Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi - bohaterowie

Autorka charakterystyk bohaterów: Adrianna Strużyńska.
Autor Rafał Kosik

Felix Polon – główny bohater powieści Rafała Kosika Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi. Miał trzynaście lat, zaczął naukę w Gimnazjum imienia profesora Stefana Kuszmińskiego w Warszawie. Po ojcu odziedziczył pasję do majsterkowania i wynalazków. Starał się wykorzystywać swoje umiejętności w dobrej wierze np. kiedy postanowił rozprawić się ze szkolnymi chuliganami Marcelem i Rubenem. Dzięki swojej przebiegłości i zamiłowaniu do zagadek, razem z przyjaciółmi rozwiązał tajemnicę Gangu Niewidzialnych Ludzi i uratował księgę profesora Kuszmińskiego przed dostaniem się w niepowołane ręce. 

Net Bielecki chodził z Felixem do klasy IA i szybko się z nim zaprzyjaźnił. Jego ojciec był informatykiem i chłopak odziedziczył po nim techniczny umysł oraz pasję do komputerów. Bywał cyniczny, często rzucał ironiczne uwagi, jak na przykład, kiedy zobaczył w jak skromnych warunkach mieszka Nika. Stworzył sztuczną inteligencję – Manfreda, który stał się wręcz jego osobistym asystentem.

Nika Mickiewicz chodziła do klasy z Netem i Felixem, zaprzyjaźniła się z nimi. Była tajemniczą dziewczyną z charakterem. Mieszkała sama, ponieważ jej rodzice zmarli. Utrzymywała się z renty ojca, dlatego żyła w bardzo skromnych warunkach. Po śmierci ojca odkryła, że ma zdolność do telekinezy i telepatii, do czego przyznała się przyjaciołom dopiero po czasie.

Manfred – sztuczna inteligencja stworzona przez Neta. Został wykorzystany do sterowania sygnalizacją miejską. Pomagał przyjaciołom w zbieraniu informacji niezbędnych do rozwiązywania kolejnych zagadek.

Morten – zbuntowana sztuczna inteligencja, przywódca i zarazem jedyny członek Gangu Niewidzialnych Ludzi. Wykorzystał możliwości robotów modułowych, udających sprzęty AGD, aby okradać banki i nie dać się złapać. Chciał przejąć władzę nad światem, wykorzystując odkrycia opisane w notatkach profesora Kuszmińskiego. Był gotowy nawet zabić Felixa, Neta i Nikę, ale dzieciom udało się go pokonać. 

Piotr Polon – tata Felixa, wynalazca, pracujący w Instytucie. Dużo czasu spędzał w swojej pracowni, gdzie obmyślał kolejne wynalazki. Jednym z najważniejszych projektów był dla niego statek powietrzny z napędem antygrawitacyjnym. 

Marlena Polon – mama Felixa, pracowała jako dyrektor marketingu w dużym banku. Wiele godzin dziennie poświęcała na pracę, odpoczywała praktycznie tylko, kiedy spała. 

Babcia Lusia – babcia Felixa, nieco nadopiekuńcza, chętnie gotująca dla swojego wnuka. Felix odnalazł jej skarb, który straciła podczas powstania warszawskiego – będący w rodzinie od zawsze złoty pierścionek z rubinowym oczkiem.

Marek Bielecki – ojciec Neta, wybitny informatyk. Pracował między innymi nad systemem zarządzania sygnalizacją świetlną oraz oprogramowaniem dla łazika marsjańskiego.

Liliana Bielecka – mama Neta, zapalona malarka. Mieszkanie Bieleckich zdobiły jej obrazy.

Aurelia – najładniejsza uczennica klasy IA. Net celowo wychwalał jej urodę, aby wzbudzić zazdrość Niki.

Klaudia – przyjaciółka Aurelii, jej wierna naśladowniczka.

Celina – niska i pucołowata, ale bardzo sympatyczna uczennica IA.

Zosia — kolejna koleżanka z klasy Felixa, była bardzo nieśmiała, porównywano ją do cichej myszki.

Lucjan – kolega Felixa z klasy, był największy i chętnie wiódł prym w IA.

Wiktor – kolejny uczeń IA, zawsze uśmiechnięty i chętny do pomocy.

Oskar – kolega z klasy Felixa, snob, który musiał mieć wszystko, co najlepsze i najdroższe. Nie interesował się nauką. 

Klemens – następny uczeń IA, miał problem z nadwagą, przez cały czas coś jadł.

Horacy – kolega z klasy Felixa, bardzo nieśmiały, rzadko się odzywał.

Kuba – uczeń IA, maniakalnie interesował się sportem.

Marcel i Ruben – szkolni chuligani, wykorzystujący przewagę siłową, aby okradać uczniów. Felixowi, Netowi i Nice udało się odnaleźć ich kryjówkę oraz upokorzyć chuliganów przez całą szkołą, nagrywając filmik, w którym Nika przestraszyła ich, udając ducha.

Dyrektor Juliusz Stokrotka – dyrektor Gimnazjum im. profesora Kuszmińskiego. Ekscentrycznie się ubierał, chodził w przyciasnym garniturze i muszce pod szyją. 

Profesor Butler – nietypowy nauczyciel biologii, na dodatkowe zajęcia z nim zapisali się tylko Felix, Net i Nika. Dziewczyna nazywała go Obleśniakiem, ponieważ nie dbał o siebie.

Antoni Czwartek – nazywany przez uczniów Borsukiem. Prowadził lekcje tak ciekawie, że przychodzili na nie nawet uczniowie na zwolnieniu lekarskim.

Pan Eftep – nauczyciel informatyki, nie był zbyt dobrym specjalistą. Net bez trudu łamał jego zabezpieczenia, aby dodać się do szkolnego systemu.

Jolanta Chaber – polonistka, wychowawczyni klasy IA. Miała miękkie serce, nie była zbyt wymagająca, uczniowie bardzo ją lubili.

Pani Probówka – surowa nauczycielka chemii, rzadko udawało jej się zainteresować uczniów lekcją. 

Pani Ekierka – nauczycielka matematyki, to ona jako jedna z pierwszych zobaczyła duchy nawiedzające szkołę.

Konstancja Konstantynopolska – surowa i wymagająca nauczycielka geografii. Nie tolerowała spóźnień, dawała uczniom bardzo dużo nauki.

Pan Cedynia – nauczyciel historii, był już mężczyzną w podeszłym wieku, powinien być na emeryturze, często przysypiał.

Michalina Małolepsza – nazywana przez uczniów Bukwą, była szkolną bibliotekarką. Była podejrzliwa wobec uczniów, pilnowała, żeby przestrzegali regulaminu biblioteki.

Pan Sylwester – szkolny stróż, w pracy często oglądał mecze, nie stronił też od alkoholu.

Pani Helenka – szkolna sekretarka, bardziej zajmowała się dbaniem o urodę niż swoją pracą.

Pani Pumpernikiel – szkolna sprzątaczka, wypowiadała się w charakterystyczny sposób, nie znała się na nowych technologiach.

Doktor Jamnik – pracujący w szkole lekarz, niezależnie od choroby każdemu przepisywał aspirynę i witaminę C. Podejrzewał u Neta rozdwojenie osobowości, bo nauczyciele widzieli, jak chłopak rozmawia z Manfredem.

Pani Basia – właścicielka kawiarni Zbędne kalorie, w której przyjaciele często bywali. Poleciła dzieciom, aby udali się do Madame Josephine.

Madame Josephine – spirytystka, nie używała żadnych nowych technologii, a nawet telefonu. Jej przepowiednie się sprawdzały, wyczuła nadprzyrodzone moce Niki.

Jędrek – syn gospodarzy, w których pensjonacie klasa IA zatrzymała się podczas wycieczki w góry. Na pożegnanie dał Nice samodzielnie wystruganą figurkę.

Pani Lucynka – sprzątaczka w banku, w którym pracowała mama Felixa. Miała problemy z pamięcią, była świadkiem napadu Gangu Niewidzialnych Ludzi.

Hieronim Jasiński – przewodnik w zamku na Kociej Skale. Był załamany, że to nie odnalazł strażnika strzegącego skarbu.


Przeczytaj także: Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi - główne wątki

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.