Jakie są poglądy Hamleta na temat sensu ludzkiego życia?

Autor opracowania: Grzegorz Paczkowski.

Hamlet, postać wykreowana przez Williama Szekspira, to bohater niezwykle skomplikowany pod względem psychicznym, duchowym i intelektualnym. W dramacie wielokrotnie daje upust swoim różnorodnym refleksjom i przemyśleniom na tematy egzystencjalne. Ma do tego mnóstwo powodów, ponieważ los stawia go w sytuacji ekstremalnej, w której przyjdzie mu się rozczarować nie tylko wartościami, jakie do tej pory wyznawał jako najistotniejsze, ale też najbliższymi sobie ludźmi, którzy zawiedli jego zaufanie i wiarę w człowieczeństwo. 

Hamlet o swoim stosunku do świata wielokrotnie rozmawia z innymi postaciami dramatu Williama Szekspira, ale wyraża swoje zdanie również z monologach. Znamienny jest zwłaszcza ten, który zaczyna się od słynnych słów: "Być albo nie być - oto jest pytanie". Hamlet jako jednostka wybitnie czuła i wrażliwa zastanawia się w ten sposób czy należy trzymać się egzystencji i istnienia za wszelką cenę, nawet jeśli jest ono niekończącym się pasmem udręk i nieszczęść. Czy zawsze należy walczyć do końca, choćby nic nie wskazywało na to, że nasza walka okaże się zwycięska? Czy jednak lepiej poddać się, ponieważ ratunek i rozwiązanie naszych problemów tak naprawdę nie istnieją, nie funkcjonują? Hamlet nie znajduje odpowiedzi na te pytania, każdy z nas musi znaleźć je na własny rachunek. 

Trudno w ogóle doszukiwać się w myślach Hamleta jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o sens życia. Książę Danii nie ma najlepszego zdania o egzystencji ludzkiej, jest ona dla niego przepełniona bólem, nieszczęściem, nieuczciwością i naprawdę trudno jest odnaleźć w niej jakieś naprawdę jasne strony. On sam stara się żyć według jedynej słusznej recepty - mimo wszystko trzymać się wartości, które są uznawane od zarania dziejów za pozytywne. Książę rozumie jednak sprawiedliwość bardzo jednoznacznie i egzekwuje ją w bardzo krwawy sposób, nie bacząc na krzywdę postronnych. Czy jednak w świecie, w którym ludzkość pozbawiona jest godności, jednostka jest w stanie ją zachować - wydaje się pytać Hamlet czytelnika. 

Duński książę jest postacią niejednoznaczną i niejednoznaczne są jego poglądy na temat sensu życia, choć można się zgodzić co do tego, że nie są one pozytywne, a sam bohater nie jest przywiązany do istnienia w bezmyślny sposób. Jest w stanie poświęcić się za ideę i być może taki właśnie sens nadać chce swojemu własnemu życiu. Czy ostatecznie mu się to udaje? Wszystko zależy od interpretacji dramatu. Dla niektórych bowiem Hamlet będzie zawsze bohaterem, dla innych oszalałym i psychopatycznym zbrodniarzem, nie lepszym od Klaudiusza. 


Przeczytaj także: Motyw teatru w teatrze w Hamlecie

Aktualizacja: 2024-02-02 12:28:01.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.