Madame – interpretacja tytułu

Autorka opracowania: Adrianna Strużyńska. Redakcja: Aleksandra Sędłakowska.

„Madame” to powieść Antoniego Libery opublikowana w 1998 roku. Opowiada o niespełnionej miłości ucznia do nauczycielki francuskiego, tytułowej Madame. Jednak tytuł ma głębsze znaczenie niż tylko pseudonim kobiety, którą darzył uczuciem.

W powieści ukrywanie tożsamości bohaterów odnosi się do więcej niż jednej postaci. Nie poznajemy imienia ani nazwiska narratora, a Madame, choć ma drugie imię Wiktoria, pozostaje tajemnicza. Ta tajemniczość sprawia, że powieść koncentruje się bardziej na uczuciach, marzeniach i relacjach postaci niż na konkretnych informacjach. Imiona i nazwiska są znane tylko drugoplanowym bohaterom, którzy nie otaczają się taką aurą tajemnicy jak narrator i Madame.

Znaczenie słowa „Madame” jest istotne: to francuska forma grzecznościowa, używana dawniej wobec kobiet z wyższych sfer. Obecnie zwraca się nią do dojrzałych i/lub zamężnych kobiet. Madame, mimo że nie miała męża, była nazywana w ten sposób przez narratora, co podkreśla jego szacunek dla niej. Ponad trzydziestoletnia Madame była dojrzałą kobietą w porównaniu z nastoletnim uczniem, a określenie „Madame” podkreśla również jej status i osobowość. Była nie tylko nauczycielką, ale też dyrektorką szkoły, dlatego nazywano ją Madame la Directrice. Jako piękna, elegancka kobieta z francuskimi perfumami, biżuterią, starannym makijażem i fryzurą, wyróżniała się w PRL-owskiej rzeczywistości.

Dla narratora Madame była kontakt z innym światem. Chłopak narzekał na bylejakość PRL-owskiej rzeczywistości i marzył o twórczości bez cenzury. Znajomość z Madame była dla niego oknem na zachodni świat. Kobieta, urodzona za granicą, z doświadczeniami z Hiszpanii i Francji, była fascynująca, rozumiała wrażliwość narratora, była oczytana i zainteresowana sztuką.

Nazywanie jej Madame oddaje jej charakter: nie tylko dlatego, że uczyła francuskiego, ale również ze względu na jej osobowość, ambicje i styl bycia, który nie pasował do PRL-owskich realiów.


Przeczytaj także: Wyobraź sobie, że Madame u schyłku życia postanawia napisać pamiętnik, w którym z perspektywy czasu opisuje polski epizod swojego życia. Wciel się w rolę bohaterki i stwórz fragment jej pamiętnika

Aktualizacja: 2024-09-25 21:06:59.

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.