Chłopcy z Placu Broni - czas i miejsce akcji

Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

„Chłopcy z Placu Broni” to powieść węgierskiego pisarza, Ferenca Molnára, która na stałe weszła już do kanonu lektur skierowanych do dzieci. Opowiada ona o losach Nemeczka, chłopca, który za wszelką cenę chciał być częścią grupy. Jego losy rozgrywają się na tle historii rywalizacji o tytułowy Plac Broni, na którym różne grupy chłopców chcą spędzać czas na przykład na zabawie czy grze w piłkę.

 • Chłopcy z Placu Broni - miejsce akcji
 • Chłopcy z Placu Broni - czas akcji
 • Chłopcy z Placu Broni - miejsce akcji

  Akcja powieści „Chłopcy z Placu Broni” rozgrywa się w Budapeszcie, czyli stolicy Węgier. W mieście tym na szczególną uwagę zasługują cztery lokalizacje. Przede wszystkim jest nią tytułowy Plac Broni, umiejscowiony przy ulicy Pawła. Jest to właściwie drugi plac, który leży na tyłach pierwszego. Niektóre wydarzenia rozgrywają się też w szkole, do której uczęszcza Nemeczek i inni bohaterowie powieści. Bardzo istotny staje się się Ogród Botaniczny, do którego często chodzi grupa dowodzona przez Feriego Acza. Czerwone koszule uznawały to miejsce za swój teren i broniły go przed innymi. Jego najpilniej strzeżonym punktem była wyspa leżąca na samym środku ogrodu. Warto zwrócić też uwagę na kamienicę, w której Nemeczek mieszka wraz ze swoimi rodzicami.

  Chłopcy z Placu Broni - czas akcji

  Czas akcji wskazuje na koniec XIX wieku. Sama zaś fabuła obejmuje dwanaście dni marca roku 1889. Dowiedzieć się można tego z pieczątki, jaką posługiwało się bractwo Związku Zbieraczy Kitu. Główne wydarzenia, takie jak kradzież flagi z Placu Broni czy walka między dwiema grupami chłopców, to co prawda zaledwie dziesięć dni, ale dla fabuły równie istotne są dwa kolejne dni. W ich trakcie najpierw bracia Pastorowie oszukali Nemeczka w trakcie gry w kulki, co zapoczątkowało wszystkie wydarzenia, oraz nastąpił pogrzeb zmarłego Nemeczka. Narrator wspomina także o momencie, w którym na Placu Broni wybudowano kamienicę, do której wprowadzili się już nowi mieszkańcy.


  Przeczytaj także: Napisz list do rodziców Nemeczka w którym pochwalisz ich syna za odwagę

  Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.