Autorką charakterystyk bohaterów jest: Adrianna Strużyńska.

Głównym bohaterem powieści Ferenca Molnára „Chłopcy z Placu Broni” jest Erno Nemeczek. Chłopiec wywodzi się z niezbyt zamożnej rodziny, jest synem krawca. Jest najmłodszy w towarzystwie chłopców z Placu Broni, a dodatkowo słaby i wątły. Koledzy nie darzą go więc szacunkiem. Pełni rolę kozła ofiarnego, a chłopcy wciąż wytykają mu nawet najmniejsze błędy. Nemeczek, jako jedyny, posiada stopień szeregowego. Musi więc wykonywać polecenia pozostałych i salutować im na powitanie. Chłopiec postanawia udowodnić kolegom, że nie jest gorszy od nich i zasługuje na awans.

Z pozoru słaby i nieśmiały Nemeczek okazuje się odważny i wytrwały. Bierze udział w wyprawie do Ogrodu Botanicznego i samotnie zakrada się na zebranie czerwonych koszul. Stara się też odzyskać chorągiewkę, skradzioną przez Acza. Nemeczek bardzo martwi się o swoją opinię wśród kolegów. Cierpi, gdy członkowie Związku Kitowców niesłusznie uznają go za zdrajcę i tchórza. Chłopiec całym sercem kocha Plac Broni i jest gotowy na najwyższe poświęcenie, aby nie przeszedł w ręce czerwonych koszul. Mimo hartu ducha, Nemeczek jest słaby fizycznie. Po kilkukrotnym zanurzeniu w zimnym stawie, zapada na zapalenie płuc. Ucieka z domu, aby wziąć udział w bitwie. Udaje mu się pokonać Feriego Acza, czym zapewnia zwycięstwo chłopcom z Placu Broni. Za swoje zaangażowanie płaci najwyższą cenę, umiera kilka dni po bitwie. Przed śmiercią zostaje jednak awansowany do rangi kapitana i zrehabilitowany w oczach Związku Kitowców.

Janosz Boka jest przywódcą chłopców z Placu Broni. Można nazwać go urodzonym liderem. Przewyższa swoich kolegów dojrzałością, podejmuje rozważne, przemyślane decyzje. Stara się łagodzić konflikty, tak jak w przypadku kłótni Barabasza i Kolnaya. Boka nie zawodzi chłopców, gdy grozi im utrata Placu Broni. Tworzy plan bitwy i przyjmuje na siebie odpowiedzialność za dowodzenie kolegami. Boka troszczy się o Nemeczka i docenia jego zaangażowanie. Mimo pozornej wytrwałości i zdecydowania, Janosz bywa wrażliwy. Bardzo mocno przeżywa śmierć Nemeczka. Zdrada Gereba sprawia mu ogromną przykrość. Potrafi jednak wybaczyć koledze i przyjąć go z powrotem w szeregi chłopców z Placu Broni.

Feri Acz to przywódca czerwonych koszul. Wzbudza respekt, zwłaszcza wśród młodszych chłopców. Nemeczek ucieka, gdy spotyka go na Placu Broni. Acz bywa okrutny, pozwala na zanurzenie Erna w stawie, gdy ten pojawia się na zebraniu czerwonych koszul. Zazwyczaj jednak stara się postępować uczciwie. Postanawia ukarać braci Pastorów za wykorzystywanie słabszych. Nie jest też zadowolony, gdy Gereb próbuje wygrać bitwę z chłopcami z Placu Broni, posługując się podstępem. Acz pragnie uczciwej, otwartej walki. Wysyła posłów do swoich przeciwników, aby ustalić reguły bitwy. Jest przekonany, że zwycięży, dlatego przegrana oddziału Pastora go zaskakuje. W kryzysowej sytuacji, chce złamać zasady walki i wypuścić jeńców. Zostaje pokonany przez Nemeczka, słabego i nieśmiałego chłopca. Acz ponosi całkowitą porażkę, traci Ogród Botaniczny i pozycję przywódcy. Zmaga się też z wyrzutami sumienia po śmierci Nemeczka.

Deżo Gereb jest kontrowersyjną postacią. Otrzymuje kilka głosów podczas wyborów przewodniczącego chłopców z Placu Broni. Jest rozżalony i zazdrości Janoszowi Boce jego pozycji. Nie może pogodzić się z faktem, że nigdy nie znajdzie się na pierwszym miejscu w grupie. Prawdopodobnie to zazdrość jest główną przyczyną jego zdrady. Gereb oszukuje swoich kolegów i przechodzi na stronę czerwonych koszul. Ma słaby charakter, obawia się otwartej walki, dlatego woli uciekać się do podstępów. Pod wpływem odwagi Nemeczka, uświadamia sobie swój błąd i prosi chłopców z Placu Broni o wybaczenie. Nabiera pokory, zaczyna okazywać szacunek Janoszowi. Podczas bitwy wykazuje się odwagą i odzyskuje chorągiewkę, skradzioną wcześniej przez Acza.

Bracia Pastorowie należą do czerwonych koszul. Są silni i skorzy do używania przemocy. W przeciwieństwie do Acza, uważają że mają prawo nadużywać swojej siły i wykorzystywać słabszych. Kradną kulki, które Nemeczek wygrał podczas gry. Gdy chłopiec zakrada się na zebranie czerwonych koszul, również uciekają się do przemocy. Najpierw chcą go pobić, aż w końcu - zanurzają Nemeczka w stawie. Feri postanawia jednak ukarać ich za niewłaściwe zachowanie i każe im wejść do wody. Pastorowie czują respekt przed swoim przywódcą, dlatego wykonują jego polecenia. Starszy z braci cieszy się zaufaniem Acza, staje na czele pierwszego batalionu, podczas bitwy o Plac Broni, jednak ponosi klęskę. Mimo tej porażki, Pastor obejmuje przywództwo nad czerwonymi koszulami po odejściu Feriego. Do tej grupy należą też Sebenicz i Wendauer.

Czonakosz jest silnym i wysokim chłopcem. Bierze udział w wyprawie do Ogrodu Botanicznego. Jest jednym z najbliższych kolegów Nemeczka i towarzyszy mu w drodze powrotnej ze szkoły.

Weiss to założyciel Związku Kitowców. Zostaje za to ukarany przez profesora Raca. Przewodzi delegacji, która oficjalnie oczyszcza Nemeczka z zarzutów o zdradę i tchórzostwo.

Kolnay również należy do Związku Kitowców. Wdaje się w konflikt z Barabaszem, który kończy się dopiero po śmierci Nemeczka. Zastępuje chorego Erna na pozycji adiutanta. Stara się jak najlepiej wykonywać swoje obowiązki, chociaż niejednokrotnie brakuje mu odwagi.

Barabasz pełni funkcję strażnika pieczęci w Związku Kitowców. Niechętnie oddaje ją profesorowi Racowi, ponieważ odbiera to jako skazę na honorze. Kłóci się z Kolnayem, z którym nie może znaleźć wspólnego języka. Po śmierci Nemeczka chłopcy zaczynają jednak ze sobą rozmawiać. Do Związku Kitowców, oprócz Nemeczka, Kolnaya i Barabasza, należą także Rychter i Lesik.

Czengey to jeden z najlepszych uczniów w klasie Nemeczka. Zajmuje miejsce w pierwszej ławce i jest posłuszny wobec nauczycieli.

Stróż Jano pracuje w tartaku parowym, mieszczącym się za Placem Broni. Jest obcokrajowcem, pochodzi ze Słowacji. Ma psa o imieniu Hektor. Zgadza się przepędzić chłopców z Placu Broni w zamian za cygara i pieniądze, obiecane przez Gereba. Informuje Bokę budowie kamienicy, planowanej na Placu Broni.

Profesor Rac nakazuje likwidację Związku Kitowców. Stara się utrzymać dyscyplinę wśród chłopców, rozproszonych działalnością w grupach i stowarzyszeniach.


Przeczytaj także: Chłopcy z Placu Broni - problematyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.