Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi - główne wątki

Autorka opracowania: Adrianna Strużyńska.
Autor Rafał Kosik

Powieść Rafała Kosika Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi opisuje losy trójki przyjaciół, ale nie jest to jedyny wątek utworu. Porusza również problemy rodzinne nastolatków czy nawet zjawiska paranormalne.

Na pierwszym plan wysuwa się wątek przyjaźni Felixa, Neta i Niki. Bohaterowie poznali się, ponieważ trafili do klasy IA w Gimnazjum imienia profesora Kuszmińskiego w Warszawie. Chociaż się różnili, bardzo szybko złapali ze sobą dobry kontakt i stali się nierozłączni. Połączyło ich przede wszystkim zamiłowanie do rozwiązywania zagadek – przyjaciele przeżyli wiele fascynujących, ale też niebezpiecznych przygód. 

Jak sugeruje tytuł, w powieści pojawia się również wątek Gangu Niewidzialnych Ludzi. W Warszawie zaczęła grasować szajka przestępców, którzy okradali banki, a następnie znikali, jakby rozpływali się w powietrzu. Zagadkę, z którą nie mogła poradzić sobie policja, w końcu rozwiązała trójka nastoletnich przyjaciół. Felix, Net i Nika zauważyli, że rabusie ukrywają się w ciężarówce, przez co wyglądają, jakby rozpływali się w powietrzu. To odkrycie sprowadziło jednak na nich gniew Mortena, zbuntowanej sztucznej inteligencji, która stworzyła Gang Niewidzialnych Ludzi z wykorzystaniem robotów modułowych, które potrafiły ukrywać się w formie sprzętu AGD. Przyjaciołom w końcu udało się powstrzymać Mortena, chociaż nie mogli mieć pewności, że zniszczone zostały wszystkie jego kopie.

Kolejnym ważnym wątkiem jest technologia, która odgrywała w życiu bohaterów ważną rolę: Net był synem informatyka i bardzo dobrze znał się na komputerach, a ojciec Felixa był wynalazcą. Technologia stała się wręcz kolejnym bohaterem, ponieważ nieodłączną częścią fabuły jest sztuczna inteligencja: stworzony przez Neta Manfred oraz dążący do przejęcia władzy nad światem Morten. Ukazane zostały zarówno dobre, jak i złe strony rozwoju technologii. Manfred pomagał przyjaciołom w zbieraniu informacji i rozwiązywaniu zagadek, co dawało pozytywne efekty.

Technologia wiązała się jednak również z zagrożeniami – Morten całkowicie wymknął się spod kontroli człowieka, prowadził działalność przestępczą i dążył do przejęcia władzy nad światem. Sztuczną inteligencję można było wykorzystać do niewinnego oszustwa, jakim jest ściąganie na klasówce, ale też dokonywania przestępstw doskonalszych, niż mógłby to zrobić jakikolwiek człowiek. Sztuczna inteligencja z powodzeniem udawała też człowieka – mama Neta godzinami rozmawiała z Manfredem, nie mając pojęcia, że nie jest mieszkającym w Warszawie chłopcem, ale po prostu AI.

W powieści pojawia się również wątek Niki. Dziewczyna była najbardziej tajemnicza z trójki głównych bohaterów. Niejasna była już jej sytuacja rodzinna. Dziewczyna twierdziła, że mieszka z ojcem akwizytorem, który nadużywa alkoholu i w ten sposób tłumaczyła swoją trudną sytuację finansową. Po czasie przyznała się jednak, że nie tylko jej mama zmarła – jej ojciec również zmarł, ale ponieważ nie było to nigdzie zgłoszone, otrzymywała jego rentę, z której się utrzymywała. Nie była to jednak jedyna tajemnica dziewczyny – Nika miała zdolność do telepatii i telekinezy, którą ukrywała przed przyjaciółmi z obawy przed odrzuceniem. W końcu zaufała Felixowi i Netowi na tyle, że przyznała im się do swoich paranormalnych umiejętności.

W utworze pojawia się również wątek profesora Kuszmińskiego i jego rodziny. Gimnazjum, do którego zaczęli uczęszczać Felix, Net i Nika było nazwane imieniem profesora i nie był to przypadek. Jedną z zagadek, którą rozwiązali nastoletni przyjaciele, były nawiedzające szkołę duchy. Jak się potem okazało, na szkolnym strychu znajdowały się szczątki profesora Kuszmińskiego, jego żony i córki. Podczas wojny rodzina próbowała uciec z Warszawy sportowym samolotem, ale maszyna została zestrzelona i spadła na dach szkoły. Uczniowie rozwiązali zagadkę duchów, a szczątki profesora i jego rodziny godnie pochowano. Na tym jednak nie skończyła się rola profesora Kuszmińskiego – Felix, Net i Nika odebrali Mortenowi księgę z notatkami profesora, dzięki czemu uniemożliwili mu stworzenie latającego spodka.

Obecny jest również wątek babci Lusi, babci Felixa. Przyjaciołom udało się odnaleźć jej zagubiony podczas powstania warszawskiego skarb – będący w rodzinie od lat złoty pierścionek z rubinowym oczkiem. 

Kolejnym wątkiem jest skarb w zamku na Kociej Skale. Nastolatkom w podziemiach udało się spotkać gnoma, strzegącego skarbu księcia Świętopełka. Strażnik powiedział im jednak, że ten skarb nie jest przeznaczony dla nich, dlatego Felix, Net i Nika musieli odejść z pustymi rękoma.

W powieści pojawiają się liczne wątki, dzięki którym utwór jest barwny i interesujący dla młodego czytelnika. Przeplatają się tutaj różne światy: zarówno nowe technologie, jak i zjawiska paranormalne.


Przeczytaj także: Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi - motywy literackie

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.