Który bohater trzech muszkieterów jest twoim zdaniem najciekawszy?

Autorem opracowania jest: Grzegorz Paczkowski.

Trzej muszkieterowie Aleksandra Dumasa to powieść przygodowa spod znaku "płaszcza i szpady". Wartka akcja usytuowana na historycznym tle uzupełniana jest prze niesamowicie skonstruowane postacie, które - jak się wydaje - moglibyśmy spotkać naprawdę. Moim zdaniem najciekawszą postacią z całej powieści jest jej główny bohater, czyli "czwarty" muszkieter - D'Artagnan. 

D'Artagnan był najmłodszym członkiem muszkieterów. Na oczach czytelnika wstępuje do służby i robi wszystko, by zasłużyć na promocję. Ma wówczas niespełna dwadzieścia lat, więc wciąż poznaje świat, buduje sobie jego obraz, zwłaszcza że z prowincjonalnej Gaskonii trafia do Paryża - ówczesnej stolicy Europy pod względem politycznym i kulturalnym. D'Artagnan nie jest przedstawiony jednak jak spiżowy bohater, którego charakter składa się z samych cnót i wypełniania rycerskich przysiąg. Jest bardzo ludzki. Ulega namiętnościom i pokusom swojego wieku, głównie związanym z uczuciami romantycznymi wobec kobiet. Jest bardzo porywczy, wciąż myśli, że walka jest najlepszym sposobem rozwiązywania wszystkich problemów i konfliktów. To zresztą bardzo często staje się przyczyną jego kłopotów, z których jednak szybko potrafi się podnieść.

D'Artagnan oprócz swoich niezwykłych zdolności w szermierce i niezrównanego hartu ducha, jest zwykłym chłopakiem w młodym wieku, którym kierują miłość, żądza sławy oraz sukcesu. Nie oznacza to, że jest człowiekiem nikczemnym. Do wyżej wspomnianych dąży w sposób jak najbardziej szlachetny. Wciąż wierzy, że właśnie prawda, lojalność i szczerość są najważniejsze, chociaż jemu samemu nie zawsze udaje się postępować w zgodzie z owym myśleniem. 

Myślę, że z D'Artagnanem najłatwiej jest się utożsamić, zwłaszcza czytelnikowi w młodym wieku, który być może targany jest wciąż podobnymi namiętnościami. Z losów tego bohatera można wyciągnąć dla siebie naprawdę wiele wniosków. Poza tym wszystkim jest on po prostu sympatyczny i od pierwszych stron wzbudza dobre uczucia swoją buńczucznością, nadmierną porywczością, która jednak nie mierzi a sprawia, że kibicuje mu się w jego poczynaniach jeszcze mocniej. Bardzo mocno można czuć się w dorastanie bohatera, który zostaje rzucony w sieć intryg politycznych, wojennych zawieruch i historycznych mechanizmów. D'Artagnan jednak w tym wszystkim nie zatraca siebie i nie zapomina z jakiego domu i z jakiej krainy pochodzi. Nawet gdy wielki świat go wciąga i zmuszony jest do podejmowania trudnych decyzji, bardzo wątpliwych moralnie, cały czas zawsze stara się wybierać to najmniejsze zło. 


Przeczytaj także: Kim był pan de Treville i dlaczego zdecydował się pomóc d'Artagnanowi?

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.