Romeo i Julia - czas i miejsce akcji

Autorka opracowania: Marta Grandke.

„Romeo i Julia” to jedna z najbardziej znanych sztuk autorstwa Williama Szekspira. Pierwsze wydanie jej miało miejsce w roku 1597. Od tego czasu dzieło Szekspira opowiadające o dwójce nieszczęśliwych kochanków wielokrotnie było wznawiane i gościło na deskach teatru. Jego fabuła opiera się o konflikt dwóch rodów, przez co tytułowi Romeo i Julia nie mogą być ze sobą. 

Spis treści

Romeo i Julia - miejsce akcji

Miejsce akcji bardzo łatwo jest określić. Jest to bowiem miasto Werona, które znajduje się we Włoszech. Do dziś kojarzone jest ono właśnie z dramatem Szekspira i można tam ujrzeć na przykład posąg Julii Kapulet lub jej balkon. Co roku wielu turystów przybywa tam, by na własne oczy zobaczyć atrakcje związane z szekspirowskim dziełem.

Niektóre wydarzenia rozgrywają się jednak również w Mantui, która jest miastem położonym niedaleko Werony. To tam udaje się i spędza czas Romeo po tym, jak zostaje wygnany z Werony przez księcia po tym, jak zamordował Tybalta. Oprócz tego można stwierdzić, że sceny dzieją się między innymi w celi ojca Laurentego, w posiadłościach rodzin Kapuletich i Montekich czy w przestrzeni publicznej miasta. O tym wszystkim czytelnik dowiaduje się głównie z didaskaliów.

Romeo i Julia - czas akcji

Czas akcji nie jest tak dokładnie określony, jak ma to miejsce w przypadku jej miejsca. Można wnioskować, że pierwsze wydarzenia rozgrywają się w niedzielę rano, natomiast dramatyczne nieporozumienie, które kończy się śmiercią Romea i Julii ma miejsce w piątek rano. Cała akcja utworu obejmuje zatem mniej niż tydzień, niecałe sześć dni. Didaskalia informują odbiorcę o tym, o jakich porach dnia mają miejsce konkretne sytuacje. Trudno natomiast określić, w którym roku osadzona jest akcja. Jedna z postaci wspomina jednak trzęsienie ziemi, być może to, które wydarzyło się w roku 1580. Działo się ono jedenaście lat wcześniej, zatem czas akcji być może osadzony jest w roku 1591, ale jest to zaledwie hipoteza badaczy. 


Przeczytaj także: Makbet - czas i miejsca akcji

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.