Raport z oblężonego Miasta – interpretacja

Autorka interpretacji: Adrianna Strużyńska. Redakcja: Sonia Nowacka.
Autor wiersza Zbigniew Herbert
Zdjęcie Zbigniewa Herberta

Zbigniew Herbert, fot: IPN Rzeszów

Tytułowy wiersz „Raport z oblężonego Miasta” Zbigniewa Herberta pochodzi z szóstego tomu poety. „Raport z oblężonego miasta i inne wiersze” wydany został w Paryżu w 1983 roku przez Instytut Literatury, polskie emigracyjne wydawnictwo. Cały tomik funkcjonował w Polsce tylko w tzw. drugim obiegu, czyli poza państwowym obiegiem wydawniczym. Wiersz odwołuje się do stanu wojennego.

Spis treści

Raport z oblężonego Miasta – analiza utworu i środki stylistyczne

Herbert posługuje się w wierszu rodzajem liryki bezpośredniej (podmiot liryczny wypowiada się w pierwszej osobie liczby pojedynczej: „mam być dokładny”, „piszę tak jak potrafię”, „unikam komentarzy”), a także podmiotem zbiorowym (podmiot posługuje się czasownikami w pierwszej osobie liczby mnogiej: „jeszcze dzierżymy ruiny świątyń”, „jeśli stracimy ruiny”), aby zawrzeć w utworze własne obawy etyczne, jak również dać sobie prawo do wypowiadania się w imieniu większej zbiorowości, w tym wypadku w imieniu polskiego narodu). Podmiot wiersz również deklaruje w pierwszych wersach, że przybiera maskę kronikarza. Utwór jest wierszem wolnym, strofy mają różną liczbę wersów, liczba zgłosek w wersach również nie jest równa. Dodatkowo pojawiają się rymy, ale ich układ jest nieregularny.

Cały wiersz Herberta jest parabolą: na przykładzie metaforycznego oblężonego Miasta, podmiot liryczny opisuje stan wojenny. Z racji wyboru paraboli, poeta musi korzystać ze środków stylistycznych, takich jak przenośnie („wszyscy chorują tutaj na zanik poczucia czasu”, „piszę tak jak potrafię w rytmie nieskończonych tygodni”, „lubię wędrować po rubieżach Miasta wzdłuż granic naszej niepewnej wolności”), porównania („marzą o zupie chlebie i kości zupełnie jak psy i koty”, „kolory sztandarów zmieniają się jak las na horyzoncie”), wyliczenia („ślą mąkę worki otuchy tłuszcz i dobre rady”) i epitety („bezwarunkowej kapitulacji”, „obcych rynkach”, „barbarzyńskich wrzasków”). Oprócz tego, obecne w wierszu są przerzutnie – słowa stają się wyeksponowane i mocniej podkreślone, dzięki przeniesieniu ich do kolejnego wersu. Przeżycia zniewolonego, oblężonego narodu dodatkowo podkreślają personifikacje („tylko sny nasze nie zostały upokorzone”, „twarz głodu twarz ognia twarz śmierci”, „twarz zdrady”).

Raport z oblężonego Miasta – interpretacja wiersza

Wiersz wpisuje się w kontekst politycznych utworów okolicznościowych dotyczących stanu wojennego, okresu w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej trwającego od 13 grudnia 1981 do 22 lipca 1983 roku. Innymi ważnymi utworami omawiającymi lub portretującymi ten okres w historii Polski są na przykład „Rozmowy polskie latem 1983 roku” Jarosława Marek Rymkiewicza czy „Raport o stanie wojennym” Marka Nowakowskiego.

„Raport z oblężonego Miasta” jest parabolą. Podmiot liryczny posługuje się językiem ezopowym, czyli celowo nie mówi wprost o stanie wojennym, lecz powołując się na inne momenty historyczne, opowiada o wydarzeniach z 13 grudnia 1981 roku. Przywołanie w wierszu zaborów, wojen światowych oraz konfliktów powojennych ma na celu pokazanie skali wydarzenia, jakim był stan wojenny oraz przyrównanie go do innych trudnych chwil w polskiej historii. 

Początkowo podmiot liryczny „Raportu z oblężonego Miasta” stara się opowiadać o wydarzeniach sprawozdawczo, po kronikarsku, tak jak deklarował. Osobie mówiącej w wierszu jednak daleko do beznamiętnego kronikarza: już po kilku linijkach nie wywiązuje się on z obowiązku datowania, nie pamięta nawet kiedy dokładnie rozpoczęło się oblężenie (mam być dokładny lecz nie wiem kiedy zaczął się najazd /przed dwustu laty w grudniu wrześniu może wczoraj o świcie / wszyscy chorują tutaj na zanik poczucia czasu). Podmiot jednak tłumaczy to tym, że Miasto, będące w wierszu metaforą Polski przeżyło zbyt wiele oblężeń i wojen, by mówić bez emocji o kolejnym tragicznym wydarzeniu. 

W wierszu Herberta pojawiają się nawiązania do innego parabolicznego utworu, odwołującego się do zdarzeń wojennych, a mianowicie do Dżumy” Alberta Camusa – epidemia dżumy w algierskim mieście Oran jest przecież parabolą II wojny światowej. Na uwagę w wierszu Herberta zasługuje również symbol szczura, ponieważ w „Dżumie”, to właśnie pojawienie się martwych gryzoni w Oranie zwiastowało dramatyczne wydarzenia. 

Herbert nawiązuje w wierszu do wielu wydarzeń historycznych, które wpłynęły na kształt i sytuację polityczną Polski. Jako pierwsze ważne wydarzenie pojawia się w wierszu morderstwo burmistrza, nawiązujące do zamachu na austriackiego arcyksięcia Franciszka Ferdynanda, czyli wydarzenia, które zainicjowało I wojnę światową. Podmiot liryczny wspomina również o bezwarunkowej kapitulacji i samobójstwie, co przywołuje na myśl porażkę Niemiec i samobójstwo Adolfa Hitlera. Osoba mówiąca w wierszu wypomina także brak wsparcia Polski przez aliantów. Wschodnia brama miasta zostaje ironicznie nazwana Bramą Przymierza, co też jest odwołaniem do sytuacji w powojennej Polsce, gdzie Związek Radziecki, określający się mianem sojusznika, starał się w jak największym stopniu podporządkować sobie Polskę Rzeczpospolitą Ludową. Podmiot liryczny nie mówi jednak wyłącznie o cierpieniu Polaków, w wierszu pojawia się też wzmianka o trudnej sytuacji Kurdów czy afgańskich górali – tylko takie ludy i narody mogą zrozumieć przez co przechodzą Polacy.

Osoba mówiąca w wierszu podkreśla również, w jak dużym stopniu historia Polski odbiła się na młodym pokoleniu. W wierszu pojawiają się obrazy dzieci żyjących w kraju od wieków targanych wojnami i okupacją, młodych obywateli wiecznie gotowych do obrony ojczyzny. Podmiot liryczny „Raportu z oblężonego Miasta” choć posługuje się w większości katastroficznymi obrazami, ostatecznie kończy wiersz frazą i tylko sny nasze nie zostały upokorzone, która ma zawierać promyk nadziei na zmianę.


Przeczytaj także: Autentyczność i udawanie w relacjach międzyludzkich. W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej, innego utworu literackiego oraz wybranych kontekstów.

Aktualizacja: 2024-09-24 18:16:31.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.