„Kajko i Kokosz. Szkoła latania” to powieść graficzna autorstwa polskiego twórcy komiksów, czyli Janusza Christy. W swoim dziele przedstawił on przygody dwóch tytułowych wojów, czyli Kajko i Kokosza, oraz losy innych postaci, takich jak na przykład kasztelan Mirmił czy inni mieszkańcy grodu. Oprócz tego w komiksie można wskazać wiele istotnych motywów literackich.
Spis treści
Na pierwszym planie pojawia się przede wszystkim motyw przyjaźni. Łączy ona Kajko i Kokosza, którzy są nazywani najlepszymi przyjaciółmi i za takich się uważają. Oprócz tego pozostają oni też w dobrych stosunkach z innymi mieszkańcami grodu, takimi jak kasztelan Mirmił. Kajko i Kokosz różnią się od siebie praktycznie pod każdym względem, ale nie przeszkadza im to w byciu dla siebie dobrymi przyjaciółmi, a także prawdziwym wsparciem. Dzięki temu skutecznie bronią swój gród przed atakami Krwawego Hegemona.
W komiksie pojawia się też motyw walki, związany z Krwawym Hegemonem. Nieustannie planuje on ataki na gród, chcąc go złupić i zająć. Wykorzystuje do tego siły zbójcerzy. Mieszkańcy grodu muszą zatem poprzez walkę bronić się przed takimi atakami. W trakcie obrony szczególnie wyróżniają się wojowie Kajko i Kokosz, którzy sprawnie walczą z oddziałami zbójcerzy. Walka jest dla nich naturalną częścią ich życia ze względu na to, jak wygląda średniowiecze. Nieustannie walczy także Krwawy Hegemon, pałający zazdrością i nienawiścią do mieszkańców Mirmiłowa, koniecznie pragnąc zdobyć ich gród.
W komiksie poruszono także motyw nauki. Kasztelan Mirmił zostaje przez Krwawego Hegemona zachęcony do rozpoczęcia nauki latania. Początkowo próbuje nauczyć się tej umiejętności samodzielnie, jednak kończy się to katastrofą i zniszczeniem chaty Jagi i Łamignata. Ostatecznie Mirmił udał się do Wyższej Szkoły Latania i tam uczył się, jak to robić, co ostatecznie sprawiło, że otrzymał też prawdziwy dyplom, świadczący o tym, że odbył on odpowiednie wykształcenie w tym zakresie.
Historia komiksu zawiera także motyw czarów, który skupia się na osobie Jagi. Jest ona żoną zbója Łamignata i czarownicą. To ona daje zbójowi magiczną fujarkę, która ma sprawić, że zyska on nadludzką moc. Oprócz tego motyw czarów pojawia się też na przykład w przypadku lekcji latania i mioteł, oraz maści o nadnaturalnych właściwościach, dzięki której może latać pień drzewa czy też kufer. Czary są zatem naturalnym elementem wpisanym w świat przedstawiony i postaci traktują je jako rzecz oczywistą i normalną.
W komiksie zamieszczono również motyw dobra i zła. W ten sposób podzielony jest cały świat przedstawiony. Po stronie dobra stoją mieszkańcy Mirmiłowa, tacy jak Kajko, Kokosz czy Mirmił, a także zbój Łamignat czy czarownica Jaga. Po złej stronie stoi z kolei Krwawy Hegemon i jego zbójcerze, którzy nieustannie próbują zdobyć gród i go złupić. W komiksie występuje zatem podział bohaterów na dobrych i złych, który jest bardzo jasny i czytelny, tak że czytelnik bez wahania zorientuje się, po czyjej stronie powinien stanąć.
Motyw władzy pojawia się dzięki postaciom Krwawego Hegemona oraz kasztelana Mirmiła. Ten pierwszy zarządza siłami zbójcerzy i stara się nieustannie podbić i złupić gród. Ma pod sobą dowódców i żołnierzy. Mirmił jest kasztelanem grodu, ale często jest tak, że jego poddani sami załatwiają swoje problemy, bo kasztelan jest bardzo niezdecydowany.
Aktualizacja: 2024-11-08 19:53:34.
Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem lub wyślij maila: [email protected]. Bardzo dziękujemy.