„Dziewczynka tańcząca z wiatrem” to powieść, której autorką jest Katarzyna Zychla. Pisarka przedstawiła losy dziewczynki, która ze względu na wypadek w trakcie skoku do wody straciła sprawność i nie może już chodzić. Aleksandra bardzo ciężko to znosi, ale równocześnie zaprzyjaźnia się z tajemniczym wiatrem, a ta znajomość pomaga jej w stopniowym zaakceptowaniu nowej sytuacji.
Spis treści
To główna bohaterka powieści, a zarazem jej narratorka. Dziewczynka przed wypadkiem świetnie radzi sobie z pływaniem, startuje w konkursach i jest bardzo pewna siebie. Bywa też czasami zarozumiała i niemiła, potrafi śmiać się z wyglądu rówieśników. Wypadek to efekt jej błędu, gdyż skoczyła z wysokiego pomostu mimo zakazu kąpieli. Aleksandra bardzo źle radzi sobie w tej nowej sytuacji, jest niemiła dla bliskich, odtrąca ich, także koleżankę Gosię, która próbuje się do niej zbliżyć. Aleksandra nienawidzi swojego wózka i niepełnosprawności, tęskni za dawnymi zainteresowaniami. Z czasem zaczyna akceptować swoje życie takim, jakie ono jest, znajduje nowe pasje i zaczyna rozumieć, że wiele innych rzeczy wciąż pozostaje dla niej dostępne. Uczy się funkcjonować w nowej rzeczywistości, przestaje się bać takiego życia i akceptuje swój los.
To tajemniczy przyjaciel, który zaczyna odwiedzać Aleksandrę po jej wypadku w jeziorze. Przynosi jej miłe wizje i piękny zapach konwalii. Dziewczynka może z nim porozmawiać o wszystkich swoich problemach i lękach związanych z niepełnosprawnością, ale też wiatr często poucza ją i wskazuje, że zachowała się nieodpowiednio wobec innych. Z jego pomocą nastawienie Aleksandry zmienia się i dziewczynka akceptuje swój los. Wówczas wiatr odchodzi, gdyż, jak sam tłumaczy, musi pomagać kolejnym dzieciom, które znalazły się w trudnej sytuacji.
To koleżanka Aleksandry, która po wypadku próbuje się do niej zbliżyć. Aleksandra źle traktuje Gosię, przez co ta płacze. Gosia jest jednak wrażliwa, cierpliwa i wyrozumiała, zatem Aleksandra wreszcie zaczyna pojmować, jak niesprawiedliwie ją traktowała.
To przyjaciel Aleksandry, z którym dziewczynka bardzo zbliża się po wypadku. Ma siostrę, Anię, która także korzysta z wózka po wypadku samochodowym.
To niewidoma dziewczynka, którą Aleksandra poznaje po swoim wypadku. Nie jest pełna smutku, tylko radości, a jej postawa inspiruje Aleksandrę do zmiany spojrzenia na świat.
To nauczycielka, która po wypadku przynosi Aleksandrze książkę o niepełnosprawnej dziewczynce.
Aktualizacja: 2026-06-03 12:54:36.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.