku, w którym mają miejsce wydarzenia, jednak można przyjąć, że jest to przełom XIX i XX wieku. Z pewnością wszystko to dzieje się już po powstaniu styczniowym, wskazują bowiem na to takie informacje jak ta, że chłopi posiadają już ziemię na własność. Brak dokładnej daty wydarzeń wskazuje na to, jak niezmienny i cykliczny był rytm życia chłopów zamieszkujących wieś Lipce. Nie rozgrywał się on w ujęciu linearnym.


  Przeczytaj także: Na podstawie opisu wesela Jagny i Macieja przedstaw obyczaje związane ze ślubem. Wyjaśnij, na czym polegała ich symboliczna wymowa

  Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.