Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

W serii książek o Mikołajku zatytułowanej jego imieniem, autorstwa francuskiego pisarza René Goscinnego, pojawia się wiele postaci z drugiego i dalszego planu, które towarzyszą chłopcu w czasie jego licznych przygód w domu oraz w szkole. Są to głównie jego koledzy oraz najbliższa rodzina, a także pracownicy szkoły.

Mikołajek to główny i tytułowy bohater książki. Chłopiec ma około ośmiu lat i wraz ze swoimi kolegami uczęszcza do szkoły. Mikołajek to dziecko żywe i pełne temperamentu, zawsze gotowe do zabawy, przez co cierpi na tym czasami jego nauka. Często wpada w tarapaty czy wdaje się w bójki, ale i tak zawsze wszystko się dla niego kończy dobrze. Mikołajek lubi grać w kulki i w piłkę, bawić się w kowbojów oraz policjantów i złodziei. Jego najlepszym przyjacielem jest Alcest, który dużo je.

Mama Mikołajka zajmuje się domem. To ona robi sprawunki, sprząta, gotuje i opiekuje się synem, a także często spadają na nią konsekwencję jego wybryków. Mikołajek bardzo kocha swoją mamę i uważa, że jest najładniejsza na świecie.

Tata Mikołajka ciężko pracuje na swoją rodzinę i często się denerwuje. Mimo to spędza dużo czasu z synem, na przykład bawiąc się z nim i jego kolegami lub pokazując mu, jak się jeździ na rowerze. Tata Mikołajka nie dogaduje się ze swoim sąsiadem, panem Bledurtem.

Alcest to najlepszy przyjaciel Mikołajka. Jest znany przede wszystkim z tego, że ma nadwagę i bardzo dużo je. W trakcie gry w piłkę zawsze chce być bramkarzem, żeby nie biegać po boisku.

Gotfryd to chłopiec, który ma bardzo bogatego tatę. Ma przez to masę różnych zabawek i przychodzi często do szkoły w rozmaitych kostiumach, na przykład Marsjanina.

Euzebiusz to bardzo silny chłopiec i często daje kolegom fangę w nos. Udawał, że niczego się nie boi.

Rufus ma tatę policjanta, który często daje mu swój gwizdek, ale nie chce się nim dzielić z innymi kolegami.

Kleofas jest najgorszy w klasie z nauki, ale mimo to rodzice kupili mu rower. W jego domu jest telewizor, a sam Kleofas był dobrym kolegą i chętnie dzielił się z innymi chłopcami tym, co miał.

Maksencjusz był wysoki i miał długie, chude nogi z brudnymi kolanami. Jego mama nie pozwalała mu zapraszać do siebie kolegów. Maksencjusz bardzo szybko biega.

Joachim ma rower, nie lubi pożyczać swoich rzeczy i często bawi się z Mikołajkiem.

Ananiasz to najlepszy uczeń w klasie i pieszczoszek pani. Nosi okulary, przez co nie można go bić. Cały czas się obawiał, że ktoś będzie od niego lepszy w nauce. Często płakał i mówił, że się zabije.

Pani to nauczycielka chłopców, jej cierpliwość jest często wystawiana na próbę. Mimo to bardzo lubi swoich niesfornych uczniów.

Rosół to wychowawca chłopców w szkole. Tak naprawdę nazywa się pan Dubon, ale zawsze mówi uczniom, żeby spojrzeli mu w oczy, a na rosole są oka, stąd jego przezwisko. Jest surowym nauczycielem.

Pan Bledurt to sąsiad Mikołajka i jego rodziców. Nie dogaduje się zwłaszcza z tatą chłopca, z którym wciąż wdaje się w dyskusje i rywalizacje różnego rodzaju.

Dżodżo podczas akcji jednego opowiadania uczęszczał do klasy Mikołajka. Pochodził z Anglii i miał się nauczyć w szkole francuskiego, ale nie udało się to.


Przeczytaj także: Mikołajek – problematyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.

Ostatnia aktualizacja: 2023-10-30 15:30:10