Jokasta (Król Edyp) - charakterystyka

Autor Sofokles
Autorką charakterystyki jest: Marta Grandke.

„Król Edyp” to jedna z siedmiu zachowanych tragedii autorstwa Sofoklesa. Przedstawia ona losy tytułowego Edypa, pochodzącego z obłożonego klątwą rodu Labdakidów. Jego członkowie są przeklęci i spotykają ich liczne nieszczęścia, na które nie mają oni wpływu, na przykład Edyp zabija nieświadomie własnego ojca, obejmuje jego tron oraz żeni się z własną matką, Jokastą. W wyniku tych tragedii i pomyłek Jokasta rodzi dzieci własnemu synowi, a gdy dowiaduje się o tym, czego się dopuściła, popełnia samobójstwo.

Charakterystyka Jokasty

Jokasta była żoną poprzedniego władcy Teb, czyli króla Lajosa. Gdy była w ciąży, doświadczyła proroczego snu, w myśl którego jej dziecko ma być płonącą żagwią, która niszczy całe miasto.

Dla dobra królestwa Jokasta musi więc pozbyć się własnego dziecka - wraz z Lajosem przebijają noworodkowi stopy i porzucają je w górach, co musiało być okrutnym doświadczeniem dla świeżo upieczonej matki. Po latach Jokasta ponownie spotyka swojego syna, Edypa, nie ma jednak świadomości, że jest on jej synem. Dlatego też wiąże się z nim po śmierci Lajosa, którego zabija sam Edyp, w myśl przepowiedni, którą usłyszał w wyroczni delfickiej.

Jokasta jest dobrą królową i łagodną osobą. Stara się służyć radą swoim najbliższym, wspierać ich i chronić przed okrucieństwami otaczającego ich świata. Dlatego też wydaje się, że doznane przez nią krzywdy są wyjątkowo niesprawiedliwe. Jokasta jest przede wszystkim postacią tragiczną. Rodzi Edypowi dwóch synów oraz dwie córki, dla których jest równocześnie matką oraz babcią. Po narodzinach Edypa zmuszona jest go okaleczyć i porzucić na pewną śmierć ze względu na proroczy sen. Wymagało to od niej zapewne wiele silnej woli oraz wiary w przeznaczenie i wyroki boskie. Można też zauważyć, że kobieta wykazała się tu słabością, ponieważ nie sprzeciwiła się Lajosowi, gdy ten decydował o losie jej dziecka. Jokasta w okrutnych okolicznościach traci potem też swojego pierwszego męża Lajosa. Wkrótce potem spada na nią straszliwa prawda związana z jej drugim mężem, który jest także jej synem.

Jokasta nie wytrzymuje tak wielu dramatycznych wydarzeń, jakie miały miejsce w jej życiu. Załamuje się i popełnia samobójstwo, co jest świadectwem tego, z jak wieloma tragediami musiała się nieustannie mierzyć. Jokasta była mimo to dobrą osobą, która zasługuje na współczucie i zrozumienie. Jej okrutny los nie był efektem jej własnych win, a jedynie splotu wyjątkowo nieszczęśliwych dla niej okoliczności, na które nie miała wpływy.


Czytaj dalej: Opisz zmiany wprowadzone w teatrze greckim przez trzech wielkich tragików

Widzisz błąd lub nieścisłość? Zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.

Ostatnia aktualizacja: 2022-09-30 16:20:11

Nasze opracowania udostępniane są całkowicie bezpłatnie wyłącznie w celach edukacyjnych. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.