Koniec świata i poziomki – motywy literackie

Autor listy motywów literackich: Grzegorz Paczkowski. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

„Koniec świata i poziomki” Anny Onichimowskiej to młodzieżowa powieść, która napisana została w klasycznym schemacie starcia dobra ze złem. Jest to starcie ujęte w dosyć oryginalny sposób, co pozwala wysnuć wiele pochodnych motywów literackich. 

Spis treści

Motyw walki dobra ze złem

W powieści występują bohaterowie dobrzy, jak i antagoniści. Do pierwszych należą Karolek, jego brat Józef oraz rodzice obu chłopców. Głównym negatywnym bohaterem jest Maurycy, mężczyzna reprezentujący siły zła, chcący porwać najmłodszego bohatera. Rodzinę po stronie dobra charakteryzuje wzajemne zaufanie i pozytywne wzorce postępowania. Maurycy za to jest bezwzględny, a także zdolny do wszystkiego na drodze do zrealizowania swojego planu. Powieść kończy się triumfem rodziny Karolka i upokorzeniem Maurycego, któremu udało się udowodnić, że problem królestwa da się rozwiązać zupełnie inaczej niż antagonista myślał. W dosłownym więc i symbolicznym sensie, dobro triumfuje nad złem. 

Motyw podróży

Motyw ten dominuje w powieści, ponieważ główni bohaterowie cały czas są w drodze. Na początku wyruszają w podróż na kraniec świata, która jednak szybko się kończy z powodu burzy i konieczności powrotu do domu. Później zmuszeni są do ciągłego uciekania przed Maurycym. Uciekają pieszo, przy pomocy auta, samolotem, łodzią i okrętem - w każdy możliwy sposób. To właśnie bycie w podróży gwarantuje wartkość akcji dzieła oraz wywołuje wiele sytuacji, które umożliwiają członkom rodziny sprawdzenie się w niecodziennych warunkach. Wszystko to sprawia, że „Koniec świata i poziomki” Anny Onichimowskiej można określić młodzieżową powieścią drogi. 

Motyw rodziny

Rodzina jest chyba najważniejszą wartością, jaka została podkreślona w powieści Onichimowskiej. Karolek, Józef oraz ich rodzice są silni przez to właśnie, że wciąż trzymają się razem, mogą na siebie liczyć, ufają sobie i są zdolni do poświęceń dla siebie nawzajem. Wszystko to stanowi o ich niesamowitej potędze. Owszem - są zmuszeni do ucieczki, ścigani, muszą opuścić swój bezpieczny dom i podróżować będąc niepewnym własnego jutra. Mimo wszystko jednak są to w stanie znieść, a dzieje się tak dlatego, że są czują siłę wynikającą z wzajemnej miłości i troski. 

Motyw władzy

W powieści pojawia się również motyw archetypowego królestwa, w którym to władca zmusza swoich poddanych do zachowywania przesadnej czystości. Zapalczywość Maurycego w chęci porwania małego Józefa, wynika również pośrednio z tak prowadzonych rządów, więc można uznać, że w powieści zostaje również poruszony motyw władzy, a właściwie władzy rozumianej niewłaściwie i zupełnie niewłaściwie sprawowanej, co jak zawsze prowadzi do wielu komplikacji. 


Przeczytaj także: Koniec świata i poziomki – bohaterowie

Aktualizacja: 2025-03-25 19:36:43.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.