Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi - problematyka

Autor Rafał Kosik
Autorką problematyki jest: Adrianna Strużyńska.

Powieść Rafała Kosika Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi jest skierowana do młodzieży, dlatego można znaleźć tutaj wiele wątków, które dotyczą młodych (choć nie tylko) ludzi. Problematyka powieści obejmuje nie tylko standardowe problemy nastolatków, ale też np. zagrożenia związane z rozwojem technologicznym.

Utwór porusza między innymi problematykę błędów w systemie edukacji. Główni bohaterowie zaczynają naukę w nowej szkole – Gimnazjum im. profesora Kuszmińskiego w Warszawie. Niestety większość nauczycieli nie była w stanie zaciekawić ich tematem lekcji, a zajęcia były nudnym obowiązkiem. Informatyk miał znacznie mniejszą wiedzę od swojego ucznia Neta, a nauczycielka geografii wymagała wyłącznie bezsensownego uczenia się na pamięć, zamiast wzbudzać u uczniów ciekawość świata.

Powieść ukazuje również brak pomocy ze strony nauczycieli w trudnych sytuacjach. Szkolni chuligani, Marcel i Ruben, bezkarnie kradli i zastraszali uczniów. Ich zachowania nie powstrzymali pedagogowie, ale uczniowie: Felix, Net i Nika. Uczniowie musieli rozwiązywać swoje problemy między sobą, niejednokrotnie kierując się prawem silniejszego. W powieści pojawia się również wątek wyśmiewania ze względu na trudną sytuację materialną: uczniowie szydzili z Niki, ponieważ dziewczyna nie mogła pozwolić sobie na nowe ubrania czy deskę snowboardową. 

W powieści pojawia się również problematyka zagrożeń związanych z rozwojem technologicznym. Z jednej strony, nowe technologie ułatwiają codzienne życie i w utworze ukazane są jej plusy. Sztuczna inteligencja pozwoliła rozładować korki w mieście czy łatwiej i szybciej analizować duże ilości informacji. Nie oznacza to jednak, ze przyszłość nie wiąże się z zagrożeniami, z którymi ludzkość wcześniej nie miała do czynienia. Jak było widać na przykładzie Manfreda, sztuczna inteligencja bardzo łatwo mogła wymknąć się spod kontroli człowieka. Manfred uciekł do Internetu, gdzie zaczął się powielać w niekontrolowany sposób. Tak dobrze udawał człowieka, że mama Neta, pisząc z nim, miała wrażenie, że pisze z prawdziwym człowiekiem. Największe zagrożenie zostało jednak ukazane na przykładzie Mortena – zbuntowanej sztucznej inteligencji, która stała za napadami na banki oraz planowała przejąć władzę nad światem.

Powieść porusza również problematykę młodzieży, znajdującej się w trudnej sytuacji. Nika, po śmierci rodziców, została całkiem sama. Nie chciała trafić do domu dziecka, dlatego nie zgłosiła nigdzie śmierci ojca i utrzymywała się z jego renty. Dziewczyna znajdowała się w bardzo trudnej sytuacji finansowej, ale nie chciała dać sobie pomóc. Nie pozwoliła Netowi powiadomić prezydenta miasta. Powieść ukazuje problem przedwczesnego dojrzewania oraz odrzucenia ze strony rówieśników, ze względu na kłopoty finansowe.

Powieść Rafała Kosika to opowieść o nastolatkach, którzy z jednej strony wydają się przeciętni, a z drugiej – przeżywają niezwykłe przygody i mają wyjątkowe umiejętności. Pojawiają się tutaj wątki związane z technologią, dorastaniem i innymi ważnymi kwestiami społecznymi.


Przeczytaj także: Napisz opowiadanie o spotkaniu z jednym z bohaterów Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

Staramy się by nasze opracowania były wolne od błędów, te jednak się zdarzają. Jeśli widzisz błąd w tekście, zgłoś go nam wraz z linkiem. Bardzo dziękujemy.