Kajko i Kokosz. Szkoła latania - główne wątki

Autorką opracowania jest: Marta Grandke.

„Kajko i Kokosz” to znany polski komiks autorstwa Janusza Christy. Jego fabuła skupia się na dwóch wojach, tytułowym Kajku i Kokoszu, zamieszkujących gród Mirmiłowo. Jest on ciągle atakowany przez siły Krwawego Hegemona i jego zbójcerzy. Komiks zawiera wiele ciekawych, przygodowych wątków, w których uczestniczą wspomniani bohaterowie.

 • Wątek nauki latania
 • Wątek podróży
 • Wątek przyjaźni Kajko i Kokosza
 • Wątek działalności zbója Łamignata
 • Wątek Krwawego Hegemona i zbójcerzy
 • Wątek obrony grodu
 • Wątek nauki latania

  Głównym wątkiem tego albumu jest marzenie Mirmiła o tym, by nauczyć się latać. Zaszczepił je w nim Krwawy Hegemon i Mirmił postanowił zdobyć tę umiejętność. Najpierw udał się w tym celu do chatki Jagi, gdzie zaczął uczyć się latać na miotle, ale boleśnie się poobijał i na dodatek zniszczył chatkę. Mirmił wraz z Kajko i Kokoszem udał się zatem do Wyższej Szkoły latania. Tam otrzymał dyplom, latający kufer oraz specjalną, magiczną maść. Te umiejętności następnie przydały mu się podczas obrony grodu przez zbójcerzami.

  Wątek podróży

  By nauczyć się latać, Mirmił odbywa wraz z Kajko i Kokoszem podróż na Łysą Górę. Droga do Wyższej Szkoły Latania okazuje być pełna podróży. Między innymi w czasie drogi Mirmiła zaczyna boleć ząb, co powoduje konieczność znalezienie dla niego dentysty i nieomal nie przerywa wyprawy. W czasie powrotu do grody z kolei bohaterowie muszą zmierzyć się z takimi przeszkodami jak rozbicie latającego kufra. Na końcu podróży czeka ich też starcie z 

  Wątek przyjaźni Kajko i Kokosza

  Jednym z najważniejszych wątków komiksu jest przyjaźń, jaka łączy Kajko i Kokosza. Bohaterowie różnią się od siebie pod każdym względem, ale nie przeszkadza im to w byciu najlepszymi przyjaciółmi i nieustannym dbaniu o siebie nawzajem. Kajko często rozwiązuje wszystkie problemy, a Kokosz się ich boi, ale ostatecznie razem działają i walczą z krwawym Hegemonem. Zdarzają się też między nimi drobne nieporozumienia, ale zazwyczaj działają zgodnie, a Kajko przyłącza się do wybryków, jakie inicjuje Kokosz.

  Wątek działalności zbója Łamignata

  W albumie pojawia się też wątek zbója Łamignata oraz jego żony, czarownicy Jagi. Mieszkają oni razem w chacie. Łamignat ma wesołe i przyjazne usposobienie. Napada on na bogatych, by potem swoje łupy oddawać osobom ich potrzebujących. Łamignat pomaga także w obronie grodu Mirmiłowo przed atakiem Krwawego Hegemona i jego zbójcerzy. Bardzo istotny jest także wątek, w którym Łamignat źle się czuje i uważa, że traci siły. Jaga daje mu wówczas magiczną fujarkę, która ma mu je przywrócić. Łamignat wierzy w jej moc i w efekcie odzyskuje swoje siły, by mógł dalej walczyć z napastnikami.

  Wątek Krwawego Hegemona i zbójcerzy

  W komiksie pojawia się też Krwawy Hegemon i wątek skupiony na jego próbach zdobycia grodu Mirmiłowo. Pomagają mu w tym jego zbójcerze, którzy razem z nim atakują gród. Krwawy Hegemon podsuwa między innymi Mirmiłowi pomysł nauki latania i wypróbowuje jeszcze wiele innych sposobów, by gród zdobyć i złupić. Jest to jego główny cel i bohaterowie nieustannie odpierają jego kolejne ataki.

  Wątek obrony grodu

  Z wątkiem Krwawego Hegemona łączy się także wątek mieszkańców grodu, którzy chcą obronić przed nim swój dom. Zazwyczaj biorą w tym udział Kajko i Kokosz. Pod ich nieobecność mieszkańcom pomagał Łamignat wraz ze swoją żoną, czarownicą Jagą i razem dzielnie odpierali nacierające siły zbójcerzy.


  Przeczytaj także: Kto jest Twoim ulubionym bohaterem w komiksie Kajko i Kokosz szkoła latania?

  Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.