Napisz mowę do koleżanek i kolegów w której przekonasz ich jak ważny jest wzajemny szacunek

Autor Inny
Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

Moi drodzy koledzy i koleżanki,

zwracam się dziś do was bezpośrednio, ponieważ chcę poruszyć ważny temat, jakim jest wzajemne okazywanie sobie szacunku - nie tylko od święta, ale także na co dzień, przy każdej okazji. Bardzo często bowiem zdarza się, że ludzie zapominają o tym, jak ważne jest szanowanie się nawzajem i uciekają się do przykrych, pogardliwych zachowań, w trakcie gdy mogliby komunikować się w zupełnie inny sposób. Posłuchajcie więc, dlaczego warto szanować ludzi w swoim otoczeniu, nie zaś okazywać im wzgardę i lekceważenie.

Po pierwsze - każdy człowiek, bez względu na wszystko, zasługuje na szacunek, respektowanie jego zdania i uprzejme zachowanie względem niego. Odmienna opinia, inny sposób życia czy patrzenia na świat - nic z tych rzeczy nie usprawiedliwia pogardliwego traktowania, wyśmiewania czy lekceważenia danej osoby. Nie z każdym musicie się zgadzać i nie każdego trzeba lubić, ale traktowanie z szacunkiem należy się każdemu. Czy Wy chcielibyście, aby Was nie szanowano, bo macie inne podejście do życia niż Wasz rozmówca?

Po drugie szacunek potrafi osiągnąć więcej niż wzgarda czy agresja. Zwracając się do kogoś uprzejmie i grzecznie, okazując mu poważanie i respektując jego opinię, macie większą szansę na wypracowanie porozumienia, niż w momencie, w którym uciekacie się do wzgardy. Nikt nie lubi być obrażany i lekceważony, natomiast szacunek może Wam otworzyć wiele drzwi. Pamiętajcie o tym w codziennych kontaktach z innymi. Niezgoda rujnuje, a pokój i szacunek budują - to jest stwierdzenie, jakim warto kierować się w swoim życiu,

Po trzecie brak szacunku krzywdzi innych. Jeżeli nie uczynili oni nic złego, zachowują się właściwie, a Wy nie okazujecie im szacunku, gardzicie nimi czy nawet wyśmiewacie - zadajecie takiej osobie głęboką ranę, podważacie jej poczucie własnej wartości, psujecie humor oraz wiarę w to, że ludzie są dobrzy. Zwyczajnie stajecie się agresorami, którzy nie potrafią powstrzymać się przed krzywdzeniem innych. Wiele osób, ze względu na okazywany im brak szacunku, ma potem problem z właściwą oceną swojej osoby, a to prowadzi do różnych problemów. Chyba nie chcecie być ich źródłem? Zastanówcie się nad własnym zachowaniem.

Jak widzicie szacunek wpływa na wiele aspektów ludzkiego życia, a okazywanie go sobie nawzajem jest szczególnie ważne. Dbajcie zatem o ten aspekt swojej codzienności, by stała się ona lepsza i milsza dla każdego człowieka w Waszym otoczeniu.


Przeczytaj także: Czy w dzisiejszych czasach można być patriotą? Rozprawka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.