Artysta - problematyka, narracja, bohaterowie

Autorką charakterystyk bohaterów jest: Adrianna Strużyńska.

Artysta to satyryczne opowiadanie Sławomira Mrożka, które ukazało się w 1990 roku w zbiorze Małe prozy. Utwór jest utrzymany w bajkowej konwencji, a przedstawiona fabuła jest absurdalna.

 • Artysta – problematyka
 • Artysta – narracja
 • Artysta – bohaterowie
 • Artysta – problematyka

  W utworze pojawia się problematyka ambicji i stawiania sobie celów. Nie ma niczego złego w wymaganiu więcej od siebie samego, ale warto zachować tutaj zdrowy rozsądek, ponieważ nie wszystko jest możliwe. Kogut mógłby potencjalnie zrobić karierę w cyrku i spełnić swoje marzenia, gdyby nie upierał się, że chce grać lwa, a nie koguta. Czasami nierealistyczne ambicje potrafią sprawić, że stoimy w miejscu, zamiast się rozwijać. Słowa Lisa to gorzka ironia na temat źle rozumianej ambicji: wygórowane cele są dobre, o ile nie sabotujemy samych siebie, próbując być kimś innym, zamiast rozwijać własne uzdolnienia i wykorzystywać szanse, które dostajemy.

  Artysta – narracja

  W utworze pojawia się narracja bezpośrednia – narrator bierze udział w opisanych wydarzeniach, rozmawia z Lisem i Kogutem. Nie jest też wszechwiedzący, nie wie, czym kierował się Kogut, pretendując do roli lwa.

  Artysta – bohaterowie

  W utworze pojawia się czterech bohaterów: Kogut, Lis, dyrektor cyrku i sam narrator, który również bierze udział w opisanych wydarzeniach. Głównym bohaterem jest Kogut, marzący o karierze w cyrku. Niestety przerost ambicji i chęć udawania lwa sprawiły, że nie dostał pracy, o którą się starał. Jego towarzyszem był Lis, mający zdecydowanie bardziej realistyczne podejście do życia. Podobnie postępował narrator, który nie mógł zrozumieć, dlaczego Kogut uparł się na udawanie lwa. Dyrektor cyrku również nie dał się nabrać na absurdalne plany Koguta – chciał zatrudnić go jako ptaka, ale nie jako nędzną imitację lwa.


  Przeczytaj także: Normy społeczne – ograniczają człowieka czy porządkują życie? Omów zagadnienie na podstawie Tanga Sławomira Mrożka. W swojej odpowiedzi uwzględnij również wybrany kontekst.

  Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.