Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi jako powieść fantastyczna

Autorka opracowania: Adrianna Strużyńska.
Autor Rafał Kosik

Powieść Rafała Kosika Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi należy do gatunku sci-fi. Rzeczywiście pojawiają się tutaj liczne wątki związane z nowymi technologiami i próby przewidzenia, jak może wyglądać przyszłość, w której sztuczna inteligencja będzie odgrywać kluczową rolę. Utwór można jednak uznać również za powieść fantastyczną, ponieważ obecne są liczne zjawiska paranormalne.

Elementem fantastyki jest już postać jednej z pierwszoplanowych bohaterek: Niki Mickiewicz. Dziewczyna miała ponadnaturalne zdolności telekinezy i telepatii. Była w stanie przenosić przedmioty siłą woli i przekazywać przyjaciołom informacje na odległość. Takie umiejętności przejawiała również jedna z jej przodkiń, dlatego w powieści Kosika, świat paranormalny od zawsze przeplata się z realnym. Dziewczyna miała również zdolność porozumiewania się ze zwierzętami – spędziła noc w norze misia-albinosa, który nie tylko nie zrobił jej krzywdy, ale nawet został jej przyjacielem.

Kolejnym elementem fantastycznym są pojawiające się w szkole duchy. Początkowo czytelnik mógł odnieść wrażenie, że to wszystko kwestia bujnej, dziecięcej wyobraźni. Szkielet na szkolnym strychu zmieniał położenie, a w końcu uniósł rękę i zaczął gonić Nikę. Jak się okazało, świadkami zjawisk paranormalnych nie były tylko dzieci: półprzezroczystą kobiecą postać widziała również Ekierka, nauczycielka matematyki, która z krzykiem uciekła z klasy. Dzieciaki ujrzały też trzy postacie, które wyglądały, jakby były utkane z niebieskiego dymu: pilota i dwie towarzyszące mu kobiety. Jak się potem okazało, był to profesor Kuszmiński z żoną i córką. W czasie II wojny światowej, próbował uciec z rodziną małym, sportowym samolotem, ale maszyna się rozbiła. Dzieci przyczyniły się do rozwiązania sprawy: na szkolnym strychu znaleziono szczątki pilota Kuszmińskiego i jego rodziny oraz zapewniono im godny pogrzeb. Dzięki temu zmarli wreszcie zaznali spokoju i przestali nawiedzać szkołę. 

Na tym nie zakończyły się jednak zjawiska paranormalne, których świadkami byli Felix, Net i Nika. Kiedy klasa IA wybrała się na wycieczkę do zamku na Kociej Skale, trójka przyjaciół odłączyła się od grupy w nadziei na znalezienie skarbu. O dziwo, rzeczywiście odnaleźli tajemne przejście i spotkali gnoma – strażnika skarbu księcia Świętopełka. Gnom znajdował się za specjalną barierą, nie wiedział, jak czas mija w świecie zewnętrznym. Przyjaciele musieli się pospieszyć, aby wrócić, zanim przejście się zamknie. Felix, Net i Nika nie zdobyli jednak skarbu, ponieważ nie był przeznaczony dla nich. Opisany w powieści świat ponadnaturalny rządził się własnymi prawami.

W powieści przeplatają się różne wątki: zarówno te związane z technologią, jak i wydarzeniami ponadnaturalnymi. Bohaterom przydarzyło się tak wiele niezwykłych przygód, że każdy młody czytelnik może im tylko zazdrościć. 


Przeczytaj także: Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi jako powieść detektywistyczna

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.