Roland (Pieśń o Rolandzie) - charakterystyka

Autor Inny
Autorką charakterystyki jest: Marta Grandke.

W czasach średniowiecza jednym ze wzorców idealnego postępowania był rycerz. Kierował się on specjalnym kodeksem moralnym, był lojalny, wierny i prawdomówny. Jego zachowanie miało stanowić wzór i inspirację dla innych ludzi. Powinien też zawsze walczyć o wolność i honor swojej ojczyzny oraz występować w obronie wiary chrześcijańskiej. Taką postać można znaleźć na kartach anonimowego, francuskiego eposu rycerskiego, zatytułowanego “Pieśń o Rolandzie”. Tytułowy Roland jest właśnie takim rycerzem idealnym.

Charakterystyka Rolanda

Roland to siostrzeniec króla Franków, Karola Wielkiego. Razem z nim walczy za Francję, między innymi wspólnie wojują z hiszpańskimi muzułmanami, których uznają za pogan. Roland jest człowiekiem majętnym, posiadającym liczne ziemie, dobrze urodzonym. Roland stanowi także uosobienie idealnego rycerza, kieruje się kodeksem moralnym i jest wiernym poddanym Karola Wielkiego.

Rolanda czytelnik poznaje właśnie w trakcie wojny z hiszpańskimi poganami. Oddziały Rolanda zostały przez nich zaskoczone w wąwozie Roncevaux. Rycerz odmówił jednak zadęcia w róg i tym samym wezwania na pomoc posiłków i Karola Wielkiego. Postanowił sam stawić czoła wrogom. Początkowo walczył on przy użyciu włóczni, potem zaś wyciągnął swój słynny miecz- Durendal. Roland nie przeżył tego starcia - na końcu eposu umiera, a jego dusza zostaje od razu zabrana do nieba przez anioły.

W momencie, w którym rycerz zorientował się, że umrze, postanowił przygotować się do śmierci jak dobry chrześcijanin - wspiął się na wzgórze, by być bliżej nieba - i nawiązał tym samym do śmierci Chrystusa na Golgocie - oraz dokonał rachunku sumienia. Skierował także swój wzrok w kierunku Hiszpanii, by wyrazić swoją gotowość do nieustającej walki z pogaństwem. Dopiero wówczas Roland wyzionął ducha. Rycerz poległ w obronie wszystkich drogich mu wartości, takich jak honor, ojczyzna oraz Bóg. Obronił także swoje dobre imię, nie stchórzył bowiem i nie wezwał posiłków w chwili zagrożenia, tylko mężnie stanął do walki z przeważającymi siłami wroga.

Roland określany jest jako rycerz idealny. Łączy się to z konkretnymi cechami, które bohater eposu reprezentuje. Jego niezwykłość widoczna jest już w jego wyglądzie - walczy odziany w piękną zbroję, na głowie ma hełm ozdobiony klejnotami, a szczerozłotymi ostrogami popędza swojego wierzchowca. Wrogowie rozpoznają, kim jest Roland, nawet jeśli widzą go pierwszy raz w życiu.

Jednak tym, co naprawdę wyróżnia Rolanda na tle innych, jest jego wspaniały charakter. To człowiek wyjątkowo odważny, mężny, nie ugina się nawet pod wpływem najtrudniejszych wydarzeń. Bez chwili wahania zdecydował, że podejmie się samodzielnej walki z poganami, bez wzywania posiłków. Nie było w nim żadnych wątpliwości, Roland po prostu wiedział, że takie jest jego zadanie. Był on wiernym poddanym swojego władcy, odznaczał się wyjątkową lojalnością wobec Karola Wielkiego. Walczył z poganami w imieniu jego oraz dla swojej ukochanej ojczyzny. Najważniejsze dla niego jest dobre imię Francji i właśnie dla niego poświęca swoje życie. Jego wartości są dla niego ważniejsze niż on sam. Jest to przykład skrajnego wręcz oddania dla sprawy.

Równie wiernie rycerz służy sprawie chrześcijańskiej. Jest wierzący i to właśnie religia kształtuje między innymi kodeks moralny, którym Roland kieruje się w swoim życiu. Nawet w chwili śmierci Roland stara się być przede wszystkim dobrym chrześcijaninem, wypełniającym wolę swojego Stwórcy. Jest on także doskonałym wojownikiem, którego podziwiają wszyscy, nawet jego wrogowie. Na polu bitwy sieje zniszczenie, a jego przeciwnicy padają pod jego mieczem. Sygnalizuje to niezwykłą sprawność i tężyznę fizyczną Rolanda. Powiedzieć więc można, że Roland był zapewne pięknym człowiekiem, zarówno pod względem charakteru, jak i wyglądu zewnętrznego. Był uosobieniem tezy, że osoby piękne są także osobami dobrymi.

Roland to bohater dobry, wierny i waleczny. Jest uosobieniem ideału średniowiecznego rycerza, zawsze gotowego oddać życie za honor, ojczyznę oraz Boga i postępującego zgodnie z określonym kodeksem moralnym.


Przeczytaj także: Cechy satyry w Satyrze na leniwych chłopów

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.