Zaczarowana zagroda to niewielkich rozmiarów opowieść, której autorami są Alina i Czesław Centkiewiczowie. Niewielkie rozmiary fabuły nie oznaczają jednak ubogiej treści, ponieważ z Zaczarowanej zagrody możemy dowiedzieć się wiele o sobie samych, o naturze ludzkiej, o naturze w ogóle i o relacji jednego z drugim. Dzięki postępowaniu bohaterów opowiadania możemy zastanowić się, gdzie jest nasze miejsce w świecie, a także, jak powinniśmy się do tego świata ustosunkować, by nauczyć się żyć z nim w harmonii oraz we wzajemnym szacunku.
Spis treści
Przykład dobrego i rzetelnego naukowca, który swoje badania prowadzi w bardzo etyczny sposób. bada zachowanie pingwinów Adeli, jednak nie traktuje ptaków wyłącznie jako obiektów, lecz przede wszystkim jak istoty żywe. Szanuje ich wolność i swoje badania stara się przeprowadzać w jak najmniej inwazyjny sposób. Ma otwarty umysł - nie tylko bada pingwiny, ale też uczy się od nich, przede wszystkim pokory wobec sił natury i tego, że człowiek jest jej częścią, a nie kimś, kto nad nią panuje. Postać wzorowana na historycznych profesorze Antonim Bolesławie Dobrowolskim.
Asystenci profesora Dobrowolskiego. Młodzi, ale rzetelni ludzie, dobrze przygotowani do swojego zawodu i potrafiący mu się w całości poświęcić. Ofiarnie wspierają swojego przełożonego i uczą się od niego ile i kiedy tylko mogą.
Jedyny pingwin, który został wyróżniony w opowiadaniu. Był najmniejszy, a na brzuchu miał wzór przypominający krawat, stąd nadane mu przez profesora Dobrowolskiego przezwisko. Tylko on zostawał w zagrodzie po ucieczce innych pingwinów, ponieważ stał zawsze na samym dole piramidy budowanej z pingwinich ciał i kiedy inne ptaki wydostawały się na zewnątrz, on nie mógł być już wyciągnięty. Ulubieniec profesora Dobrowolskiego, bardzo przyjacielskie i urokliwe stworzenie.
Człowiek kierujący helikopterem, któremu w nocy udaje się wypatrzeć sposób, jakiego używały pingwiny do wydostawania się z zagrody.
Zwierzęta, które z początku traktowane są przez badaczy wyłącznie jako obiekt badań naukowych, któremu mają się bezmyślnie poddać. Dopiero w trakcie jego przeprowadzania okazuje się, że ptaki te nie są tak posłuszne i ich pragnienie wolności oraz inteligencja, przekraczają spryt naukowców. Pingwiny dzięki swojej współpracy udowodniły badaczom, że ci musza wykazać się większą pokorą, jeśli chcą rzeczywiście w etyczny sposób badać przyrodę i zachowania innych istot, które przecież też żyją, też czują i też mają prawo do tego, by nikt nie zakłócał ich spokoju. Pingwiny są przedstawione jako zwierzęta inteligentne, mądre, przywiązane nie tylko do swojej grupy i do swobody, ale też do miejsca, w którym przyzwyczaiły się żyć.
Aktualizacja: 2025-04-03 16:54:53.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.