„Magiczne drzewo. Czerwone krzesło” to powieść autorstwa Andrzeja Maleszki, która jest pierwszą częścią cyklu. Opowiada ona o przygodach trójki rodzeństwa, które znajduje magiczne, czerwone krzesło spełniające ich życzenia. To właśnie z powodu tego mebla dzieci muszą odnaleźć swoich rodziców i powstrzymać ich przed wypłynięciem w rejs dookoła świata. W międzyczasie zmagają się z rozmaitymi przeciwnościami losu i nie zawsze spotykają na swojej drodze przyjazne im osoby.
Spis treści
Dziesięcioletni chłopiec, najmłodszy z rodzeństwa Rossów. Czytelnik poznaje go już na samym początku książki, kiedy Kuki zostaje obudzony przez burzę, aby z zaskoczeniem stwierdzić, że jest sam w domu. Chłopiec odważnie uzbraja się we flet, by pokonać ewentualnego intruza. Reszta rodziny jednak traktuje chłopca jak dziecko, nieraz do przesady, a to ze względu na jego wiek. Na przykład, to właśnie Kuki jako ostatni dowiaduje się, że rodzice stracili pracę w orkiestrze. Tymczasem on już nie jest zupełnym maluchem i doskonale rozumie, co się wokół niego dzieje. To właśnie on znajduje krzesło w rzece i upiera się, by zabrać je do domu. To też Kuki odkrywa jego właściwości i dokładnie je bada, dzięki czemu dzieci wiedzą, jak z niego korzystać. W czasie przeżywanych przygód chłopiec jeszcze niejednokrotnie wykazuje się ogromną odwagą i stawia czoła licznym wyzwaniom. Jest też bardzo kreatywny i pomysłowy. Czasami jednak sprawia kłopoty, jak wtedy gdy sprawił, że krzesło stało się niewidzialne i ukrył je za sklepikiem z pamiątkami.
Jedenastoletnia dziewczynka, uczennica szkoły muzycznej i siostra Filipa i Kukiego. Gra na flecie, który Kuki psuje, kiedy atakuje brata w trakcie burzy. Dziewczynka jest bardzo spokojna, opanowana i mądra, przez co stanowi między innymi przeciwieństwo pakującego się w kłopoty Kukiego. Czasami musi hamować obu braci i ratować ich z licznych opresji w trakcie wspólnej podróży. Tosia jednak też potrafi się buntować, tak jak wtedy, kiedy ciotka zabrała jej telefon i zabroniła krzyczeć. Dziewczynka wtedy przez minutę krzyczała tak głośno, jak tylko była w stanie.
Dwunastolatek, jest najstarszy z rodzeństwa Rossów. Jest też bardzo odważny, na przykład samodzielnie udaje się do Maxa Rozmusa, by odzyskać czerwone krzesło i prawie udaje mu się go przechytrzyć. Potrafi grać na skrzypcach, ale bardziej interesuje się piłką nożną, dzięki czemu jest silny i wysportowany. Ma tendencję do dyrygowania młodszym rodzeństwem.
Rodzice dwójki rodzeństwa. Są muzykami, oboje pracowali w orkiestrze, którą jednak rozwiązano. W poszukiwaniu pracy trafili na Maxa Rozmusa, a potem życzenie ciotki Maryli wysłało ich w rejs dookoła świata na statku Queen Victoria. Świadomie nigdy nie zostawiliby na rok swoich dzieci, bardzo o nie dbają, rodzina jest niezwykle zżyta.
Siostra mamy. Początkowo jest bardzo wyniosłą, bogatą i niemiłą kobietą, która ceni ciszę i porządek. To przez nią rodzice rodzeństwa opuszczają swoje dzieci. Ciotka Maryla jest zwolenniczką dyscypliny i oszczędzania. Potem życzenie zmienia ją w siedmioletnią, sympatyczną i odważną dziewczynkę, która każe mówić na siebie drugim imieniem, czyli Wiki. Pod tą postacią wyrusza wraz z rodzeństwem na ratunek ich rodzicom. Po powrocie do domu zostaje w formie dziecka.
Miejscowy oszust i właściciel jarmarku. Znany jest z tego, że problemy rozwiązuje przemocą. Rodzice dzieci początkowo pracują u niego, przez co mężczyzna dowiaduje się o magicznym krześle i jego właściwościach. Z tego powodu ściga je aż do Kopenhagi, gdzie jest bliski utonięcia w morzu.
Służąca ciotki Maryli. By u niej pracować, udaje, że nie słyszy i nie potrafi mówić. Gdy ciotka odkrywa jej tajemnicę, dziewczyna zostaje zwolniona. Ponieważ jednak była miła dla dzieci i pomagała im radzić sobie w domu ciotki, to te magicznie pomagają Marcelinie odzyskać ostatnią wypłatę.
Kierowca ciężarówki, która transportuje czerwone krzesło i któremu ten mebel ucieka na moście.
Aktualizacja: 2024-09-30 13:45:59.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.