Erno (Ernest) Nemeczek - charakterystyka

Autorka charakterystyki: Adrianna Strużyńska.

Erno Nemeczek (w nie­któ­rych pol­skich prze­kła­dach na­zy­wa­ny Er­ne­stem) jest głów­nym bo­ha­te­rem po­wie­ści Fe­ren­ca Mol­nára „Chłop­cy z Pla­cu Bro­ni”. Po­cząt­ko­wo, ko­le­dzy nie da­rzą go sza­cun­kiem i wy­ko­rzy­stu­ją jego sła­bość. Ne­me­czek udo­wad­nia jed­nak swo­ją od­wa­gę, a dla uko­cha­ne­go Pla­cu Bro­ni jest w sta­nie po­świę­cić na­wet wła­sne ży­cie.

Charakterystyka Erno Nemeczka

Bo­ha­ter po­cho­dzi z nie­zbyt za­moż­nej ro­dzi­ny. Jest synem ubogiego krawca. Jego mat­ka to wą­tła ko­bie­ta, zaj­mu­ją­ca się do­mem. Ne­me­czek miesz­ka na part­ne­rze ka­mie­ni­cy przy uli­cy Ra­kos. Chło­piec ma je­de­na­ście lat i uczęsz­cza do czwar­tej kla­sy szko­ły pod­sta­wo­wej.

Erno jest wątły i nieśmiały. Gdy jest mu przy­kro, czę­sto za­czy­na pła­kać. Jest najmłodszy w grupie chłopców z Placu Broni. Wszyst­kie te ce­chy spra­wia­ją, że nie­jed­no­krot­nie sta­je się ko­złem ofiar­nym. Star­si ko­le­dzy wy­ty­ka­ją mu wszyst­kie prze­wi­nie­nia i wy­ma­ga­ją po­słu­szeń­stwa. Ne­me­czek od­dy­cha z ulgą, gdy Janosz Boka zo­sta­je uka­ra­ny za zo­sta­wie­nie otwar­tej furt­ki, po­nie­waż za­zwy­czaj chłop­cy zwra­ca­ją uwa­gę tyl­ko na jego błę­dy. Sła­bość bo­ha­te­ra wy­ko­rzy­stu­ją tak­że człon­ko­wie wro­giej gru­py, na­zy­wa­nej czer­wo­ny­mi ko­szu­la­mi. Bra­cia Pa­sto­ro­wie krad­ną mu kul­ki, któ­re wy­grał pod­czas gry. Ne­me­czek sta­ra się pro­te­sto­wać, ale jest bez­sil­ny wo­bec star­szych i sil­niej­szych chłop­ców.

Ne­me­czek jest nie­do­ce­nia­ny przez swo­ich ko­le­gów. Mo­men­ta­mi moż­na mieć wąt­pli­wo­ści, dla­cze­go po­zwa­la­ją mu jesz­cze prze­by­wać w swo­im to­wa­rzy­stwie. Chłop­cy z Pla­cu Bro­ni two­rzą struk­tu­rę, przy­po­mi­na­ją­cą ar­mię. Na­da­ją so­bie ko­lej­ne stop­nie, w na­gro­dę za od­wa­gę. Ne­me­czek wciąż jest jed­nak po­mi­ja­ny. Jako je­dy­ny w gru­pie ma stopień szeregowca. Jest więc naj­niż­szy ran­gą i musi słu­chać roz­ka­zów ko­le­gów oraz przed nimi sa­lu­to­wać. Ne­me­czek pod­po­rząd­ko­wu­je się sil­niej­szym, ale jest roz­ża­lo­ny. Ma od­wa­gę przy­po­mnieć, że wszy­scy oprócz nie­go awan­su­ją.

Chło­piec należy również do Związku Kitowców. Peł­ni w nim rolę se­kre­ta­rza, ale wśród ko­le­gów nie cie­szy się sza­cun­kiem. Jego opi­nie są igno­ro­wa­ne, nie jest na­wet bra­ny pod uwa­gę pod­czas wy­bo­rów no­we­go prze­wod­ni­czą­ce­go. Po roz­wią­za­niu Związ­ku Ki­tow­ców przez pro­fe­so­ra Raca, Ne­me­czek nie boi się sprze­ci­wić jego woli. Wy­dra­pu­je kit z okna, aby sto­wa­rzy­sze­nie mo­gło da­lej ist­nieć, na­wet po skon­fi­sko­wa­niu bry­łek tego ma­te­ria­łu przez na­uczy­cie­la. Ko­le­dzy nie po­dzie­la­ją jed­nak en­tu­zja­zmu Ne­mecz­ka. Za­sta­na­wia­ją się, czy jesz­cze mają ocho­tę na dzia­ła­nie w Związ­ku Ki­tow­ców. Za­an­ga­żo­wa­nie Ne­mecz­ka jak zwy­kle po­zo­sta­je nie­zau­wa­żo­ne.

Chłop­cy uwa­ża­ją bo­ha­te­ra za tchó­rza i sła­be­usza. W rze­czy­wi­sto­ści jed­nak, Ne­me­czek wielokrotnie wykazuje się odwagą i jest gotowy do poświęceń. Lek­ce­wa­żą­ca po­sta­wa ko­le­gów nie spra­wia, że się wy­co­fu­je, ale wręcz prze­ciw­nie, sta­ra się im udo­wod­nić swo­ją siłę i za­an­ga­żo­wa­nie. Ne­me­czek trak­tu­je star­szych chłop­ców jak au­to­ry­te­ty, któ­rych bez­względ­nie na­le­ży słu­chać. Zgła­sza się na ochot­ni­ka, gdy Boka or­ga­ni­zu­je wy­pra­wę do Ogro­du Bo­ta­nicz­ne­go. Sa­mot­nie za­kra­da się też na ze­bra­nie czer­wo­nych ko­szul. Od­zy­sku­je cho­rą­giew­kę, skra­dzio­ną przez Acza. Ma od­wa­gę za­pro­te­sto­wać, gdy Ge­reb za­rzu­ca swo­im daw­nym ko­le­gom tchó­rzo­stwo. Za­cho­wu­je god­ność, gdy bra­cia Pa­sto­ro­wie za­nu­rza­ją go w sta­wie.

Jest lojalny wobec chłopców z Placu Broni. Nie prze­cho­dzi na stro­nę czer­wo­nych ko­szul, cho­ciaż Feri Acz do­ce­nia jego od­wa­gę. Ne­me­czek po­tra­fi też zachować milczenie. Zbli­ża się do Boki, gdy utrzy­mu­ją w ta­jem­ni­cy zdra­dę Gereba. Prze­wod­ni­czą­cy za­czy­na w koń­cu do­strze­gać, jak wie­le Ne­me­czek robi dla chłop­ców z Pla­cu Bro­ni. Bo­ha­ter mil­czy tak­że, gdy oj­ciec Ge­re­ba pyta o za­cho­wa­nie syna. Wie, że in­for­ma­cja o zdra­dzie mo­gła­by za­szko­dzić ko­le­dze.

Ne­me­czek jest uczciwy i honorowy. Bar­dzo istot­na jest dla nie­go opi­nia, któ­rą cie­szy się wśród chłop­ców. Nie może po­go­dzić się z nie­słusz­nym oskar­że­niem o zdra­dę i tchó­rzo­stwo przez Zwią­zek Ki­tow­ców. Wciąż przy­po­mi­na Boce, aby wy­ja­śnił tę sy­tu­ację. Zo­sta­je ofi­cjal­nie oczysz­czo­ny z za­rzu­tów do­pie­ro przed śmier­cią. Ne­me­czek bezgranicznie kocha Plac Broni. To miej­sce sta­je się dla nie­go naj­waż­niej­szą war­to­ścią, któ­rej jest go­to­wy bro­nić. Bo­ha­ter pła­ci za swo­je za­an­ga­żo­wa­nie naj­wyż­szą cenę ze wszyst­kich chłop­ców.

Mimo siły du­cha, ma de­li­kat­ny or­ga­nizm i sła­be zdro­wie. Kil­ku­krot­ne za­nu­rze­nie w sta­wie, pod­czas uciecz­ki z Ogro­du Bo­ta­nicz­ne­go oraz ze­bra­nia czer­wo­nych ko­szul, spra­wia że zapada na zapalenie płuc. Jest cięż­ko cho­ry, dla­te­go po­wi­nien wy­po­czy­wać w łóż­ku. Ne­me­czek nie jest jed­nak w sta­nie opu­ścić swo­ich ko­le­gów. Po­ja­wia się na ze­bra­niach, cho­ciaż do­ku­cza­ją mu ka­szel i wy­so­ka go­rącz­ka. W dniu bi­twy o Plac Bro­ni, chło­piec ucie­ka z domu, aby wal­czyć. Jego po­świę­ce­nie prze­chy­la sza­lę zwy­cię­stwa na stro­nę jego to­wa­rzy­szy. Wą­tłe­mu Ne­mecz­ko­wi udaje się pokonać Feriego Acza, przy­wód­cę czer­wo­nych ko­szul. Chło­piec wresz­cie zo­sta­je do­ce­nio­ny przez swo­ich ko­le­gów i otrzy­mu­je sto­pień ka­pi­ta­na. Ten za­szczyt nie jest jed­nak w sta­nie przy­wró­cić mu zdro­wia. Nemeczek umiera, do ostat­niej chwi­li wspo­mi­na­jąc o Pla­cu Bro­ni.

Po­stać Ne­mecz­ka jest zde­cy­do­wa­nie po­zy­tyw­na, ale jego losy są dra­ma­tycz­ne. Chło­piec prze­cho­dzi prze­mia­nę z nie­śmia­łe­go ko­zła ofiar­ne­go w po­dzi­wia­ne­go przez ko­le­gów wo­jow­ni­ka. Za mi­łość do Pla­cu Bro­ni pła­ci naj­wyż­szą cenę - od­da­je ży­cie. Jego po­świę­ce­nie oka­zu­je się jed­nak nie­po­trzeb­ne. Za­le­d­wie kil­ka dni póź­niej, na Pla­cu Bro­ni roz­po­czy­na się bu­do­wa ka­mie­ni­cy. Śmierć Ne­mecz­ka jest tra­gicz­na i po­zba­wio­na sen­su.


Prze­czy­taj tak­że: Feri Acz - charakterystyka

Ak­tu­ali­za­cja: 2023-10-30 13:30:58.

Sta­ra­my się by na­sze opra­co­wa­nia były wol­ne od błę­dów, te jed­nak się zda­rza­ją. Je­śli wi­dzisz błąd w tek­ście, zgłoś go nam wraz z lin­kiem lub wy­ślij ma­ila: kon­takt@po­ezja.org. Bar­dzo dzię­ku­je­my.