Charakterystyka porównawcza Tybalta i Merkucja

Autorką charakterystyki jest: Adrianna Strużyńska.

Tybalt i Merkucjo są drugoplanowymi bohaterami dramatu Williama Szekspira „Romeo i Julia”. Angażują się w konflikt między zwaśnionymi rodami, ale stoją po przeciwnych stronach barykady. Merkucjo jest krewnym księcia Eskalusa i przyjacielem Romea. Tybalt to bratanek pani Kapulet. Pod względem osobowości, bohaterowie stanowią swoje przeciwieństwa.

Merkucjo jest bohaterem pozytywnym, choć posiada też liczne wady. Tybalt to postać wzbudzająca zdecydowanie negatywne emocje. Przyjaciel Romea jest otwarty i szczery. Potrafi cieszyć się życiem i posiada nieprzeciętne poczucie humoru. Wykazuje się nim podczas dyskusji z przyjaciółmi. Merkucjo żartuje z uczuciowości Romea, który cierpi z powodu nieodwzajemnionej miłości do Rozaliny. Nie ma jednak złych intencji, chciałby żeby przyjaciel przestał rozpamiętywać odrzucenie ze strony dziewczyny i zaczął dostrzegać urodę innych kobiet.

Merkucjo zdecydowanie jest racjonalistą. Nie idealizuje kobiet, a miłość romantyczną porównuje do choroby psychicznej. Merkucjo wielokrotnie wykazuje się elokwencją, jest znany też ze swojego ciętego języka. Posługuje się ironią, kąśliwie żartuje z piastunki Marty, gdy ta pełni rolę posłańca. Dla wrogów jest natomiast złośliwy i agresywny, ale wciąż pozostaje błyskotliwy.

Pod względem osobowości, Tybalt jest całkowitym przeciwieństwem Merkucja. Kieruje się nienawiścią do rodziny Montekich, którą porównuje do szatana. Tybalt jest mściwy i impulsywny, wciąż dąży do konfrontacji. Łatwo wpada w gniew, czego przykład stanowi jego reakcja na obecność Romea na balu maskowym Kapuletów. Tybalt chce walki, jest bardzo rozczarowany, gdy pan Kapulet nakazuje mu zachowanie spokoju.

W przeciwieństwie do Merkucja, Tybalt nie posiada poczucia humoru ani dystansu do siebie. Odbiera wszystkie słowa i gesty jako atak. Nienawiść sprawia, że wciąż jest ponury i szuka zaczepki, aby dać upust swojej złości. Tybalt nie może liczyć na oddane grono przyjaciół, jest samotnikiem. Nie dorównuje Merkucjo pod względem inteligencji i błyskotliwości. Tybalt nie dąży więc do przepychanek słownych, ponieważ jest w nich zdany na porażkę. Brak elokwencji rekompensuje sobie fizyczną siłą, jest nazywany mistrzem szermierki.

Tybalt uparcie dąży do konfrontacji z Romeem. Podczas balu maskowego, powstrzymuje go pan Kapulet. Bohater nie zamierza jednak zrezygnować ze swoich planów. Wysyła Montekiemu list, w którym wyzywa go na pojedynek. To zdarzenie wywołuje niepokój Merkucja i Benwolia, którzy wiedzą, że Romeo nie dorównuje przeciwnikowi w szermierce. Merkucjo i Tybalt posiadają jedną cechę wspólną - są zapalczywi. Przyjaciel Romea pragnie konfrontacji z Kapuletami, w przeciwieństwie do Benwolia. Gdy przedstawiciele wrogich klanów się spotykają, dochodzi do pojedynku.

Bohaterowie kierują się jednak innymi motywami. Merkucjo staje do walki, aby bronić honoru Romea, ponieważ ten odmówił pojedynku, ze względu na swój ślub z Julią, krewną Tybalta. Bratanek pani Kapulet kieruje się nienawiścią do całego rodu Montekich i bliskich im osób. Odwaga Merkucja prowadzi go do zguby, bohater ginie z ręki Tybalta. Przyjaciel Romea w chwili śmierci zdaje sobie sprawę, że oddał życie za pozbawiony sensu konflikt. Tybalt pozornie triumfuje. Nie może jednak zbyt długo cieszyć się zwycięstwem. Romeo postanawia pomścić śmierć przyjaciela i zabija Tybalta. Bratanek pani Kapulet do ostatniej chwili przeklina swojego przeciwnika. Umiera w gniewie, który zdominował całe jego życie. W przeciwieństwie do Merkucja, nie wyciąga wniosków z tragicznych zdarzeń, do których doszło na placu. Śmierć bohaterów najpełniej ukazuje różnice w ich osobowościach.


Przeczytaj także: Hamlet - najważniejsze cytaty

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.

Ostatnia aktualizacja: 2022-08-11 20:23:58