Który z bohaterów książki Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi był Twoim zdaniem najciekawszy?

Autorka opracowania: Adrianna Strużyńska.
Autor Rafał Kosik

W powieści Rafała Kosika Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi pojawia się wielu interesujących bohaterów. Moim zdaniem najciekawszą osobowość miała Nika – dziewczyna skrywała wiele tajemnic, które stopniowo odsłaniała przed swoimi przyjaciółmi.

Nika przyciągnęła uwagę Felixa już pierwszego dnia szkoły: od razu określił ją mianem kobiety z charakterem, chociaż jeszcze nawet jej nie znał. Dziewczyna była w trudnej sytuacji finansowej, ale miała własny styl – Felix zwrócił uwagę na jej miedziane loki i charakterystyczne martensy. Wyjątkowość Niki zdecydowanie nie ograniczała się jednak do wyglądu, ponieważ na uwagę zasługiwała przede wszystkim jej silna osobowość.

Nika miała problem, żeby dogadać się z dziewczynami, wolała towarzystwo chłopaków. Nie przejmowała się opiniami klasy, która wyśmiała jej staroświeckie narty po dziadku podczas wyjazdu w góry. Nika i tak postanowiła nauczyć się na nich jeździć, chociaż większość jej kolegów i koleżanek przywiozła nowiutkie snowboardy. Dziewczyna często unosiła się honorem i starała się nie dać po sobie poznać, że coś ją dotknęło. Mimo zazdrości o fascynację Neta Aurelią, Nika nie zamierzała zabiegać o uwagę kolegi.

Dziewczyna z pewnością nie była przeciętną trzynastolatką: musiała wykazać się nietypową, jak na swój wiek, dojrzałością. Jej rodzice zmarli, ale ona przyznawała się tylko do śmierci matki. Odejście ojca było zachowane w sekrecie, bo dzięki temu Nika mogła mieszkać sama i uniknąć pobytu w domu dziecka. Utrzymywała się tylko z renty po ojcu, dlatego znajdowała się w trudnej sytuacji. Mimo wszystko, wolała być samodzielna i ukrywać śmierć taty, dopóki nie stanie się pełnoletnia. Była silna – nie chciała pomocy, powstrzymała Neta przed zawiadomieniem burmistrza miasta.

Śmierć ojca nie była jedyną tajemnicą Niki. Dziewczyna była wyjątkowa również dzięki swoim paranormalnym zdolnościom: posługiwała się telepatią i telekinezą. Początkowo nie przyznawała się do tego przyjaciołom, ponieważ bała się odrzucenia. Kiedy bardziej zaufała Netowi i Felixowi, opowiedziała im swoją historię. Zdolności paranormalne krążyły w jej rodzinie – jej prapra... prababcia była oskarżona w jednym z ostatnich polskich procesów czarownic. Niezwykłe umiejętności Niki pomogły przyjaciołom podczas ich przygód: dzięki nim dziewczyna wezwała Felixa i Neta na pomoc, gdy zgubiła się w lesie oraz zdobyła księgę profesora Kuszmińskiego i wyrwała ją z rąk zbuntowanej sztucznej inteligencji: Mortena. Zdolność telekinezy zmieniła nawet losy ekspedycji łazika marsjańskiego – Nika sprawiła, że po zablokowaniu się, ponownie ruszył z miejsca. Nika tylko z pozoru była zwykłą dziewczyną: jej moc działała nawet w kosmosie.

Dziewczyna nie znała się na komputerach czy wynalazkach, tak jak jej przyjaciele, ale nie da się odmówić Nice wyjątkowości. Przeciętna nastolatka z pewnością nie byłaby w stanie poradzić sobie całkiem sama i zaakceptować posiadania paranormalnych zdolności.


Przeczytaj także: Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi jako powieść fantastyczna

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.