Autorką opracowania jest: Adrianna Strużyńska.

Głównym bohaterem humoreski jest Psunabudes. Mądrość przedstawiła historię jego życia. Jako student, wyznawał wzniosłe idee wolności i równości. Bardzo szybko je jednak porzucił. Gdy rozpoczął karierę polityczną, stał się bezwzględnym nacjonalistą. Jego decyzje doprowadziły do osłabienia Egiptu, chociaż Psunabudes był przekonany, że prowadzi swój kraj do potęgi. Nawet Ozyrys nie był w stanie zdecydować, czy w większym stopniu był głupcem, czy łotrem.

Ozyrys to w mitologii egipskiej bóg śmierci i odrodzonego życia. Musiał zdecydować, gdzie trafi dusza Psunabudesa, żeby zakończyć kłótnię między Głupotą i Niegodziwością. Nie był jednak w stanie jednoznacznie ocenić zmarłego, nawet z pomocą Mądrości. Postanowił więc wysłać go z powrotem na ziemię.

Mądrość opowiadała Ozyrysowi o życiu Psunabudesa, żeby bóg mógł podjąć sprawiedliwą decyzję. Podkreślała, że minister był jednocześnie głupi i niegodziwy. Śmiała się z Egipcjan, którzy z radością powitali Psunabudesa z powrotem na ziemi.

Głupota prowadziła Psunabudesa przez całe życie. Chciała więc, żeby trafił do jej krainy. Nie była jednak w stanie przedstawić żadnych racjonalnych argumentów.

Niegodziwość również uważała, że ma prawo do duszy Psunabudesa. Ozyrys postanowił jednak nie słuchać jej niegodziwych argumentów.


Przeczytaj także: Sąd Ozyrysa - problematyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.