Zdążyć przed Panem Bogiem - czas i miejsce akcji

Autor Hanna Krall
Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

„Zdążyć przed Panem Bogiem” to wywiad Hanny Krall z Markiem Edelmanem, czyli ostatnim żyjącym przywódcą powstania w getcie warszawskim. W związku z tymi doświadczeniami Edelman opowiada w tym dziele o swoich wspomnieniach związanych z pobytem w getcie i z walką w powstaniu. Jednak rozmówca Hanny Krall porusza także kwestie związane z jego życiem po II wojnie światowej. W związku z tym czas i miejsce akcji utworu nie są jednorodne.

Jedna część dzieła ma miejsce w okresie II wojny światowej, która toczyła się w latach 1939-1945. Edelman szczególnie skupia się na roku 1942, ponieważ to wtedy, 22 lipca, rozpoczęto niemiecką akcję „przesiedlania ludności na Wschód”. Następną ważną datą jest dzień 19 kwietnia 1943 roku, wtedy właśnie wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Edelman wspomina jednak też daty taki jak 9 maja 1943, kiedy to powstańcy wyszli z getta kanałami, 18 kwietnia 1943, gdy u Anielewicza spotkał sztab ŻOB-u, 2 sierpnia 1944, kiedy zabito Krystynę Krahelską, rozdawanie numerków życia we wrześniu 1942 oraz wiele innych historycznych dat. Akcja czasami przenosi się też do teraźniejszości w latach sześćdziesiątych, kiedy to Edelman pracował jako kardiochirurg po wojnie.

Akcja także dzieje się w różnych miejscach. Edelman przede wszystkim wspomina Warszawę z czasów okupacji, a w szczególności wybudowane na jej terenie getto. Przywołuje konkretne miejsca, takie jak ulica Miła, bunkier, w którym Anielewicz popełnił samobójstwo, plac przeładunkowy, czyli Umschlagplatz, czy też inne lokacje, które obecnie można spotkać w podręcznikach historii. Edelman wspomina także o tym, że wyjechał pewnego razu do USA na spotkanie z przedstawicielami związków zawodowych. Pojawiają się także miejsca jego pracy po wojnie, takie jak Łódź czy Radom i szpitale, w których bywał jako kardiochirurg.


Przeczytaj także: Różne postawy ludzi wobec okrucieństw II wojny światowej. Scharakteryzuj je na przykładach wybranych z literatury

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.