WÅ‚adysÅ‚aw Reymont przedstawiÅ‚ w swojej powieÅ›ci życie chÅ‚opów jako egzystencjalnie uksztaÅ‚towane przez trzy pÅ‚aszczyzny: gromadÄ™, tradycjÄ™ i przyrodÄ™. Każdy jego aspekt byÅ‚ w jakiÅ› sposób zależny od tych trzech rzeczywistoÅ›ci. Szczególnie mocno uwidaczniaÅ‚o siÄ™ to w podejÅ›ciu do Å›mierci. W „ChÅ‚opach” Reymonta ukazana jest ona jako proces naturalny, który nie ominie nikogo. Jednak, chociaż w ten sposób Å‚Ä…czy wszystkich mieszkaÅ„ców wsi, wyglÄ…d Å›mierci zależny byÅ‚ od egzystencji danego bohatera.
Åšmierć Kuby Sochy przybiera postać najbardziej naturalistycznÄ…. Biedny parobek umiera w stajni, na sianie, poÅ›ród zwierzÄ…t gospodarczych. Jego agonia trwa dÅ‚ugo, dokonuje siÄ™ przez upÅ‚yw krwi z samodzielnie amputowanej nogi. Socha umiera cicho wobec obojÄ™tnego Å›wiata, przedstawionego tutaj poprzez haÅ‚asy z wesela Boryny. Å»ycie Kuby byÅ‚o przepeÅ‚nione niezawinionym cierpieniem, co przez samotnÄ… Å›mierć podkreÅ›la jeszcze pewien bezsens ludzkiej egzystencji. Urodzony jako chÅ‚opski syn, utraciÅ‚ caÅ‚y należy mu status przez koszmar wojny, zaÅ› życie w wyniku prób zarobienia na utrzymanie.
ZepchniÄ™ty na margines gromady jako parobek, nie chce nawet ksiÄ™dza przy swojej Å›mierci. Uważa bowiem, że nie godzi woÅ‚ać duchownego do tak maÅ‚o znaczÄ…cej osoby, a tym bardziej przyjmować w stodole. Å»ycie Kuby Sochy zdeterminowaÅ‚ Å›wiat, a on sam wpisaÅ‚ siÄ™ w narzuconÄ… mu przez gromadÄ™ rolÄ™. Reymont wyraźnie podkreÅ›la jego Å›mierciÄ… tragizm ludzkiej egzystencji, Å›wiadomej, zarazem podlegÅ‚ej bezlitosnemu Å›wiatu i skazanej na biologiczny koniec. JedynÄ… pociechÄ… dla czytelnika może być pamięć o Kubie, która przetrwaÅ‚a w gÅ‚owie poszukujÄ…cego go pana Jacka — stryja dziedzica, którego parobem uratowaÅ‚ w czasie wojny.
Åšmierć Agaty, wydziedziczonej przez wÅ‚asne dzieci staruszki, jest nieco inna. Chociaż los „starej dziadówki”, zmuszonej do pracy na rzecz innych nosi pewne podobieÅ„stwo do dziejów Å»ycia Kuby Sochy, Jagustynka wykazaÅ‚a siÄ™ wiÄ™kszÄ… roztropnoÅ›ciÄ… o wÅ‚asny koniec. NajwiÄ™kszym marzeniem Agaty byÅ‚o bowiem umrzeć we wÅ‚asnej poÅ›cieli, otoczona najbliższymi jej ludźmi i z peÅ‚niÄ… koÅ›cielnej tradycji.
Wizja ta pokazuje, jak ciężki bywaÅ‚ los chÅ‚opów, którzy pociechy szukali czÄ™sto jedynie w godnej Å›mierci. PodkreÅ›la również ogromne znaczenie religijnoÅ›ci i tradycji w egzystencji mieszkaÅ„ców wsi. Agata ponosiÅ‚a duże wyrzeczenia, cierpliwie odkÅ‚adajÄ…c na swój pogrzeb i zbierajÄ…c potrzebne do niego rzeczy. Ostatecznie udaÅ‚o jej siÄ™ speÅ‚nić ostatniÄ… wolÄ™: umarÅ‚Ä… w domu swoich krewnych, otoczona przez bliskich i pochowana zgodnie z katolickim obrzÄ…dkiem.
Dla kontrastu z osobami wiejskich nizin spoÅ‚ecznych Reymont ukazuje również Å›mierć Boryny. Ten bogaty, fizycznie potężny gospodarz, jak wszyscy ulega niezmiennemu cyklowi życia. OsÅ‚abiony leży w Å‚óżku, czÄ™sto zapomniany przez krzÄ…tajÄ…cych siÄ™ domowników. Mimo swojej pozycji spoÅ‚ecznej i witalnoÅ›ci, jego los jest tożsamy z KubÄ… i AgatÄ…. Åšmierć stanowi bowiem element cyklicznego sposobu rozumienia Å›wiata przez chÅ‚opów. To prawo przyrody, która zaklina wszystko w krÄ…g rozpoczynajÄ…cy siÄ™ narodzinami i koÅ„czÄ…cy odejÅ›ciem z tego Å›wiata.
Wymowna, a wrÄ™cz symboliczna jest pod tym wzglÄ™dem scena Å›mierci Boryny, który pada na polu podczas ostatniego zasiewu. MajÄ…c z ziemiÄ… nierozerwalnÄ… więź i czerpiÄ…c wszystko z jej pÅ‚odów, gospodarz pieczÄ™tuje tÄ™ symbiozÄ™ swoim koÅ„cem. Åšmierć Boryny to zjawisko naturalne, symboliczne i egzystencjalne zarazem — umarÅ‚, jak żyÅ‚.
Reymont ukazuje życie chÅ‚opów w sposób naturalistyczny, a wrÄ™cz atawistyczny. Chociaż podlegali ksztaÅ‚towaniu tradycji i religii, wiedli ciężkÄ… egzystencjÄ™, szczególnie jeżeli chodzi o margines gromady wiejskiej. Åšmierć odpowiadaÅ‚a takiemu życiu, wpisujÄ…c siÄ™ w brutalne prawa rzÄ…dzÄ…ce ich Å›wiatem. Czasami jednak niosÅ‚a za sobÄ… pewien wyraz mistyczny, tak jak byÅ‚o to przypadku Boryny.
Aktualizacja: 2023-05-29 13:42:11.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.