Pozłacana rybka – streszczenie

Autorka streszczenia: Marta Grandke. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

„Pozłacana rybka” to znana powieść dla młodzieży autorstwa Barbary Kosmowskiej, którą po raz pierwszy wydano w 2007 roku. Opowiada ona o losach czternastoletniej dziewczynki o imieniu Alicja i jej rodzinie. Bohaterowie zmagają się z rozmaitymi trudnościami, takimi jak na przykład choroba i śmierć dziecka. Oprócz tego autorka porusza też problemy typowe dla okresu dojrzewania, na przykład pierwsze zauroczenie czy plany na przyszłość.

Spis treści

Pozłacana rybka – streszczenie krótkie

Alicja spędza wakacje u dziadków na wsi, rozgoryczona myślami o swoim życiu. Pasjonuje się fotografią i pragnie spotkać się z sąsiadem dziadków, Robertem, który jest w jej wieku i uzdolniony muzycznie. Chłopiec chce kupić wymarzone skrzypce i obiecuje Alicji, że spotkają się w mieście. Ich spacer przerywa jednak pijany ojciec Roberta. W mieście Alicja dowiaduje się, że jej młodszy brat, Fryderyk, ciężko zachorował i jest w szpitalu. Mimo to, chłopiec dzielnie się trzyma, a Alicja daje mu swoje zdjęcie jaszczurki. Spotyka się także z przyjaciółką, Sarą, ale między nimi pojawia się dystans. Sara zaczyna obgadywać Dorcię, która choruje na anoreksję. Alicja prosi o pomoc Klaudię, nową partnerkę ojca, co zbliża je do siebie.

Niestety stan Fryderyka nie poprawia się. Chłopiec czuje się coraz gorzej i zaczyna wspominać o śmierci i Bogu, ale Alicja nie potrafi z nim o tym rozmawiać. Tymczasem jest umówiona z Robertem na spotkanie – mają iść z Sarą na imprezę do Borysa. Robert kupuje swoje wymarzone skrzypce, a później idzie z Alicją na imprezę, skąd zabierają odurzoną alkoholem Sarę. Alicja kupuje Fryderykowi złotą rybkę, mówiąc mu, że spełnia ona życzenia.

Robert wyjeżdża na stypendium muzyczne do Wiednia, a mama Alicji zaczyna spotykać się z kolegą z redakcji. Dorcia czuje się lepiej, mimo że nadal walczy z anoreksją. W listopadzie Fryderyk umiera, a zrozpaczona Alicja nie pamięta z jego pogrzebu. Przychodzą wszyscy jej znajomi z klasy. Rok później Klaudia produkuje film o dzieciach z hospicjum, który wygrywa konkurs, dedykując zwycięstwo Alicji za jej wsparcie podczas choroby Fryderyka.

Pozłacana rybka – streszczenie szczegółowe

Akcja powieści zaczyna się w sierpniu, kiedy kończy się wizyta czternastoletniej Alicji u dziadków na wsi. Bohaterka nie chce wracać do domu, rozgoryczona analizuje swoje życie. Rodzice Alicji rozwiedli się, gdy miała osiem lat, co wywołało u niej uczucie samotności. Babcia i dziadek starają się ją pocieszyć, a fotografia, którą nauczył ją dziadek, staje się jej prawdziwą pasją.

Alicja tęskni za przyjaciółką Sarą, z którą łączy ją obietnica dozgonnego przyjaźnienia. Alicja wspomina także Klaudię, obecną partnerkę swojego ojca, która początkowo wydała jej się obojętna. Fryderyk, młodszy brat Alicji, pojawił się na świecie po tym, jak ojciec dał jej wisiorek z jaszczurką. Alicja czuje się zainteresowana Robertem Puchałą, sąsiadem dziadków, który pragnie kupić wymarzone skrzypce.

Po powrocie do domu Alicja dowiaduje się, że u Fryderyka wykryto ciężką chorobę, co wzbudza w niej rozpacz. Dziewczynka pociesza brata w szpitalu, a ich więź staje się silniejsza. Fryderyk zaczyna mówić o śmierci, ale Alicja unika tego tematu. Alicja czuje dystans do Sary, która obgaduje ich koleżankę Dorcię, chorującą na anoreksję.

Stan Fryderyka się pogarsza, a Alicja kupuje mu złotą rybkę, mówiąc, że spełnia życzenia. Robert jedzie do Wiednia na stypendium muzyczne, a Alicja wyznaje mu miłość z wzajemnością. Fryderyk umiera w listopadzie, a na pogrzebie Alicja jest zrozpaczona i nie pamięta uroczystości.

Rok po śmierci Fryderyka, Klaudia wygrywa konkurs filmowy za film o dzieciach z hospicjum i dedykuje go Alicji, dziękując jej za wsparcie.


Przeczytaj także: Alicja (Pozłacana rybka) – charakterystyka

Aktualizacja: 2024-09-17 23:52:37.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.