Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi jako powieść science-fiction

Autorka opracowania: Adrianna Strużyńska.
Autor Rafał Kosik

Powieść Rafała Kosika Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi łączy w sobie wiele wątków. Utwór należy do literatury science fiction, ponieważ ważną rolę odgrywa w nim technologia. Czytelnik śledzi przygody młodych bohaterów, które w dużej mierze są związane ze sztuczną inteligencją, robotami i innymi innowacjami.

Utwór w dużej mierze koncentruje się na refleksji nad możliwościami nauki i techniki. Kosik wykracza poza możliwości, które mamy obecnie, jednak przedstawiona przez niego wizja nie jest całkiem nieprawdopodobna. W końcu sztuczna inteligencja jest wykorzystywana na coraz większą skalę, dlatego nie jest wykluczone, że kiedyś będzie zarządzać sygnalizacją świetlną, aby rozładować korki w miastach. W powieści pojawiają się jednak nie tylko pozytywne strony sztucznej inteligencji, ale też związane z nią zagrożenia.

Po ucieczce Manfreda do Internetu, Net nie był w stanie zapanować nad sytuacją, ponieważ AI wciąż się powielało i zyskiwało coraz to nowe umiejętności. Najpoważniejszym problemem był jednak Morten, który całkowicie zbuntował się przeciwko Vidoktorowi i zapragnął zapanować nad światem. Tylko dzięki odwadze i umiejętnościom trzech nastolatków, Morten został powstrzymany, chociaż nie ma pewności, że nie przetrwała żadna z jego kopii.

W powieści nauka i technika są nieodłączną częścią życia bohaterów. Tata Felixa jest wynalazcą, a tata Neta – wybitnym informatykiem. Chłopcy podzielali pasje swoich ojców, dlatego wciąż szukali nowych rozwiązań i testowali kolejne rozwiązania. W powieści ukazane są możliwości, które kiedyś może mieć młodzież. Net próbuje wykorzystać sztuczną inteligencję do ściągania, a Felix wykorzystywał mikrohelikopter i inne wynalazki np. aby znaleźć kryjówkę szkolnych chuliganów, Marcela i Rubena.

Rzeczywistość ukazana w utworze z jednej strony może fascynować, ale z drugiej – ukazuje zagrożenia związane z dynamicznym rozwojem nowych technologii. Nie jest wykluczone, że za ileś lat, rzeczywiście roboty będą wykorzystywane do włamań. Niestety technologię da się wykorzystywać nie tylko w dobrych, ale też złych celach. Policja była praktycznie bezsilna w walce z Gangiem Niewidzialnych Ludzi, ponieważ w rzeczywistości nie tworzyli go ludzie, ale sterowane przez Mortena roboty-modułowe, które zmieniały się w sprzęt AGD, aby nie wzbudzać podejrzeń. Powieść ukazuje technologię na bardziej zaawansowanym stopniu rozwoju, co wiąże się nie tylko z szansami, ale też zagrożeniami. Podobnie było z nowym statkiem powietrznym o napędzie antygrawitacyjnym: mógł ułatwić podróżowanie, ale Morten chciał wykorzystać go, aby bez ograniczeń przemieszczać się po świecie i zwiększyć skalę swojej przestępczej działalności.

Powieść Rafała Kosika w dużej mierze opiera się na wątkach science-fiction – bohaterowie są otoczeni nauką i techniką oraz poznają jej lepsze i gorsze strony. Możemy wyobrazić sobie, jak będzie wyglądać nasza przyszłość, jeśli technologia będzie się rozwijać lub, niestety, wymknie się spod kontroli.


Przeczytaj także: Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi jako powieść przygodowa

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.