Jakie działania Trzech muszkieterów dowodzą o ich lojalności i solidarności wobec siebie?

Autorem opracowania jest: Grzegorz Paczkowski.

Trzej muszkieterowie Aleksandra Dumasa to powieść o - tak naprawdę - czterech muszkieterach, wiernych żołnierzach, lojalnych oraz oddanych sobie przyjaciołach. Działali oni według słynnej zasady "jeden za wszystkich - wszyscy za jednego", w myśl której drużyna dba o każdego jej członka, by każdy członek mógł efektywnie pracować na rzecz grupy. Wszyscy czterej wielokrotnie dawali dowody tego, że są wobec siebie niezwykle lojalnymi ludźmi. 

Jednym z przypadków, które to potwierdzały mogła być sytuacja, w którym uprowadzona została piękna Konstancja, ukochana D'Artagnana, a Atos, Portos i Aramis bez wahania wyruszyli z przyjacielem w podróż, która miała na celu odnalezienie i uwolnienie dziewczyny. W czasie oblężenia twierdzy La Rochelle przyjaciele wykazują się solidarnością w walce. We czterech są w stanie stworzyć skuteczną machinę wojenną, sprawną i niemożliwą do powstrzymania, dzięki której wyszli z walki bez szwanku. Ważna był również wtedy pomoc przyjaciół, ponieważ D'Artagnan w drodze na bitwę był wielokrotnie atakowany przez wysłanników Milady, pragnącej śmierci młodego muszkietera za to, że ten zdemaskował uprzednio wiele jej spisków i intryg. Solidarność przyjaciół ma również mroczną stronę, która daje o sobie znać właśnie w związku z Milady. Kiedy była żona Atosa, kobieta wiarołomna, intrygantka oraz agentka przebiegłego kardynała Richelieu, kobieta zdradliwa i wyrachowana, w końcu zostaje złapana i skazana na śmierć, wszyscy przyjaciele wspólnie pilnują tego, by wyrok nad nią został wykonany prawidłowo i by tym razem nie uniknęła kary. 

To tylko niektóre z przykładów niezwykłej lojalności i solidarności czwórki muszkieterów z powieści Aleksandra Dumasa. Ich oddanie oraz niesamowita zdolność do poświęcenia się za towarzyszy do dzisiaj pozostaje niedoścignionym wzorem męskiej przyjaźni, przynajmniej tej przedstawianej na kartach literatury. Atos, Portos, Aramis i D'Artagnan wcale nie byli idealni, popełniali błędy, błądzili, ulegali namiętnościom i pokusom, jak każdy z nas. Mieli jednak pewne zasady, które były dla nich nadrzędne i od których nie robili nigdy żadnych, nawet najmniejszych odstępstw. Najważniejszą z tych zasad była właśnie lojalność wobec przyjaciół i towarzyszy broni. Zaufanie, od którego niejednokrotnie zależało życie ludzkie czy losy całych państw i społeczeństw europejskich. Myślę, że dzisiaj trudno jest znaleźć taką przyjaźń, ale jeśli się ją już znajdzie, warto dbać o nią z całych sił, ponieważ jest to wartość nie do przecenienia na całe życie. 


Przeczytaj także: Który bohater trzech muszkieterów jest twoim zdaniem najciekawszy?

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.