Botticelli – interpretacja

Autorka interpretacji: Adrianna Strużyńska.
Zdjęcie Marii Konopnickiej

Maria Konopnicka, Leopold Bude, 1897

Wiersz Marii Konopnickiej „Botticelli” został wydany w zbiorze „Poezye. Wydanie zupełne, krytyczne” w 1915 roku. Jest poświęcony obrazowi Botticellego „Madonna del Magnificat”. Poetka obserwuje dzieło przez pryzmat sytuacji politycznej w Polsce końca XIX wieku.

Spis treści

Botticelli - analiza utworu i środki stylistyczne

Utwór należy do liryki pośredniej, podmiot liryczny jest obserwatorem sytuacji lirycznej. Nie ujawnia swojej obecności, ale wyraża refleksje i opinie na temat działa Botticellego oraz sytuacji w Polsce pozbawionej niepodległości. Osoba mówiąca jest patriotą, zaangażowanym w sprawy społeczne. Ze względu na światopogląd można utożsamiać ją z samą Konopnicką, która w swojej twórczości wielokrotnie poruszała tematykę sytuacji chłopów w ojczystym kraju. Monolog podmiotu lirycznego jest przerywany przez wypowiedzi biblijnej Ewy, pojawiają się elementy dialogowe.

Wiersz jest zbudowany regularnie, składa się z jedenastu sześciowersowych strof. Stała jest też ilość zgłosek w obrębie strofy, wers pierwszy, drugi, czwarty i piąty składają się z siedmiu sylab, a trzeci i szósty - z sześciu. Poetka zastosowała układ rymów aabccb.

Warstwa stylistyczna utworu jest rozbudowana, za pomocą środków poetyckich autorka stworzyła podniosłą, przygnębiającą atmosferę. W ten sposób chciała przedstawić trudną sytuację Polaków pod zaborami. Na rytm wiersza wpływają anafory, ostatnie pięć strof rozpoczyna się w podobny sposób („O, męka to nad męki”, „O, kara to nad kary”, „O, przyj­dą te go­dzi­ny”, „O, przyj­dzie ta go­dzi­na”). Pojawiają się także inwersje, zmieniono tradycyjny szyk zdania, co stanowi element stylizacji biblijnej („z za­wi­tą sia­dła gło­wą”, „pia­stun­ką jest bo­le­ści”, „za całą dźwi­ga zie­mię”, „co w słoń­ca rzu­ca kir”, „głód ży­cia sy­cić sta­ry”).

Wypowiedź podmiotu lirycznego ma charakter przenośny, zastosowano metafory („za całą dźwi­ga zie­mię po­czę­cia swe­go brze­mię”, „sta­re to przy­mie­rze, co w słoń­ca rzu­ca kir”, „ro­dzą dziś swój krzyż”). Przedmioty i zjawiska nabierają cech ludzkich, pojawiają się personifikacje („pia­stun­ką jest bo­le­ści, pia­stu­je wła­sny ból”, „roz­mna­żać świa­ta jęki”). Obecne są również porównania („na­prze­ciw ży­cia win, jak zie­mia zro­dzeń syta”, „gdy za­mkną się te łona, jak zie­mia wy­trze­bio­na”). Utwór ma emocjonalny charakter, pojawiają się pytania retoryczne („Gdzie owoc mój? Gdzie syn?”) oraz wykrzyknienia („Kwiat śmier­ci w czar­ny plon!”, „Do­rzu­cać jesz­cze drew!”, „Co ro­dzą dziś swój krzyż!”). Plastyczności nadają liczne epitety („ród nie­wie­ści”, „ręka opusz­czo­na”, „zło­tą li­lią”, „blask siny”, „bo­le­snej Ewy”, „rdza­wy spiż”).

Botticelli - interpretacja utworu

Obraz „Madonna del Magnificat”, autorstwa Botticellego, powstał w 1482 roku. Przedstawia Madonnę, która tworzy hymn pochwalny na cześć Boga, a na jej kolanach znajduje się Dzieciątko Jezus. Dookoła Maryi znajdują się aniołowie, wkładający jej na głowę koronę. Dzieło jest utrzymane w atmosferze rodzinnej sielanki i intymności, która łączy Madonnę i Chrystusa z Bogiem. Z twarzy Maryi i aniołów bije blask stanowiący symbol świętości. Obraz jest harmonijny, włosy Madonny opadają łagodnymi falami, a na jej głowie znajduje się welon. Podmiot liryczny patrzy jednak na obraz w całkowicie inny sposób. Odbiera go przez pryzmat brutalnej rzeczywistości w Polsce pod zaborami. Zdaje sobie sprawę, że najtrudniejsza jest sytuacja chłopów, najniższej warstwy społecznej.

Madonna del Magnificat

Sandro Botticelli, Madonna del Magnificat, 1481

Dwie pierwsze strofy stanowią opis postaci Madonny. Jest ona przedstawiona w inny sposób niż na obrazie Botticellego. Podmiot liryczny opisuje ją jako realną, pozbawioną świętości osobę. Jest po prostu matką, a nie królową świata. Dzieciątko, które trzyma na kolanach to jej syn, a nie król. Maryja i Jezus są zwykłymi ludźmi. Madonna pełni rolę przedstawicielki wszystkich kobiet. Okazuje się, że jest brzemienna, ten stan nie przynosi jednak jej szczęścia i nie wyczekuje z radością na narodziny kolejnego dziecka. Cierpi, podobnie jak wszystkie matki, które boją się o przyszłość swoich pociech.

Osoba mówiąca zestawia atrybuty Maryi z rzeczywistością. Madonna nie jest już nazywana różą i złotą lilią, bliżej jej do czarnego pola i gorzkiego chleba. Podmiot liryczny jest rozżalony przez trudny los kobiet, cierpiących głód i zmuszonych do pracy ponad siły. Na głowie Matki Boskiej nie pojawia się anielska korona, zastępują ją „stygmat pramacierzy” i „stary ból życia”. Osoba mówiąca wywyższa w ten sposób ból i cierpienie, które stały się codziennością polskich kobiet.

W utworze pojawia się wiele symboli związanych ze śmiercią, takich jak kir, stos i kwiat śmierci. Poetka zastosowała również elementy biblijne, podmiot liryczny wspomina o Ogrójcu, obecna jest także postać Ewy. Mówi ona o męce, którą przeżywa kobieta rodząca syna. Matki cierpią, ponieważ wiedzą, że ich dzieci czeka wiele cierpienia, ponieważ przychodzą na świat w trudnych czasach. Kobieta nie potrafi być obojętna na los swojej pociechy, dlatego jej życie również wypełnia ból. Strofy, które są opisem męki Ewy rozpoczynają się w analogiczny sposób. Taka budowa przywołuje na myśl pieśń, co podnosi rangę słów Ewy. Pojawia się także szyk charakterystyczny dla tekstów sakralnych.

Dwie zwrotki kończące wiersz pełnią funkcję podsumowania. Podmiot liryczny przepowiada przyszłość, zapowiada powstanie matczynego bólu przeciwko wszystkim przewinieniom. Te słowa można interpretować na dwa sposoby. Być może stanowią zapowiedź odzyskania niepodległości przez Polskę, podniesienia się po ponad stu latach niewoli. Wskazują na to przesłanie całego utworu oraz inspiracja twórczością romantyczną.

Wiersz nawiązuje do motywów biblijnych i idei mesjanizmu, propagowanej przez Adama Mickiewicza. Utwór można interpretować również w sposób bardziej społeczny niż patriotyczny. Być może osoba mówiąca przewiduje powstanie uciskanej klasy chłopskiej. W wierszu pojawiają się nawiązania do pracy w polu, realiów życia chłopów. Wymowa utworu jest więc optymistyczna. Zapowiada powstanie narodu, które zmieni warunki życia wszystkich obywateli, również tych najbiedniejszych.


Przeczytaj także: Pieśń o domu – interpretacja

Aktualizacja: 2024-06-26 16:55:31.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.