Czego nauczyła cię powieść Trzej muszkieterowie?

Autorem opracowania jest: Grzegorz Paczkowski.

Trzej muszkieterowie Aleksandra Dumasa to piękna powieść z tzw. nurtu "płaszcza i szpady". Wielu czytelników lekceważy tego rodzaju przygodowe utwory jako przeznaczone wyłącznie na cele rozrywkowe. Moim jednak zdaniem powieść Dumasa (a właściwie cała trylogia) absolutnie zaprzecza takiemu patrzeniu na sprawy. Trzej muszkieterowie to utwór, z którego wiele można się nauczyć, niezależnie od tego, w jakim wieku sięgnie się po tę lekturę. 

Powieść Dumasa uczy przede wszystkim solidarności, lojalności oraz odpowiedzialności przyjacielskiej. Popularna maksyma, która brzmi "Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego" to niezwykle precyzyjna kumulacja wszystkich dobrych treści, które wiążą się z prawdziwą przyjaźnią i z życiem oraz funkcjonowaniem w grupie. Grupa może funkcjonować poprawnie dopiero wówczas, kiedy wszyscy jej członkowie pracują wspólnie na jej dobrobyt. Z kolei grupa powinna być czujna na różnego rodzaju problemy dotyczące jednostki, by móc jej pomóc w potrzebie. 

Trzej muszkieterowie uczą też tego, że nieuczciwość nie popłaca oraz że kara za te winy, które popełnialiśmy świadomie z myślą o krzywdzie innych ludzi, zawsze, prędzej czy później, doczekają się wyegzekwowania konsekwencji, nawet jeśli będzie się nam wydawało, że udało nam się ich uniknąć. Wniosek jest taki, że zawsze warto jest być szczerym, lojalnym i uczciwym, ponieważ wówczas możemy być zupełnie spokojni o swoje sumienie oraz o to, że nikt nie będzie próbował się na nas zemścić za czyny, których nie popełniliśmy. 

Powieść Dumasa przestrzega jednocześnie również np. przed światem polityki i pokazuje bardzo dobitnie, że ludzie u władzy nie są ludźmi, którym zależy w pierwszej kolejności na służeniu obywatelom, lecz na zdobywaniu jeszcze większej władzy, karmieniu swojej próżności oraz załatwianiu swoich partykularnych interesów. Wchodząc w taki świat trzeba bardzo uważać na własne sumienie, które łatwo może zostać zmanipulowane różnego rodzaju wpływami, obietnicami czy szybkim zyskiem. Kariery niektórych muszkieterów z powieści są tego dobitnym przykładem. Jest to sfera życia, która z kolei niewiele wspólnego ma z uczciwością i lojalnością wyzwaną przez głównych bohaterów. 

To tylko niektóre wątki "dydaktyczne", które można z łatwością odnotować w powieści Aleksandra Dumasa. Jest ich jednak dużo więcej i utwór ten można czytać wielokrotnie i za każdym razem odkryje się w niej coś zupełnie innego. Warto czytać Trzech muszkieterów Aleksandra Dumasa, ponieważ nie jest prawdą, że powieści przygodowe nie niosą ze sobą żadnych treści dydaktycznych i ubogacających nas jako ludzi. 


Przeczytaj także: Jakie działania Trzech muszkieterów dowodzą o ich lojalności i solidarności wobec siebie?

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.