Daleki rejs – bohaterowie

Autor charakterystyk bohaterów: Grzegorz Paczkowski. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.
Autor Inny

„Daleki rejs” Anny Onichimowskiej to powieść z małą liczbą istotnych bohaterów. Jednak relacje pomiędzy tymi postaciami stanowią główną oś fabularną książki. Poszczególni bohaterowie reprezentują nieco odmienne podejście do życia oraz wyznają inne wartości. Dzięki tej różnorodności czytelnik może sam zdecydować, jaka postawa jest mu bliższa.

Spis treści

Paweł

Główny bohater to uczeń szkoły podstawowej, który jest bystrym i wrażliwym chłopcem, przeżywającym głęboką tęsknotę za ojcem, który opuścił jego rodzinę. Nie potrafi się pogodzić z jego zniknięciem i bezustannie szuka go w wizerunkach przypadkowych mężczyzn na ulicach. Pragnąc zmiany, przygód i tajemnic, Paweł z entuzjazmem angażuje się w korespondencję z Tajemniczym Dżejmsem, mimo że początkowo nie ma dobrej relacji ze swoim bratem Kubą, którą z czasem uda się poprawić.

Kuba

Młodszy o rok od Pawła, jest cichym i wycofanym chłopcem, który od czasu opuszczenia rodziny przez ojca stał się nieco ociężały i powolny. Z powodu swojego wyglądu nie zyskuje sympatii starszego brata. Jednakże, dzięki wysiłkowi włożonemu w poprawę swojej kondycji fizycznej, Kuba szybko zmienia swoją sylwetkę i zyskuje uwagę Pawła, co pozwala im na nowo nawiązać więź i porozumienie.

Mama

Kochająca kobieta, która robi wszystko, by jej dwaj synowie mieli szczęśliwe dzieciństwo, mimo wychowywania się bez ojca. Jest zaradna, odpowiedzialna i samodzielna. Dba o chłopców i o dom, wychowuje ich na dobrych i wrażliwych ludzi, na których ona sama zawsze może polegać. 

Tajemniczy Dżejms

Postać, która zaczyna wymieniać listy z Pawłem, proponuje, by zostawiali sobie wiadomości w dziupli starego kasztanowca. Obiecuje pomóc w poszukiwaniu ojca i zaprasza do wspólnej podróży dookoła świata. Choć od początku zdradza imponującą wiedzę na temat Pawła, co pozwala mu domyślić się, że za pseudonimem Dżejms kryje się jego brat Kuba, ten sposób zdobywania uwagi, szacunku i akceptacji przynosi efekty. Korespondencja trwa nawet po ujawnieniu tożsamości Dżejmsa, co przyczynia się do utrzymania interesującej relacji między braćmi.

Dziadek

Starszy mężczyzna, który podchodzi do chłopców z bezgraniczną i bezwarunkową miłością, a także potrafi zaciekawić ich wspaniałymi opowieściami z czasów swojej młodości. Angażuje się również w plany i zamiary chłopców, nawet te najbardziej absurdalne, czym zyskuje sobie ich sympatię i poważanie. Widuje się z wnukami rzadko, ponieważ mieszka w innym mieście, ale jego przyjazd do ich domu zawsze jest wielkim świętem. 

Bartek i Grzesiek

Najbliżsi koledzy Pawła ze szkoły. Zwykli chłopcy, którzy nie wahają się przed podejmowaniem różnych gier i zabaw. Zwłaszcza Bartek jest blisko Pawła, ponieważ znają się bardzo długo. On też godzi się na wyruszenie z przyjacielem w rejs dookoła świata.

Ciocia Sylwia

Przyjaciółka mamy chłopców. Pojawia się w powieści tylko raz, kiedy w rozmowie podsłuchanej przez Pawła przekonuje jego mamę, że ta powinna ponownie wyjść za mąż, ponieważ chłopcom potrzebny jest w domu męski wzorzec. 

Tata

Postać, która występuje jedynie w opowieściach bohaterów. Mężczyzna, który z niewyjaśnionych powodów opuścił rodzinę. Choć nie pojawia się fizycznie w fabule, pozostaje żywy w mglistych wspomnieniach chłopców, którzy tęsknią za nim i usiłują go odnaleźć na różne, często osobliwe sposoby. Dla młodszych bohaterów jest postacią kluczową, wokół której koncentruje się ich młode życie, ponieważ dążą do odnalezienia ojca za wszelką cenę.


Przeczytaj także: Czy Witold Pilecki może być autorytetem i wzorem dla współczesnej młodzieży?

Aktualizacja: 2024-08-27 13:35:50.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.