Sasza – charakterystyka

Autor charakterystyki: Marcin Puzio.
Autor Inny

Sasza to pochodzący z Rosji Żyd, który jest jednym z trzech głównych bohaterów Antygony w Nowym Jorku Janusza Głowackiego. Ze względu na swój alkoholizm ciężko określić jego wiek, może mieć 40, a nawet 60 lat. Główną rzeczą, która determinuje tego bohatera, w przeciwieństwie do Pchełki czy Anity jest właśnie nałóg, który jednak był reakcją na wiele trudnych i dobijających wydarzeń w jego życiu. 

Charakterystyka Saszy

Mężczyzna jest bardzo niepewny siebie i depresyjny. Obwinia się za wszystko, co mu się przydarzyło. Pochodził z dobrej rodziny, a jego ojciec zajmował się nauczaniem rysunku. To dzięki niemu objawił swój talent artystyczny i zaczął tworzyć. Nazywano go młodym Pablem Picasso. Doznał jednak wielu rozczarowań już na początku swojej drogi. Przez to, że tworzył abstrakcje, jego obrazy nie były zbyt doceniane w Związku Radzieckim. Udało mu się jednak umieścić swój obraz na wystawie zbiorowej w Leningradzie. Na wydarzenie przyjechał Sekretarz generalny Leonid Breżniew. Z uwagą oglądał obrazy, jednak z dużą dezaprobatą zareagował na dzieło Saszy – splunął na płótno. Po tym wydarzeniu nie miał już na co liczyć w ZSRR. Został zaproszony na wystawę do Stanów Zjednoczonych, gdzie pojechał z żoną. Amerykańska galeria również okazała się niewypałem, a mężczyzna musiał zacząć pracować przy remontach, aby utrzymać rodzinę. Gdy dowiedział się o zdradzie żony, wpadł w szał i zaczął pić. To alkoholizm sprawił, że Rosjanin wylądował na ulicy i zamieszkał wraz z innymi bezdomnymi w parku Thompkins Square.

Życie bezdomnego nie było dla Saszy łatwe, jednak dzięki wspólnocie, która wytworzyła się wśród bezdomnych, egzystencja stawała się trochę bardziej znośna. Najbliższe relacje łączyły go z Anitą i Pchełką. Z tym drugim łączyła go trudna przyjaźń, mężczyźni często obrażali się nawzajem. Ze względu na pochodzenie etniczne Polak często wyzywał Rosjanina, co zostało również ukazane w sztuce. Podczas jednej z takich potyczek słownych o podłożu antysemickim Sasza zapowiedział swój powrót do Rosji. Gdy jednak Polak przyznał się do kradzieży pieniędzy i przeprosił go, mężczyzna został.

Dzięki wsparciu Anity Sasza znowu uwierzył, że może mu się udać, a jego przyszłość dalej jawi się w kolorowych barwach. Przypomniał sobie o zaproszeniu przez moskiewskiego profesora do kraju. Jest gotowy iść do ambasady i zabrać ze sobą kobietę. Ta słysząc gotowość mężczyzny na wzięcie z nią ślubu, jeśli inaczej nie dostałaby wizy, zaczyna szybko organizować mu strój, w którym będzie wyglądał bardziej odpowiednio. Gdy znika zdobyć mu krawat (jako dodatek do białej koszuli i ładnych spodni), Żyd upija się do nieprzytomności. Przez to nie rusza do ambasady, a nie jest też w stanie pomóc Anicie, która woła o pomoc w czasie gwałtu. Nie wiadomo, jak potoczyły się jego losy po usunięciu bezdomnych z Thompkins Square Park, jednak można sądzić, że bez obecności kobiety, z jego tendencją do obwiniania się, nie zdecyduje się na powrót i spędzi resztę życia jako bezdomny w Nowym Jorku.


Przeczytaj także: Bracia Lwie Serce – bohaterowie

Aktualizacja: 2024-07-05 10:37:28.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.