Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi - motywy literackie

Autorka listy motywów literackich: Adrianna Strużyńska.
Autor Rafał Kosik

W powieści Rafała Kosika Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi pojawiają się liczne motywy literackie. Nowoczesne technologie przeplatają się tutaj ze zjawiskami paranormalnymi i innymi przygodami bohaterów.

Spis treści

Motyw przyjaźni

Bohaterowie poznali się, ponieważ razem trafili do klasy IA w Gimnazjum imienia profesora Kuszmińskiego w Warszawie. Felix, Net i Nika, chociaż różnili się zainteresowaniami czy sytuacją rodzinną, stali się nierozłączni. Wspólnie rozwiązywali zagadki, a w razie zagrożenia, stawali w swojej obronie, jak na przykład, kiedy Nika zaginęła w lesie a Felix i Net ruszyli na jej poszukiwania.

Motyw technologii

Ważną rolę w powieści odgrywają nowe technologie – tata Neta był informatykiem, chłopak również doskonale znał się na komputerach. Felix z kolei, miał ojca wynalazcę. Jednym z bohaterów stał się Manfred – sztuczna inteligencja stworzona przez Neta. W powieści ukazane zostały również ciemne strony technologii – Morten również był sztuczną inteligencją, ale uniezależnił się od człowieka i zaczął dążyć do przejęcia władzy nad światem.

Motyw przestępcy

Jak już wskazuje tytuł, jednym z wątków utworów jest zagadka Gangu Niewidzialnych Ludzi. Rabusie napadali na banki, a potem jakby rozpływali się w powietrzu. Policja nie była w stanie rozwikłać tej zagadki, udało się to dopiero trójce młodych przyjaciół. Dowiedzieli się, że Gang Niewidzialnych Ludzi stworzył Morten, który wykorzystywał technologię robotów modułowych i w ten sposób udawało mu się uniknąć schwytania. Na szczęście w końcu Morten został unieszkodliwiony, a dzieci odebrały mu księgę profesora Kuszmińskiego.

Motyw samotności

Pojawia się przede wszystkim w życiu Niki, która najpierw straciła matkę, a później ojca. Dziewczyna miała jednak tak silny charakter, że wolała zostać całkiem sama, niż trafić do domu dziecka. Ukrywała śmierć ojca, ponieważ w ten sposób dostawała jego rentę i skromne środki na życie. Chociaż żyła w biedzie, nie pozwoliła Netowi sobie pomóc. Wolała mieszkać sama, czekając, aż skończy osiemnaście lat i będzie mogła legalnie żyć bez rodziców.

Motyw szkoły

Ważną częścią życia trójki przyjaciół oczywiście była szkoła. Wśród bohaterów pojawiają się liczni nauczyciele oraz uczniowie. Felix, Net i Nika rozwiązywali również zagadki związane ze szkołą: znaleźli kryjówkę szkolnych chuliganów: Marcela i Rubena oraz dowiedzieli się, dlaczego w szkole straszy. Trójka przyjaciół wiele wnosiła w życie szkoły, uczestniczyli również w wycieczkach: w góry oraz do zamku na Kociej Skale.

Motyw skarbu

Przyjaciele przeżywali wiele niezwykłych przygód, również związanych z poszukiwaniem skarbów, czego z pewnością może im pozazdrościć młody czytelnik. Udało im się znaleźć zaginiony skarb babci Lusi, która podczas powstawania warszawskiego straciła pierścionek, od zawsze będący w jej rodzinie. Babcia Felixa bardzo ucieszyła się, że po tylu latach odzyskała swój rodzinny skarb. Przyjaciele przeżyli też wyjątkową przygodę podczas wycieczki do zamku na Kociej Skale. Kiedy odłączyli się od grupy, spotkali gnoma stojącego na straży skarbu księga Świętopełka. Ten skarb nie był jednak przeznaczony dla nich, dlatego strażnik niczego im nie ofiarował.

Motyw zjawisk paranormalnych

W powieści nowe technologie przeplatają się ze zjawiskami paranormalnymi, które często są odrzucane przez ludzi racjonalnie podchodzących do życia. Nikt nie był jednak w stanie zaprzeczyć, że w szkole naprawdę pojawiają się duchy, które widziała nawet nauczycielka. Paranormalne były również zdolności Niki – potrafiła przenosić przedmioty siłą woli i telepatycznie przekazywać informacje. Wynikało to w dużej mierze z jej pochodzenia, ponieważ jedna z jej przodkiń była sądzona w procesie czarownic. Paranormalne zdolności miała również Madame Josephine, do której uczniowie udali się po pomoc w walce z duchami.

Powieść Rafała Kosika ukazuje przygody trójki nastolatków, które z pewnością chciałby przeżyć niejeden młody człowiek. W utworze pojawiają się więc liczne motywy, nawiązujące zarówno do przyjaźni, jak i nowych technologii czy zjawisk paranormalnych.


Przeczytaj także: Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi - najważniejsze wydarzenia

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.