Gdy gÅ‚ówny bohater powieÅ›ci Witolda Gombrowicza „Ferdydurke” trafiÅ‚ z powrotem do szóstej klasy. Szybko zauważyÅ‚, że klasa byÅ‚a podzielona na dwie grupy: chÅ‚opiÄ™ta i chÅ‚opaków. PrzywódcÄ… chÅ‚opiÄ…t byÅ‚ Pylaszczkiewicz, nazywany Syfonem. MÅ‚ody idealista poddawaÅ‚ siÄ™ procesowi upupiania, chciaÅ‚ być niewinny i nieÅ›wiadomy, co doprowadziÅ‚o do poważnego konfliktu z przywódcÄ… chÅ‚opaków - MiÄ™tusem.
Dla Syfona upupianie nie byÅ‚o procesem negatywnym, uważaÅ‚, że czystość zawsze jest lepsza od brudu. Nie rozumiaÅ‚, dlaczego nieÅ›wiadomość miaÅ‚aby być czymÅ› zÅ‚ym. MiaÅ‚ swoje ideaÅ‚y i deklarowaÅ‚, że byÅ‚by w stanie nawet oddać za nie życie. MiaÅ‚ jasne, Å‚agodne spojrzenie, z którego biÅ‚a wewnÄ™trzna moc.
Syfon wierzyÅ‚, że potÄ™ga narodu tkwi wÅ‚aÅ›nie w chÅ‚opiÄ™tach i dziewczÄ™tach, od których wywodzi siÄ™ naród polski. WzywaÅ‚ swoich kolegów do Å›lubowania, że nigdy nie sprzeciwiÄ… siÄ™ mÅ‚odzieÅ„czym ideaÅ‚om, zawsze bÄ™dÄ… bronić dobra i ojczyzny. Syfon miaÅ‚ silny charakter, nie uznawaÅ‚ kompromisów, nie ugiÄ…Å‚ siÄ™ nawet przed agresywnym, przerażajÄ…cym MiÄ™tusem.
Pylaszczkiewicz byÅ‚ najpilniejszym uczniem w klasie. Podczas, gdy pozostali uczniowie byli nieprzygotowani, nie odrabiali zadaÅ„ domowych, on zawsze udzielaÅ‚ poprawnych odpowiedzi. UczyÅ‚ siÄ™ nawet na lekcje profesora Bladaczki, którego żaden z chÅ‚opców nie szanowaÅ‚. Syfon doskonale potrafiÅ‚ recytować, trafnie odczytywaÅ‚ przesÅ‚anie utworu.
Syfon nie tolerowaÅ‚ postÄ™powania MiÄ™tusa, który szczyciÅ‚ siÄ™ swoimi niemoralnymi zachowaniami i uÅ›wiadomieniem. UważaÅ‚, że MiÄ™tus jest zdrajcÄ… wÅ‚asnej mÅ‚odoÅ›ci, ponieważ nie wyznaje żadnych ideaÅ‚ów. Zdaniem Pylaszczkiewicza sednem mÅ‚odoÅ›ci sÄ… wÅ‚aÅ›nie ideaÅ‚y, a nie pijaÅ„stwo i romanse.
Bohater zgodziÅ‚ siÄ™ na pojedynek na miny z MiÄ™tusem. Pylaszczkiewicz poczÄ…tkowo obawiaÅ‚ siÄ™ pojedynku, ale Pyzo dodaÅ‚ mu siÅ‚y, przez co Syfon zwyciężyÅ‚. Jego piÄ™kne i szlachetne miny wygraÅ‚y z odrażajÄ…cym wyrazem twarzy MiÄ™tusa. Niestety, przywódca chÅ‚opaków zachowaÅ‚ siÄ™ niehonorowo, nie byÅ‚ w stanie pogodzić siÄ™ z porażkÄ…. MiÄ™tus na siÅ‚Ä™ uÅ›wiadomiÅ‚ Syfona. Podczas gdy pozostali chÅ‚opacy go trzymali, MiÄ™tus wypowiadaÅ‚ do Pylaszczkiewicza odrażajÄ…ce, uÅ›wiadamiajÄ…ce sÅ‚owa. Syfon przeraźliwie ryczaÅ‚, aby zagÅ‚uszyć MiÄ™tusa, skoro nie byÅ‚ w stanie uciec ani zasÅ‚onić sobie uszu. Trudno, aż byÅ‚o uwierzyć, że mÅ‚ody idealista jest w stanie wydawać z siebie tak zwierzÄ™ce dźwiÄ™ki.
Po uÅ›wiadomieniu, Syfon nie radziÅ‚ sobie psychicznie. UsiÅ‚owaÅ‚ zapomnieć sÅ‚owa wypowiedziane przez MiÄ™tusa, ale to byÅ‚o niemożliwe. Gdy czÅ‚owiek raz zostanie uÅ›wiadomiony, nie jest w stanie odzyskać swojej niewinnoÅ›ci. Syfon zaczÄ…Å‚ czuć odrazÄ™ do samego siebie, ponieważ nie byÅ‚ już taki, jak kiedyÅ›. Jego stan psychiczny odbijaÅ‚ siÄ™ na zdrowiu psychicznym: odbijaÅ‚o mu siÄ™, krztusiÅ‚ siÄ™, pluÅ‚, kaszlaÅ‚, jakby próbowaÅ‚ pozbyć siÄ™ trucizny znajdujÄ…cej siÄ™ w jego ciele. W koÅ„cu Syfon postanowiÅ‚ uwolnić siÄ™ od swojego cierpienia przez Å›mierć. PowiesiÅ‚ siÄ™ na wieszaku, o czym napisano nawet w gazetach. MiÄ™tus nie odczuwaÅ‚ jednak żadnych wyrzutów sumienia, nie przejÄ…Å‚ siÄ™ Å›mierciÄ… Syfona.
Pylaszczkiewicz to przykład młodego idealisty, chcącego zachować niewinność, postępować zgodnie z wyznawanymi przez siebie zasadami moralnymi. Niestety szlachetność przegrała z przemocą i zepsuciem.
Aktualizacja: 2022-08-11 20:24:11.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.