Cudowny chłopak – główne wątki

Autorka opracowania: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

„Cudowny chłopak” to powieść, której autorką jest Raquel Jaramillo Palacio. Opowiada ona o losach małego Augusta Pullmana, chłopca, który urodził się ze zdeformowaną twarzą w wyniku skomplikowanej i nieznanej mutacji genów. Ma to wpływ na życie całej jego rodziny, czyli rodziców i siostry Vii. Wszyscy zmagają się z rozmaitymi aspektami choroby Augusta, równocześnie próbując wieść normalne, codzienne życie. Autorka w powieści porusza też wiele innych ciekawych wątków.

Spis treści

Wątek choroby

Chłopiec ma zdeformowaną twarz z powodu aktywnej, nieznanej wcześniej mutacji genów. By móc funkcjonować, jeść, słyszeć i oddychać, przeszedł dwadzieścia siedem operacji i wiele czasu spędził w szpitalach. Nie chodził wcześniej do szkoły z innymi dziećmi. Choroba Augusta sprawia, że trudno mu się zawiera relacje z rówieśnikami, którzy dziwnie na niego reagują. Problem chłopca definiuje zatem każdy aspekt jego życia, a równocześnie cała rodzina robi wszystko, co tylko może, by tak nie było. Autorka pokazuje w tym wątku zmagania małego chłopca z trudnościami, którym nie podołałby niejeden dorosły człowiek.

Wątek rodziny

Wątek życia rodzinnego Pullmanów łączy się oczywiście z chorobą Augusta, która definiuje codzienność całej rodziny. Chłopiec wymaga bowiem częstych pobytów w szpitalu, nie może jeść tego samego, co inni ze względu na problemy z podniebieniem, potrzebuje aparatu słuchowego i wielu innych rzeczy, które ułatwiają mu funkcjonowanie. Oprócz tego jego rodzice i siostra nieustannie mierzą się z tym, że są oceniani przez pryzmat Augusta, który bywa źle traktowany przez innych ludzi widzących tylko jego zdeformowaną twarz. To pokazuje również, że mimo choroby i poważnych problemów każdego dnia trzeba po prostu próbować dalej normalnie żyć. Codzienność Vii pokazuje, jak nastolatka z jednej strony próbuje żyć tak jak jej rówieśnicy, a z drugiej strony nie jest w stanie przestać być siostrą chorego brata. Via przeżywa zwykłe nastoletnie kłopoty, a równocześnie zmaga się z poczuciem, że dla rodziców jest mniej ważna niż August.

Wątek szkoły

Wątek pójścia Augusta do szkoły przedstawia jego trudności związane z rozpoczęciem nauki poza domem. Wcześniej o jego edukację dbała mama ze względu na częste pobyty chłopca w szpitalu. W szkole musi się on zmierzyć nie tylko z lekcjami i wymagającymi nauczycielami, ale też rówieśnikami, którzy nie zawsze są wobec niego przyjaźnie nastawieni. August poznaje zupełnie nowe środowisko, gdzie nie zawsze otrzymuje taryfę ulgową od otoczenia. To tam jednak zdobywa nowych przyjaciół.

Wątek znajomych

Wątek poznawania rówieśników i przyjaźni z nimi wiąże się z pójściem do szkoły. Pokazuje on też trudności, z którymi mierzy się między innymi Jack Will. Chłopiec lubi Augusta, a równocześnie ulega presji otoczenia, które odrzuca różniącego się od innych chłopca. To pokazuje też drogę do szukania swojego miejsca wśród innych i potrzeby poczucia akceptacji przez środowisko, w jakim znajduje się dziecko. Konflikt z Julianem pokazuje, że dzieci potrafią być okrutne, gdy trafiają na różniącego się od nich kolegę. August musi zatem uporać się z faktem, że jeden z kolegów z klasy nie lubi go tylko za jego niecodzienny i odmienny wygląd.


Przeczytaj także: Cudowny chłopak – bohaterowie

Aktualizacja: 2024-11-27 10:46:32.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.