Napisz opis rzeźby Mojżesz Michała Anioła

Autor Inny
Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

Rzeźba “Mojżesz” to dzieło dłuta samego Michała Anioła, znanego włoskiego artysty renesansowego. Powstawała ona w latach 1513-1516, a do jej stworzenia twórca wykorzystał biały marmur. Rzeźba ta początkowo miała być częścią nieukończonego nagrobka papieża Juliusza II. Obecnie znajduje się on w bazylice świętego Piotra w Okowach w Rzymie.

Rzeźba przedstawia sylwetkę mężczyzny, tytułowego Mojżesza, przywódcy Izraelitów, który wyprowadził ich z niewoli egipskiej. Religijny charakter rzeźby zapewne wynika z faktu, że miała ona być częścią nagrobku papieża. Mojżesz w interpretacji Michała Anioła to starszy mężczyzna o surowym wyrazie twarzy. Okryty jest szatą, pod pachą natomiast trzyma tablice, będące zapewne otrzymanymi na górze Synaj przykazaniami od Boga. Na głowie Mojżesza dostrzec można rogi. Ich obecność tłumaczona jest błędnym łacińskim przekładem Pisma Świętego, a dokładniej to tłumaczenia Hieronima ze Strydonu.

Mojżesz w perspektywie Michała Anioła wygląda na surowego mężczyznę, wyraz jego twarzy jest jakby zagniewany. Spogląda w lewo, jego ciało jest skierowane w tę stronę, nie zaś prosto przed siebie. Siedzi na czymś w rodzaju tronu pozbawionego ozdób, z prostym oparciem. Sam mężczyzna również nie nosi nic dekoracyjnego, jego szata jest prosta, ręce pozbawione biżuterii. Sylwetka Mojżesza jest szczupła, widoczne są jego mięśnie.

Patrząc na rzeźbę Michała Anioła, poczuć można respekt, siłę autorytetu i szacunku, jaka bije od surowego oblicza Mojżesza. Artysta w ten sposób zaakcentował bowiem, że odbiorca ma do czynienia z postacią ważną, przywódcą, który poprowadził za sobą cały naród oraz został do tego celu wybrany przez samego Boga.

Jednocześnie podkreślone zostały także takie cechy Mojżesza jak skromność, surowość i pokora. Jego wizerunek bowiem pozbawiony jest wszelkiego rodzaju upiększeń, artysta stworzył surowego, stanowczego mężczyznę. Ozdobiony jest jedynie mur za jego plecami. Równocześnie rzeźba wpisuje się w renesansowe wyznaczniki tego, jak taki pomnik powinien wyglądać, ciało Mojżesza jest więc przedstawione jako sprawne, umięśnione, pozbawione starczej słabości czy brzydoty. Wygląda on raczej na mężczyznę w sile wieku, zdolnego do sporego wysiłku fizycznego, zahartowanego przez los.

Mojżesz w interpretacji Michała Anioła jest więc prawdziwym przywódcą, który nie wywyższa się, jest skromny i bez wahania poddaje się woli Stwórcy. Bije od niego siła i autorytet, które wciąż czuć, gdy podziwia się to dzieło. 


Przeczytaj także: Napisz opis rzeźby Pieta Michała Anioła

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.

Ostatnia aktualizacja: 2022-09-22 15:48:11