Nika Mickiewicz - charakterystyka

Autorka charakterystyki: Adrianna Strużyńska.
Autor Rafał Kosik

Nika Mickiewicz to jedna z pierwszoplanowych bohaterek powieści Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi Rafała Kosika. Dziewczyna była bardzo tajemnicza, skrywała wiele sekretów, które stopniowo odkrywała przed swoimi przyjaciółmi. Chociaż nie interesowała się komputerami ani wynalazkami, miała wiele wyjątkowych zdolności, które ratowały przyjaciół w kryzysowych sytuacjach.

Charakterystyka Niki

Nika miała trzynaście lat i rozpoczęła naukę w Gimnazjum imienia profesora Stefana Kuszmińskiego w Warszawie. Chodziła do klasy IA, gdzie udało jej się znaleźć przyjaciół: Felixa Polona i Neta Bieleckiego. Dzięki temu nie była samotna, chociaż nie zawsze dobrze dogadywała się z dziewczynami, szczególnie ładną Aurelią, która zauroczyła Neta.

Kiedy Felix po raz pierwszy zobaczył Nikę, od razu stwierdził, że to kobieta z charakterem. Była dość niska, wyróżniały ją głównie niesforne miedziane loki, które bezskutecznie próbowała okiełznać gumką. Nika miała też przenikliwe, zielone oczy. Nosiła jeansową kurtkę i nieodłączne, ciężkie martensy, które zabawnie wyglądały na jej chudych nogach.

Dziewczyna miała skomplikowaną sytuację rodzinną, do której początkowo nie chciała się przyznać swoim przyjaciołom. Twierdziła, że jej ojciec jest akwizytorem i dużo pije, dlatego znajduje się w tak trudnej sytuacji finansowej. Kiedy pojawiła się w szkole z podbitym okiem, Felix i Net podejrzewali, że dziewczyna jest ofiarą przemocy domowej. Starali się jej pomóc, pisząc list do burmistrza, ale tutaj na jaw wyszedł mocny charakter Niki – zabrała przesyłkę listonoszowi, aby uniknąć problemów.

Dopiero po czasie, Nika powiedziała chłopakom, jaka jest prawda na temat jej rodziny. Jej mama zmarła, kiedy miała sześć lat. W rzeczywistości jej ojciec nie żył od dwóch lat, a Nika mieszkała sama. Jego śmierć nie była nigdzie zgłoszona, dlatego otrzymywała jego rentę i miała za co żyć. Dziewczyna nie przyznawała się do tego, aby nie trafić do domu dziecka. Czekała tylko, aż skończy osiemnaście lat i będzie mogła przestać się ukrywać. Jak się więc okazało, podbite oko nie było wynikiem przemocy, ale po prostu uderzeniem w drzwi od lodówki.

Sytuacja rodzinna nie była jedyną tajemnicą Niki, dziewczyna miała wyjątkowe zdolności. Po śmierci ojca zaczęła ujawniać się jej zdolność telekinezy – przenoszenia przedmiotów siłą woli. Oprócz tego miała umiejętności telepatyczne, udało jej się przekazać Felixowi i Netowi wiadomość, chociaż była daleko od nich. Dziewczyna nie zawsze umiała kontrolować swoje zdolności, jak na przykład podczas wypadku na nartach, kiedy wjechała głęboko w las. Jej umiejętności telekinezy stawały się silniejsze, kiedy się denerwowała. Kilkakrotnie pomogły przyjaciołom w trudnej sytuacji: dzięki temu udało im się odebrać Mortenowi księgę profesora Kuszmińskiego. Zdolności Niki nie były przypadkowe: jej prapra... prababcia była sądzona w jednym z ostatnich procesów czarownic w Polsce. W ten sposób poznała swojego męża, inkwizytora. Dziewczyna miała wiedzę na temat zjawisk paranormalnych, w domu miała bardzo starą księgę Stefana Króla Duchy, zjawy, poltergeisty.

Nika była w trudnej sytuacji finansowej, przez co niejednokrotnie ją wyśmiewano. Mieszkała w małym, skromnym mieszkaniu w domu przypominającym zamkową wieżyczkę. Nie miała żadnych nowoczesnych urządzeń, jedynym elektrycznym sprzętem była lodówka. Cały rok chodziła w jednych butach, a podczas wyjazdu na ferie, Nika zabrała ze sobą bardzo stare narty swojego dziadka, co rozbawiło klasę. Dziewczyna, niezrażona uwagami rówieśników i nieumiejętnością jazdy na nartach, postanowiła zjechać.

Nika była dumna i nie dawała się zastraszyć. Początkowo przyjaciele nie wiedzieli, z czego wynika trudna sytuacja finansowa Niki, ale z czasem zrozumieli, że dziewczyna musi radzić sobie całkiem sama. Wielkim zaskoczeniem było dla niej spotkanie ze świętym Mikołajem, który dał jej nową kurtkę i zabrał na przejażdżkę zaprzęgiem reniferów. Była to dla ubogiej dziewczyny wyjątkowa chwila.

Nika to niestandardowa, inteligentna postać. Czasami bywała zazdrosna o inne dziewczyny, szczególnie Aurelię, która początkowo podobała się Netowi. Nika miała jednak tak ciekawą osobowość, że uroda nie była jej największym atutem.


Przeczytaj także: Net Bielecki - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.