Jakie niezwykłe umiejętności miał Tom?

Autorka opracowania: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

Marcin Kozioł jest au­to­rem po­wie­ści „Skrzynia Władcy Piorunów” z 2014 roku, któ­ra jest pierw­szą czę­ścią cy­klu „Detektywi na kółkach”. Książ­ka opo­wia­da o przy­go­dach dwoj­ga dzie­ci, Toma i Ju­lii, któ­rzy wspól­nie z la­bra­do­rem o imie­niu Spi­ke sta­ra­ją się od­na­leźć ojca Toma, któ­ry znik­nął w ta­jem­ni­czych oko­licz­no­ściach. Fa­bu­ła książ­ki osa­dzo­na jest na tle opo­wie­ści o wiel­kim na­ukow­cu i wy­na­laz­cy, Ni­ko­la Te­sli, a au­tor uka­zu­je licz­ne przy­go­dy i wy­zwa­nia, z ja­ki­mi mie­rzą się bo­ha­te­ro­wie. Do­dat­ko­wo, Mar­cin Ko­zioł na­da­je jed­ne­mu z bo­ha­te­rów szcze­gól­ne, nad­przy­ro­dzo­ne umie­jęt­no­ści, co czy­ni go po­sta­cią wy­jąt­ko­wą.

Umiejętności Toma

Wśród głów­nych bo­ha­te­rów znaj­du­je się pięt­na­sto­let­ni Tom, któ­ry jest przy­ja­cie­lem Ju­lii i wspie­ra ją w na­uce. Ich przy­jaźń jest na tyle bli­ska, że pew­ne­go dnia Tom ujaw­nia Ju­lii swój sekret – jest synestetykiem, po­dob­nie jak jego oj­ciec. Sy­ne­ste­zja to zja­wi­sko, w któ­rym bodź­ce jed­ne­go zmy­słu po­wo­du­ją jed­no­cze­sne wra­że­nia zwią­za­ne z in­nym zmy­słem. Na przy­kład liczby lub słowa mogą wywoływać wrażenia zapachowe, kolorystyczne czy smakowe. Ist­nie­je teo­ria, że ta­kie do­świad­cze­nia są efek­tem do­dat­ko­wych po­łą­czeń w mó­zgu oso­by do­tknię­tej tym zja­wi­skiem.

W książ­ce Tom odczuwa zapachy związane z różnymi stanami i słowami oraz widzi kolory przypisane imionom. Te wra­że­nia są ze sobą po­wią­za­ne, na przy­kład ko­lo­ry liczb mogą wpły­wać na po­strze­ga­ną tem­pe­ra­tu­rę. Tom po­strze­ga czas w spo­sób wy­jąt­ko­wy – ty­go­dnie krę­cą się w prze­ciw­nym kie­run­ku do ru­chu wska­zó­wek ze­ga­ra, pod­czas gdy mie­sią­ce po­ru­sza­ją się zgod­nie z tym ru­chem. U chłop­ca mie­sią­ce róż­nią się dłu­go­ścią, a na przy­kład kwie­cień jest dla nie­go naj­krót­szy, mimo że luty ma mniej dni. Dni ty­go­dnia i ka­len­darz two­rzą krąg, w któ­rym Tom nie­ustan­nie od­naj­du­je swo­je miej­sce. Ko­zioł w swo­jej po­wie­ści czę­sto pod­kre­śla nie­zwy­kłe zdol­no­ści Toma oraz jego uni­kal­ny spo­sób po­strze­ga­nia świa­ta.


Prze­czy­taj tak­że: Napisz opowiadanie na podstawie lektury Pajączek na rowerze

Ak­tu­ali­za­cja: 2024-09-19 12:54:14.

Sta­ra­my się by na­sze opra­co­wa­nia były wol­ne od błę­dów, te jed­nak się zda­rza­ją. Je­śli wi­dzisz błąd w tek­ście, zgłoś go nam wraz z lin­kiem lub wy­ślij ma­ila: kon­takt@po­ezja.org. Bar­dzo dzię­ku­je­my.