Most do Terabithii – motywy literackie

Autorka listy motywów literackich: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

„Most do Terabithii” to książka autorstwa Katherine Paterson wydana w 1977. Historia opowiada o przygodach dwójki nastolatków, Jessego i Leslie, którzy wspólnie stwarzają tytułową magiczną krainę o nazwie Terabithia. Dzieci przeżywają w niej magiczne przygody, równocześnie zmagając się z realnymi problemami w swoich rodzinnych domach czy w szkole. W książce pojawiają się interesujące i uniwersalne motywy, które mogą zaciekawić szerokie grono młodych odbiorców.

Spis treści

Motyw magicznej krainy

Jednym z najważniejszych motywów w powieści jest ten dotyczący magicznej krainy, jaką jest tytułowa Terabithia. Jej twórcami są główni bohaterowie, którzy na własnych oczach obserwują jak z wytworu wyobraźni staje się ona niemal faktem. Potrzebowali oni miejsca, do którego tylko oni mieliby dostęp, aby chronić swoje pomysły przed osobami z zewnątrz, które zwykle wyśmiewały ich kreatywność. Tak powstała właśnie Terabithia. Jest ona także realnym miejscem położonym w lesie za strumieniem, gdzie dzieci budują specjalny szałas, gdzie spędzają wiele godzin. Udają, że jest on pałacem i że korzystają z magicznej liny, by się tam dostać. Ostatecznie to właśnie u progu tego królestwa ginie Leslie. 

Motyw przyjaźni

Gdy Jesse po raz pierwszy spotyka nową sąsiadkę, Leslie, nie czuje wobec niej sympatii, a zazdrość, gdyż dziewczynka pokonuje go w bieganiu. Różni się od innych dzieci, przy tym nie przejmując się ich docinkami i jest to pewność siebie, której Jesse by sobie samemu nie przypisał. Jednak okazana dziewczynce sympatia przez ulubioną nauczycielkę chłopca, pannę Edmunds, wszystko zmienia. Jesse przekonuje się do dziewczyny i odkrywa, jak wiele ma z nią wspólnego. Z czasem spędzają razem coraz więcej czasu i stają się sobie naprawdę bliscy. Wspólnie tworzą magiczną krainę, w której przebywają tylko w swoim towarzystwie. Ich relacja jest na tyle bliska, że śmierć Leslie staje się dla Jessa prawdziwym ciosem, naturalnie chłopiec przeżywa po tym wydarzeniu żałobę. 

Motyw śmierci

Dzieci przebywają w magicznej krainie Terabithii. By się tam dostać, trzeba przekroczyć strumień, a ten wzbiera po intensywnych opadach deszczu. Któregoś dnia Jesse przebywa na wycieczce w Waszyngtonie z panną Edmunds, a w tym czasie Leslie próbuje samodzielnie dostać się do ich magicznej krainy. W trakcie drogi tam przydarza się jej wypadek - podczas przekraczania strumienia pniem, Leslie spada z niego, uderza się w głowę i się topi. Dziewczynka umiera bardzo młodo, co jest dla jej otoczenia prawdziwym wstrząsem. Muszą się z tym pogodzić nie tylko jej rodzice, ale też sam Jesse.

Motyw dojrzewania

Jesse i Leslie mają około jedenastu lat, zatem w powieści obecny jest motyw dojrzewania. Dzieci co prawda trafiają do magicznej, wyobrażonej krainy, ale w szkole i w domu mierzą się z różnymi problemami, na przykład brakiem zrozumienia, osamotnieniem, odrzuceniem, gnębieniem, czy też ostatecznie nawet śmiercią kogoś bliskiego. 

Motyw rodziny

Jesse i Leslie żyją w zupełnie różnych rodzinach. Rodzina chłopca jest raczej oparta na konserwatywnym modelu, ma on cztery siostry, a dom utrzymuje jego ojciec. W przypadku Leslie rodzice są dość zamożni i żyją z pisania, a sąsiedzi uważają ich za gorszych od hipisów. Bohaterowie jednak potrafią się ze sobą porozumieć, mimo zupełnie odmiennego wychowania, a Leslie nawet idzie z Jessem do kościoła.

Motyw wiary

W dziele dość często pojawia się temat Boga, wiary w niego oraz ateizmu. Po śmierci Leslie chłopiec zastanawia się, czy jego przyjaciółka pójdzie do piekła. Religia jest zatem istotną częścią tej opowieści. Ukazane zostają dwie rodziny, jedna religijna, druga zaś nie. Mimo różnic dzieci potrafią jednak się ze sobą zaprzyjaźnić.

Motyw szkoły

Wiele wydarzeń rozgrywa się w szkole, gdzie na przykład bohaterowie wchodzą w konflikt ze starszą koleżanką lub ma miejsce relacja Jessa z jego ulubioną nauczycielką muzyki. Szkoła potrafi być dla dzieci miejscem pojawienia się ich kolejnych problemów, ale też inspiracji.


Przeczytaj także: Karolek – charakterystyka

Aktualizacja: 2025-03-29 17:14:46.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.