Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi jako powieść przygodowa

Autorka opracowania: Adrianna Strużyńska.
Autor Rafał Kosik

Powieść Rafała Kosika Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi jest skierowana do młodych czytelników. Oprócz wielu wątków science fiction, ma więc również liczne cechy powieści przygodowej. Dynamiczna akcja oraz liczne, fascynujące przygody sprawiają, że perypetie nastoletnich bohaterów są interesujące dla młodzieży.

Utwór ma, typową dla powieści przygodowej, wartką, dynamiczną akcję. Akcja powieści obejmuje zaledwie kilka miesięcy: rozpoczyna się na początku roku szkolnego, a kończy się w okolicach Wielkanocy. W tym krótkim czasie, nastoletni bohaterowie przeżyli jednak wiele fascynujących przygód. Felix, Net i Nika, między innymi, przechytrzyli szkolnych chuliganów, rozwikłali zagadkę duchów nawiedzających szkołę, znaleźli skarb babci Lusi, odwiedzili zamek na Kociej Skale i spotkali strażnika skarbu księcia Świętopełka, zaliczyli wycieczkę w góry oraz, co najważniejsze, powstrzymali zbuntowaną sztuczną inteligencję – Mortena. Rozwiązanie zagadki Gangu Niewidzialnych Ludzi było tylko jedną z przygód, które przeżyła trójka nastoletnich przyjaciół.

Charakterystyczne dla powieści przygodowych są też podróże. Bohaterowie rzeczywiście odwiedzili kilka miejsc, w których spotkały ich różnego rodzaje perypetie. Wyjątkowe przygody spotykały ich nie tylko w szkole, kiedy walczyli z chuliganami i duchami, ale też podczas szkolnych wycieczek. Odwiedzili między innymi zamek na Kociej Skale, gdzie udało im się znaleźć tajemne przejście i spotkać strażnika skarbu Księcia Świętopełka. Chociaż nie był on przeznaczony dla nich, dzieci dokonały tego, czego od lat nie mógł osiągnąć pracujący w zamku przewodnik.

Jeszcze ciekawszy był wyjazd w góry, podczas którego chłopcy dowiedzieli się więcej o swojej przyjaciółce. Nika zaginęła w lesie, ale telepatycznie wezwała przyjaciół na pomoc. Właśnie wtedy Felix i Net dowiedzieli się, że ich przyjaciółka ma zdolności telekinezy i telepatii. Młodzi bohaterowie odkrywali również różne miejsca we własnym mieście. Udało im się odnaleźć biurowiec, stojący na miejscu dawnego kościółka, gdzie wciąż znajdował się pierścionek babci Lusi i inne kosztowności. Dostali się też na najwyższe piętro Silver Tower, gdzie zmierzyli się z Mortenem.

Typową cechą powieści przygodowej jest również wystawienie charakteru bohaterów na próbę. W tego typu utworach zazwyczaj nie pojawia się zbyt głęboka analiza stanów psychologicznych postaci, ponieważ na pierwszym planie znajduje się wartka akcja. Liczne przygody wymagają jednak od bohaterów wykazania się hartem ducha, dzięki czemu lepiej poznajemy ich osobowość. Tak było na przykład, kiedy Net musiał ostatecznie zmierzyć się z Mortenem – w ostatecznym starciu wykazał się swoją nieprzeciętną wiedzą informatyczną.

Powieść Rafała Kosika jest przeznaczona dla młodego czytelnika, dlatego bardzo ważna jest wartka akcja. Bohaterowie odwiedzają różne miejsca i przeżywają fascynujące przygody, których może im pozazdrościć niejeden nastolatek.


Przeczytaj także: Opisz jedno wydarzenie z lektury Felix Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.