Autorką charakterystyki jest: Adrianna Strużyńska.

Deżo Gereb jest jednym z bohaterów powieści Ferenca Molnára „Chłopcy z Placu Broni”. Jego postać wywołuje kontrowersje. Odwraca się od swoich kolegów, ale w porę pojmuje swój błąd i wraca do nich przed decydującą bitwą.

Charakterystyka Deżo Gereba

Bohater pochodzi z zamożnej rodziny, w przeciwieństwie do zalęknionego, wątłego Nemeczka. Jego ojciec troszczy się o reputację syna. Przychodzi na Plac Broni, gdy dowiaduje się, że Deżo został wykluczony z towarzystwa. Chce się dowiedzieć, czy jego syn naprawdę dopuścił się zdrady. Koledzy ukrywają prawdę przed ojcem Gereba, aby oszczędzić mu przykrości ze strony rodziców. Deżo dostaje od ojca wymarzoną książkę - „Tajemniczą wyspę” Juliusza Werne, w nagrodę za dobre sprawowanie. Postanawia jednak oddać ją Nemeczkowi, który nie wyjawił prawdy na jego temat. Można domyślać się, że rodzice poświęcają Gerebowi wiele uwagi. Być może ambicja chłopaka wynika z chęci zaimponowania ojcu.

Gereb jest gwałtowny i niepokorny. Otrzymuje trzy głosy podczas głosowania na przywódcę chłopców z Placu Broni. Zdecydowanie przegrywa jednak z Janoszem Boką, co sprawia, że jest rozgoryczony. Gereb czuje, że mógłby przewodzić całej grupie, ale dopóki znajduje się w niej Boka, jest to nierealne. Bohater zazdrości koledze możliwości podejmowania decyzji i wymierzania sprawiedliwości. Gereb nie potrafi się pogodzić z byciem na drugim miejscu, pragnie znajdować się w centrum wydarzeń. Zazdrość jest prawdopodobnie główną przyczyną jego zdrady. Gereb rozczarowuje swoich kolegów i przechodzi na stronę czerwonych koszul. Boka, Nemeczek i Czonakosz przyłapują go na uczestnictwie w zebraniu wrogiej grupy. Gereb zdobywa przychylność czerwonych koszul, obiecując że umożliwi im zdobycie Placu Broni. Odwraca się od swoich przyjaciół, czym głęboko rani Bokę.

Deżo stara się sprawiać wrażenie silnego i zdecydowanego, ale w rzeczywistości ma słaby charakter. Obawia się otwartej walki ze swoimi dawnymi kolegami. Początkowo obiecuje czerwonym koszulom, że zostawi im otwartą furtkę na Plac Broni. Stwierdza jednak, że bezpieczniej będzie uciec się do podstępu. Za pomocą cygar, przekupuje stróża Jano, aby wypędził chłopców z Placu Broni. Obiecuje mu kolejne cygara i pieniądze, jeśli pozwoli czerwonym koszulom na korzystanie z tego miejsca.

Ten incydent sprawia, że Gereb traci szacunek Feriego Acza. Przywódca czerwonych koszul chce otwartej, uczciwej walki, a nie podstępów. Gereb zostaje wzgardzony przez chłopców z Placu Broni i swoich nowych towarzyszy. Podczas zebrania czerwonych koszul, ośmiesza go Nemeczek, niedoceniany przez nikogo szeregowy. Deżo próbuje przekonać nowych kolegów, że chłopcy z Placu Broni nie podejrzewają go o zdradę, a nawet jeśli - baliby się zareagować. Nemeczek zaprzecza jego słowom i udowadnia, że Gereb nie wzbudza w nikim respektu.

Bohater zdaje sobie sprawę, że popełnił błąd, zdradzając swoich przyjaciół. Nabiera pokory i prosi chłopców z Placu Broni o wybaczenie. Początkowo, koledzy nie chcą przyjąć go z powrotem. Gereb pisze do nich list, który doręcza służąca. Wtedy chłopcy jednogłośnie zgadzają się na jego powrót. Gereb nabiera pokory. Z szacunkiem salutuje przed Boką, z którym wcześniej rywalizował i przyjmuje stopień szeregowego.

Deżo w porę naprawia swoje błędy. W bitwie o Plac Broni staje po stronie swoich dawnych przyjaciół. Wynagradza im wszystkie swoje przewinienia, zdobywając chorągiewkę, skradzioną wcześniej przez Feriego Acza W nagrodę za ten wyczyn, Boka awansuje go na porucznika. Deżo jest bohaterem dynamicznym. Z dobrego kolegi zmienia się w zdrajcę, aby przed bitwą wrócić do swoich przyjaciół i dowieść swojego męstwa. Podobnie jak pozostali chłopcy z Placu Broni, Gereb dopiero po czasie zaczyna doceniać Nemeczka. Wątły chłopiec imponuje mu swoją siłą duchą i odwagą. Gereb zdaje sobie sprawę, że postępuje niewłaściwie, gdy obserwuje jak mały, nieśmiały Erno, pojawia się na zebraniu czerwonych koszul.

Gereb jest postacią wzbudzającą mieszane uczucia. Dopuszcza się zdrady i podstępu, aby zemścić się na koledze, któremu zazdrości. Pod wpływem odwagi i zaangażowania Nemeczka przechodzi jednak przemianę wewnętrzną i w ostatecznej bitwie staje po właściwej stronie.


Przeczytaj także: Janosz Boka - charakterystyka

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.