Kapelusz za sto tysięcy – główne wątki

Autorka opracowania: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

„Kapelusz za sto tysięcy” to wy­jąt­ko­wa po­wieść mło­dzie­żo­wa au­tor­stwa Adama Bahdaja, któ­ra po raz pierw­szy uka­za­ła się w 1966 roku. Opo­wia­da ona o przy­go­dach dwu­na­sto­let­niej Krysi Cuchowskiej, re­zo­lut­nej dziew­czyn­ki z War­sza­wy, zna­nej w swo­im śro­do­wi­sku jako przy­wód­czy­ni mło­do­cia­ne­go gan­gu z Sa­skiej Kępy. Kry­się ce­chu­je od­wa­ga, spryt i nie­ga­sną­ca cie­ka­wość świa­ta. Jej wa­ka­cyj­na po­dróż nad mo­rze z ro­dzi­ną sta­je się punk­tem wyj­ścia dla in­try­gu­ją­ce­go śledz­twa, któ­re ob­ra­ca się wo­kół ta­jem­ni­cze­go ka­pe­lu­sza war­te­go sto ty­się­cy zło­tych. Fa­bu­ła roz­wi­ja się w spo­sób pe­łen za­sko­czeń, a au­tor zgrab­nie spla­ta wąt­ki, two­rząc wcią­ga­ją­cą i róż­no­rod­ną opo­wieść, któ­ra przy­cią­ga uwa­gę mło­dych czy­tel­ni­ków.

Spis treści

Wątek zamiany kapeluszy

Istot­na zda­je się sy­tu­acja, któ­ra na pierw­szy rzut oka wy­da­je się bła­ha – zamiana kapeluszy w kawiarni Jantar. Kry­sia, od­wie­dza­jąc to miej­sce w po­szu­ki­wa­niu ru­rek z kre­mem, przy­pad­kiem sta­je się świad­kiem nie­po­zor­ne­go zda­rze­nia: dwóch identycznych kapeluszy z beżowej popeliny zostaje zamienionych przez ich właścicieli. Oka­zu­je się jed­nak, że je­den z ka­pe­lu­szy skry­wa war­tą for­tu­nę ta­jem­ni­cę – wy­gra­ny los na lo­te­rię. Ta po­zor­nie nie­win­na po­mył­ka roz­wi­ja się w wiel­ką przy­go­dę, któ­ra wcią­ga Kry­się w skom­pli­ko­wa­ną sieć wy­da­rzeń. Dziew­czyn­ka, wy­po­sa­żo­na w by­stry umysł i ogrom­ną de­ter­mi­na­cję, sta­ra się roz­wi­kłać za­gad­kę. Osta­tecz­nie w śledz­two zo­sta­je wplą­ta­nych wię­cej osób i oka­zu­je się, że w grę wcho­dzą aż czte­ry ka­pe­lu­sze.

Wątek niebieskiej teczki

Rów­no­le­gle z za­gad­ką ka­pe­lu­szy roz­wi­ja się wą­tek zwią­za­ny z brodatym profesorem i jego niebieską teczką, za­wie­ra­ją­cą wy­ni­ki waż­nych ba­dań na­uko­wych. Pro­fe­sor pra­co­wał nad opra­co­wa­niem wy­jąt­ko­wej masy pla­stycz­nej, a jego od­kry­cie mo­gło zre­wo­lu­cjo­ni­zo­wać ry­nek. Nie­ste­ty, inne osoby, w tym kolega z instytutu, próbowały przejąć jego wyniki, aby sprze­dać je za gra­ni­cę. Tecz­ka pro­fe­so­ra sta­je się obiek­tem po­żą­da­nia prze­stęp­ców, w tym fałszywego agenta, aktorki i kaleki, któ­rzy pró­bu­ją prze­chy­trzyć Kry­się. Dziew­czyn­ka przy­pad­ko­wo prze­ka­zu­je tecz­kę jed­ne­mu z oszu­stów, ale dzię­ki swo­jej do­cie­kli­wo­ści i de­ter­mi­na­cji uda­je się jej ją od­zy­skać. Wą­tek ten do­da­je opo­wie­ści dresz­czy­ku emo­cji i po­ka­zu­je, jak waż­na jest od­po­wie­dzial­ność i roz­wa­ga, na­wet w ob­li­czu trud­nych de­cy­zji.

Wątek wakacji

Ma­low­ni­cze mia­stecz­ko Nieborze, gdzie Kry­sia spę­dza wa­ka­cje z ro­dzi­ną, two­rzy uro­cze tło dla fa­bu­ły. Dziew­czyn­ka spę­dza czas mię­dzy ro­dzin­ny­mi ak­tyw­no­ścia­mi a pro­wa­dzo­nym przez sie­bie śledz­twem. W sło­necz­ne dni cała ro­dzi­na relaksuje się na plaży, pływa w morzu i spaceruje brzegiem, pod­czas gdy desz­czo­we chwi­le mama Krysi poświęca na grę w brydża, a tata na wędkowanie. Cho­ciaż ro­dzi­na sta­ra się ko­rzy­stać z uro­ków wy­jaz­du, Kry­sia sku­pia się głów­nie na swo­jej przy­go­dzie. Jed­no­cze­śnie, w mo­men­tach wy­tchnie­nia, od­da­je się ty­po­wym wa­ka­cyj­nym roz­ryw­kom, jak zbie­ra­nie bursz­ty­nów czy ob­ser­wa­cja na­tu­ry, co do­da­je opo­wie­ści au­ten­tycz­no­ści i uro­ku co­dzien­no­ści.

Wątek przyjaźni

Pod­czas po­by­tu nad mo­rzem Kry­sia po­zna­je Maćka, młodego ornitologa, któ­ry wraz z bab­cią miesz­ka w Wil­li Ma­ry­sień­ka. Między dziećmi szybko nawiązuje się nić porozumienia. Ma­ciek, za­fa­scy­no­wa­ny pta­ka­mi, czę­sto wy­ka­zu­je się roz­tar­gnie­niem, ale jego wie­dza i en­tu­zjazm oka­zu­ją się przy­dat­ne w śledz­twie. Ich współpraca jest kluczowa dla rozwiązania zagadki kapelusza. Bah­daj przed­sta­wia ich przy­jaźń jako wzór wza­jem­ne­go za­ufa­nia i współ­dzia­ła­nia, któ­re po­ma­ga­ją po­ko­ny­wać trud­no­ści. Re­la­cja ta na­da­je opo­wie­ści do­dat­ko­we­go wy­mia­ru, po­ka­zu­jąc, jak waż­na jest współ­pra­ca i wspie­ra­nie się w trud­nych sy­tu­acjach.

Wątek śledztwa

Cała fa­bu­ła po­wie­ści kon­cen­tru­je się na śledztwie prowadzonym przez Krysię, co wią­że ze sobą wszyst­kie inne wąt­ki. Dziew­czyn­ka, w peł­ni za­an­ga­żo­wa­na w od­kry­wa­nie praw­dy o ka­pe­lu­szu, dzia­ła ni­czym praw­dzi­wy de­tek­tyw – gro­ma­dzi do­wo­dy, ana­li­zu­je fak­ty i po­dej­mu­je ry­zy­kow­ne de­cy­zje. Ce­chy ta­kie jak od­wa­ga czy de­ter­mi­na­cja po­zwa­la­ją jej roz­wią­zać za­gad­kę, któ­ra oka­zu­je się o wiele bardziej skomplikowana, niż początkowo przypuszczała. Dzię­ki Kry­si cała spra­wa tra­fia w ręce od­po­wied­nich osób, a oszuści zostają ukarani. Śledz­two sta­je się więc nie tyl­ko przy­go­dą, ale tak­że lekcją odpowiedzialności i konsekwencji działań, co czy­ni tę po­wieść war­to­ścio­wą lek­tu­rą dla mło­dych czy­tel­ni­ków.


Prze­czy­taj tak­że: Kapelusz za sto tysięcy – czas i miejsce akcji

Ak­tu­ali­za­cja: 2024-12-19 11:46:26.

Sta­ra­my się by na­sze opra­co­wa­nia były wol­ne od błę­dów, te jed­nak się zda­rza­ją. Je­śli wi­dzisz błąd w tek­ście, zgłoś go nam wraz z lin­kiem lub wy­ślij ma­ila: kon­takt@po­ezja.org. Bar­dzo dzię­ku­je­my.