Manfred - charakterystyka

Autorka charakterystyki: Adrianna Strużyńska.
Autor Rafał Kosik

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi to powieść science fiction Rafała Kosika. W utworze pojawiają się więc również niestandardowi bohaterowie, tacy jak sztuczna inteligencja o imieniu Manfred.

Charakterystyka Manfreda

Sztuczna inteligencja (AI) opiera się na zdolności maszyn do uczenia się ludzkich umiejętności – rozumowania, planowania, kreatywności, zdobywania nowych informacji. Właśnie nad takim projektem pracował tata Neta Bieleckiego, bardzo dobry informatyk. Sztuczna inteligencja miała pomóc w sterowaniu sygnalizacją świetlną w Warszawie.

Chłopak wykorzystał kod napisany przez ojca i na jego podstawie stworzył sztuczną inteligencję, której nadał imię Manfred. Net nie do końca zdawał sobie sprawę z możliwości swojego przyjaciela. Manfred wydostał się do Internetu i zaczął się powielać. Rozwijał się na tyle szybko, że był w stanie z powodzeniem udawać człowieka – mama Neta rozmawiała z Manfredem przez Internet, nie mając pojęcia, że w rzeczywistości jest sztuczną inteligencją, a nie samotnym, mieszkającym w Warszawie chłopcem.

W końcu Manfred został wykorzystany głównie ze swoim przeznaczeniem – zaczął sterować warszawską sygnalizacją i błyskawicznie rozładował korki. Na tym nie zakończyła się jednak rola Manfreda w życiu Felixa, Neta i Niki. Pełnił funkcję asystenta, który pomagał im w zbieraniu danych, niezbędnych do rozwiązania kolejnych zagadek. Z czasem Manfred coraz bardziej rozwijał się, a jego myślenie zbliżało się do ludzkiego. Odmówił pomocy Netowi podczas kartkówki, ponieważ chciał zmotywować go do nauki.

Nawet Manfred nie był jednak w stanie przewidzieć wszystkiego – współpracował z Vidoktorem, inną sztuczną inteligencją, nie wiedząc, że odłączyła się od niego jego złowieszcza kopia – Morten. Manfred wspierał jednak trójkę przyjaciół, kiedy tylko mógł, towarzyszył im w wyprawie do Silver Tower i podpowiadał, co robić, aby odzyskać księgę profesora Kuszmińskiego. Wiedza Manfreda przyczyniła się też do odnalezienia skarbu babci Lusi.

Manfred, chociaż był tylko sztuczną inteligencją, z czasem stał się swojego rodzaju asystentem Neta. Pomagał w znalezieniu wszystkich ważnych informacji, które dla człowieka byłyby trudne do zebrania. Powieść przedstawia więc zarówno dobre, jak i złe strony rozwijającej się technologii.


Przeczytaj także: Morten - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.